Jméno Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se v médiích objevuje poměrně často. Ať už jde o seznamy nepoctivých pumpařů, kamerové systémy nebo snímkování uliček službou Google Street View.

»Na samotném sběru osobních údajů není nic špatného. Ale musíte vědět, co s nimi budete dělat,« říká předseda úřadu Igor Němec. Jen loni vyřídil jeho úřad přes dva tisíce stížností na nevyžádaná obchodní sdělení, provedl stovky kontrol a desítky konzultací.

Hodně se o vás mluvilo v souvislosti s Google Street View, která prý snímkováním ulic porušovala soukromí.

To je celoevropský problém. Službu provozují Američané, kteří nemají takový cit pro ochranu soukromí jako Evropané s mnoha negativními zkušenostmi. I třeba z války, kdy Němci přišli k databázím Židů. V první fázi na fotografování Street View zareagovalo Německo, které si stanovilo třináct podmínek, aby vůbec byla služba legální. Němci přinutili Google k výrazně menšímu zpracování osobních údajů.

Ale je tady i další problém. Proč se Google chová stejně v historických centrech měst jako na vesnici, kde je použití pro turistické účely sporné? Tam přece není důležité, jestli se tam pase za plotem koza. Proto jsme postupovali podle zákona, který říká, že každý, kdo zpracovává osobní údaje, se u nás musí zaregistrovat. Google to po dlouhém otálení udělal a my jsme zahájili správní řízení, jestli je registrace podle našeho zákona v pořádku.

A byla?

Podle evropských norem každá firma ze zemí mimo unii, která tady zpracovává údaje, musí mít v dané zemi svého zástupce. Oni tady takovou společnost nedeklarovali, a momentálně proto nemohou snímkovat.

Váš úřad má také postihovat spam, nevyžádaná obchodní sdělení e-mailem. Máte těch případů hodně?

Máme asi 30 případů týdně. Jeden náš inspektor se tomu věnuje na plný úvazek. Za poslední rok jsme na pokutách vybrali 797 tisíc korun. Nejde o velké částky, přibližně kolem deseti tisíc korun, ale případů je spousta.

Jak se perete s Facebookem?

Služba začala z hlediska ochrany velmi brutálně, kdy každý teenager kliknutím potvrdil, že souhlasí úplně se vším a dává k dispozici osobní data celému světu. Ale díky mezinárodnímu tlaku se Facebook v řadě případů změnil. Minimálně dnes už souhlas musejí lidé dávat vědomě. Nicméně z hlediska ochrany soukromí je to stále katastrofa. Zejména teenageři tam dávají informace, jako by nevěděli, že jakmile něco napíšou na internet, tak je to tam navěky.

Svým dětem vždycky říkám: Představte si, že to bude jednou v novinách, až budete chtít kandidovat na prezidenta.

Nechystáte osvětové kampaně, abyste lidem vysvětlili, co nemají dělat?

Každoročně děláme mezinárodní soutěž pro děti s názvem »Moje soukromí, nekoukat, nešťourat«, která by se taky dala nazvat kampaní. Máme ji na našich webových stránkách. Doporučuji vám, abyste si ji vyzkoušeli. Já jsem ji ještě nebyl schopen vyhrát, i když dětem to jde dobře.

Byl bych rád, kdyby se nám podařilo dostat ochranu soukromí do školní výuky. Když si čtu o sexuální výchově, tak minimálně pět vět by si ochrana soukromí zasloužila. Já to dokonce považuji za mnohem nebezpečnější věc než problematiku sexu.

Odpůrci ochrany v souvislosti s osobními údaji říkají, že »kdo nic nedělá, nemusí se bát«...

To je strašně krátkozraké rčení. Myslíte si, že když se budu bavit se svou manželkou o dětech, tak je mi jedno, jestli to poslouchá službu konající důstojník na Pankráci? To mi tedy vadí.

Číslo mobilu je důležitější než rodné

Podle vlády má být v občanském průkazu pouze jméno. Souhlasíte?

Celosvětový trend směřuje k identifikační kartě, kde jsou pouze úplně nezbytné údaje, tedy jméno a fotografie. Zbytek je otázka elektronizace, aby tam byl čip, kde jsou všechny další údaje, které si může někdo s určitými přístupovými právy přečíst.

Kdyby byla jasně vyřešená identifikační karta s čipem, tak se zjednoduší problémy elektronického podpisu a vůbec komunikace se státní správou a dají se na tom stavět státní registry. Zatím se tady staví registry a ještě není úplně jasné, jak to celé bude vypadat.

Souhlasíte s rušením rodného čísla jako identifikátoru pro přístup do registrů?

Ano, chceme, aby indetifikátorem byl bezvýznamný údaj. Ale z naší praxe se ukazuje, že mnohem důležitější identifikátor než rodné číslo je číslo mobilního telefonu. Protože rodné číslo si už kdekdo chrání, kdežto to mobilní je všude. Podle mého je to nejsilnější identifikátor, přes který se na vás můžu dostat do různých databází.

Bude třeba do budoucna mobilní číslo chránit?

Bude to velmi důležitý údaj, protože vše směřuje do mobilního telefonu. Pokud dnes otevřete peněženku a máte tam 50 karet, tak to všechno zmizí, protože karty budete mít naprogramované v mobilu.

Oproti klasickým kartám to má spoustu výhod. Když vám mobil někdo ukradne, tak ho snadno zablokujete, protože bezpečnostní prvky telefonu jsou lepší, než jaké mají karty.


CELÝ ROZHOVOR S IGOREM NĚMCEM SI MŮŽETE PŘEČÍST V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, nebo ON-LINE ZDE.

 


Igor Němec (51)

Vzdělání
- Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, obor numerická matematika, získal titul RNDr.

Kariéra
- V letech 1991 až 1993 působil jako ministr státní kontroly v Pithartově vládě, poté byl do roku 1996 ministrem bez portfeje ve vládě Klausově.
- Od roku 1998 byl zastupitelem hlavního města Prahy. Od července do listopadu 2002 primátorem.
- Od srpna 2005 je předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Rodina
- Je ženatý, s manželkou Renatou mají čtyři děti: dvě dcery a dva syny.

Úřad pro ochranu osobních údajů
- Vznikl v roce 2000.
- Prvních pět let ho vedl Karel Neuwirt.
- V létě 2005 ho vystřídal tehdejší pražský radní a někdejší primátor hlavního města Igor Němec.
- Horní komora parlamentu Němce zvolila nejtěsnější možnou většinou - získal 38 ze 75 hlasů přítomných senátorů.
- Registruje každý rok tisíce subjektů, které zpracovávají osobní údaje a řeší tisíce stížností.

Související