Jak vybrat dodavatele elektrické energie

1. Zjistěte současnou roční spotřebu, například na fakturách.

2. Spočítejte si možnost úspory na kalkulator.eru.cz nebo www.euroenergie.cz. Cena je pouze za letošní rok, ceny na příští rok budou stanoveny nejdříve v listopadu a pravděpodobně budou jiné.

3. Ověřte si podmínky vybraného dodavatele, zejména aktivační poplatek a možnost výpovědi smlouvy.

4. Sledujte velikost záloh, které platíte nyní a které po vás bude chtít nový dodavatel.

5. Zeptejte se na zkušenosti známých.

Zákopová válka mezi dominantními dodavateli energií a alternativními operátory zuří na tuzemském trhu. Vzduchem však místo granátů létají desítky stížností a osočování z nekalých praktik. Bojovat je vskutku o co. Od začátku roku změnilo dodavatele elektrické energie již přes 70 tisíc zákazníků, za celý letošek se pak očekává více změn než za předchozí čtyři roky.

Hlavním hráčům se nelíbí především agresivní přístup "trpaslíků" k získávání zákazníků. "Prodejci například přijdou k lidem a vyhrknou na ně, že ČEZ nefunguje, proto musejí změnit dodavatele. A pak se je snaží dotlačit k podpisu nové smlouvy," popisuje důvody stížností tisková mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.

"Pán se mnou vyplnil smlouvu, já si ji chtěl nejprve prostudovat, ale nechtěl mi ji dát do ruky, že si mám dojít na pobočku. Za pár dní mi volala paní z Centropolu, že už je smlouva uzavřena. Obchodník ji podepsal za mě!" popisuje svou zkušenost účastník internetové diskuse vystupující pod přezdívkou Netvor.

Malé firmy však nedávno přešly do protiútoku. Například zmíněná společnost Centropol Energy podala stížnost na Energetický regulační úřad, že ČEZ zamítl žádosti o změnu dodavatele u 1600 svých klientů. Podle Centropolu jde o šikanování ze strany ČEZ, protože jakékoli nedopatření, třeba jenom překlep, je důvodem pro odmítnutí změny. ČEZ se brání, že vše musí být v souladu se zákonem.

Úspory, kam se podíváš

Základem nabídky každého distributora je ukázka, kolik lze na energiích ušetřit. Tyto příklady jsou však počítané pro domácnosti, které elektřinou topí a mají vysokou spotřebu.

U nich roční úspora dosahuje jednoho až tří tisíc korun. Pro běžné domácnosti, jež elektřinu používají hlavně k vaření a svícení, se pohybuje řádově ve stokorunách. Zjednodušeně se dá prohlásit, že úspora při změně dodavatele činí nanejvýš 300 až 500 korun na každou spotřebovanou megawatthodinu elektrické energie.

Ověřit si, jaká cena se platí u různých prodejců, není složité. Na adrese http://kalkulator.eru.cz stačí vyplnit údaje o současné spotřebě a můžete porovnávat jednotlivé nabídky. V seznamu najdete většinu celoplošně působících dodavatelů, chybí pouze nováček v poskytování elektřiny, společnost RWE.

"Podle nás kalkulátor plně nevypovídá o ceně, nezahrnuje například skryté poplatky nebo naopak neumí započítat naše cenové bonusy," říká tiskový mluvčí společnosti Martin Chalupský, a doporučuje proto použití kalkulátoru přímo na webu RWE. Podobné pomůcky mají na svých stránkách i ostatní distributoři.

Je ovšem potřeba počítat s tím, že kalkulátory často nezapočítají skryté poplatky, naopak se budou snažit zdůraznit jednorázové bonusy platící první rok. Neutrální srovnání zahrnující všechny dodavatele najdete mimo jiné na stránce www.euroenergie.cz.

Proč tak málo?

Výsledná cena dodávky plynu či elektřiny se skládá ze dvou základních částí. Ze složky regulované, kterou zákazník neovlivní, a z neregulované složky dané tržním prostředím.

"Regulovanou složku tvoří poplatek za distribuci, DPH a v případě elektřiny také ekologický poplatek," popisuje Petr Zmátlík, energetický expert poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers. Tato složka představuje kolem padesáti procent koncové ceny za energii.

Neregulovaná složka je dána velkoobchodní cenou za samotnou komoditu. Její cena se mění na základě smluvních vztahů mezi dodavatelem a odběratelem: v případě elektřiny k tomu dochází obvykle jedenkrát za rok, u zemního plynu jednou za čtvrtletí. Komodita představuje u elektřiny 57 procent výsledné ceny, kterou zákazník zaplatí, u plynu je to 59 procent.

Malé firmy při vstupu na trh využily toho, že velcí hráči před krizí nakoupili elektrickou energii na delší dobu dopředu, neboť očekávali další růst cen. Elektřina ale naopak zlevnila, což umožnilo menším, kteří nakupovali krátkodobě, poskytnout zákazníkům atraktivní slevy.

Slunce jen pro někoho

K nejlevnějším tuzemským dodavatelům elektrické energie v současnosti patří firma Nano Energies, která má kolem dvou tisíc klientů. Jak ovšem uvádí jednatel Karel Srna, společnost nechce bojovat o pozici cenově nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny.

Nano Energies vykupuje energii převážně ze solárních elektráren. Základem dobré nabídky jsou podle Srny dobře nastavené obchodní vztahy přímo s dodavateli a trpělivá a vynalézavá činnost na energetické burze. "Dodáváme do sítě výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů a jsme připraveni pozastavit nábor nových klientů, kdybychom neměli takové energie dostatek," říká Srna.

Zatím nicméně nedostatek "čisté" energie nehrozí. Nakoupené přebytky firma Nano Energies prodává na burze.

Pro nevyprofilované prodejce energie ale podle Karla Srny může být do budoucna situace svízelná, stačí, aby dominantní firmy snížily ceny.

Jdeme jinam!

Vybrali jste si nového dodavatele a chcete pryč od toho současného? Samotná změna je triviální. Teoreticky se sice musíte nejprve odhlásit u stávajícího distributora, ale pracovníci firem celý proces vyřídí za vás. Prakticky tak stačí vyplnit žádost, jejíž součástí bývá plná moc pro jednání se společností ČEZ nebo jiným distributorem. Do tří měsíců budete přepojeni na nového dodavatele, aniž by se muselo cokoli fyzicky měnit.

V čem je háček? Většinou to bývá nevýhodná smlouva. Začíná to "aktivačními" poplatky, pokračuje smlouvami na dobu určitou a penalizačním odchodným a končí zálohami. Vrácení přeplatků se navíc v nejednom případě ukazuje jako běh na dlouhou trať.

Podobně náročný bývá přechod od alternativního distributora jinam. Vždy je třeba pečlivě číst smlouvu, protože v ní bývají záludnosti. Například při kontraktu na dobu určitou musíte dát výpověď půl roku dopředu, jinak se smlouva automaticky prodlužuje na stejné období.

Jindy bývá ve smlouvě určeno "odchodné", které pro domácnosti například u Bohemia Energy Entity činí 2500 korun. A tím se může smazat třeba dvouletá úspora na dodávkách energie.

Související