Představenstvo Českých drah odvolalo z funkce Jana Veverku, tajemníka generálního ředitele Petra Žaludy. Pracovní poměr ve firmě mu skončil k poslednímu dni minulého roku.
Ačkoli se zpráva o odchodu muže na této pozici může jevit jako banální, v případě Veverky to neplatí. Býval totiž označován za Žaludova »Dalíka«. I v samotné firmě mu byl přisuzován daleko větší vliv, než mu formálně náležel.
V minulosti kvůli tomu České dráhy opakovaně kritizoval například železniční odborář Jaromír Dušek, někdejší náměstek ministra dopravy Zdeněk Žák či bývalý ředitel ČD Cargo Josef Bazala.
»České dráhy zcela ovládl klientelismus, který naprosto koordinuje a ovládá všemocný tajemník pana Žaludy, pozounista Veverka,« uvedl loni v březnu Dušek.
Bazala označoval Veverku za člověka, který na dráze tahá »za nitky« a údajně zinscenoval i jeho vyhazov.
Ani nešel na kobereček
Během letošního podzimu se podle informací týdeníku Ekonom na stranu Veverkových kritiků přidal i současný náměstek ministra dopravy Radek Šmerda, který předsedá řídícímu výboru Českých drah.
Už 19. listopadu Šmerda týdeníku Ekonom sdělil, že Veverku pozval na jednání výboru (dostavit se měl 30. listopadu).
»Pana tajemníka jsem si dovolil předvolat, aby členům odpověděl na některé otázky spojené s jeho agendou. Jako předseda valné hromady a člen dozorčí rady cítím povinnost si vyjasnit určité okolnosti v systému řízení firmy,« sdělil tehdy Šmerda.
Veverka nakonec na kobereček nešel. Pravděpodobně i proto, že již bylo o jeho konci na železnici rozhodnuto.
A co Šmerdovi nejvíce vadilo? K tomu se oficiálně nevyjádřil. Údajně ale nabyl přesvědčení, že Veverka ve spojení se svými vlivnými přáteli, třeba s ministrem obrany Alexandrem Vondrou či s šéfem Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem, vyvíjí aktivity i proti němu samotnému.
Z toho by vyplývalo, že představenstvo drah Veverku zbavilo funkce, jelikož už nechtělo dál vzdorovat nadřízeným a odrážet neustálou kritiku.
»Je to čistě mé osobní rozhodnutí, učiněné na základě dohody s panem Veverkou. Jde o součást širších organizačních změn, které chystáme. Funkce tajemníka bude zcela zrušena,« odmítá ale spekulace o Šmerdově nátlaku šéf drah Petr Žaluda, který se s Veverkou zná již z předchozího působiště ve společnosti AXA. Podrobněji se ale k celé věci vyjadřovat nechce.
Své stanovisko zcela odmítl zveřejnit i sám Veverka. Pouze potvrdil informaci, že odchází na základě dohody.
Hledá se kopie Daniela Beneše
Skupina Českých drah v současné době směřuje k holdingovému uspořádání. V rámci chystaných změn má dojít i k personálním změnám, respektive k přesunům kompetencí.
Petr Žaluda by měl zůstat generálním ředitelem holdingu, ale nově má být vytvořena funkce výkonného ředitele, který by měl řídit firmu dovnitř.
Představa je podle zdrojů týdeníku Ekonom taková, že půjde o člověka, který bude pracovat podobně jako Daniel Beneš, dvojka ve skupině ČEZ.
Horkým kandidátem na pozici výkonného ředitele je podle všeho Michal Nebeský, nynější Žaludův náměstek pro ekonomiku, který si během let získal respekt jak ve firmě, tak mimo ni. Ironií osudu je, že jde o jednoho z řady manažerů, kterého do Českých drah přivedl právě Jan Veverka.
Jiří Pšenička
Jan Veverka (34)
- Vystudovaný učitel hudby a pozounista.
- Člen ODS, který je původem z Liberce, kde byl donedávna i členem zastupitelstva.
- Již během studia na pražské konzervatoři pracoval pro potravinářskou firmu Nestlé, posléze byl u společností Český mobil a Český pekař.
- Od roku 2004 působil jako privátní bankéř v Citigroup. Měl na starost top klientelu.
- Od roku 2007 pracoval v investiční a pojišťovací společnosti AXA.
- V roce 2008 přešel s šéfem AXA Petrem Žaludou do Českých drah.
- Je zakladatelem diskusního klubu Appia, kde se pravidelně scházejí přední čeští byznysmeni, manažeři, ekonomové, politici i novináři.
Ve státních Českých drahách byl Janu Veverkovi přisuzován větší vliv, než mu formálně náležel.
Pro Petra Žaludu byl Jan Veverka (na menší, jediné veřejně dostupné fotografii) člověkem, který se umí pohybovat v zákulisí české politiky.
Foto Stanislav Krupař