Baťa pozvedl Zlín, realitní magnát Radim Passer zvelebuje středočeské Štětkovice, miliardář Zdeněk Bakala táhne svými daněmi šumavskou Modravu. A král českých zemědělců Andrej Babiš mění k obrazu svému Průhonice u Prahy.

Třetí nejbohatší Čech se v tomto oblíbeném rezidenčním městečku vyšších vrstev jižně od metropole nejen v roce 1992 usadil (do té doby podle svých slov bydlel v průhonickém Parkhotelu), ale pořizuje si zde i nemovitosti. Na cedulích při vjezdu do Průhonic by klidně časem mohlo stát »Babišice«.

Dvě honosné vily pro rodinu, pozemky, bývalý luxusní domov důchodců za 140 milionů. Naposledy si zahrál na legendárního Miroslava Tyrše, když si za 18 milionů koupil místní sokolovnu, za 130 milionů ji opravil a přestavěl. V září v ní otevře nové sportovní, kulturní a společenské centrum.

Snídaně od sedmi

»Já v Průhonicích kupuji, co je k mání. Ta sokolovna, to je charita, protože jde o nevratný projekt,« popsal Babiš pro týdeník Ekonom svůj vztah k čtyřtisícové obci.

A vysvětluje, proč se pustil zrovna do budování sportovního stánku, když by si za obdobné peníze mohl koupit málem budovu průhonického zámku.

»Ráno v sedm hodin tady nemáte kam zajít na snídani, původní hotely tu moc nefungují, takže restaurace v areálu mého fitka bude super,« konstatuje.

S tradiční sokolovnou bude mít Babišovo zařízení společného skutečně pramálo a staré sokolské gardě by z nabízených druhů aktivit zřejmě lezly oči z důlku. Ashtanga jóga, hip-hop, kickbox, pilates, power jóga, rope skipping, step aerobik, spinning, strečink, TRX či zumba - chystaný výcvik zlaté mládeže a jejich movitých rodičů evidentně nevyvrcholí žádným sokolským sletem. Cvičencům poslouží tři sály, dětské koutky, fitness pro klubové členy, spa centrum, kosmetika, pedikúra, manikúra i tenisové kurty, na internetu už zároveň běží nábor cvičitelů.

Je však pravda, že Sokolu se průhonická sokolovna vzdálila už před Babišem. Budova, na niž se ve dvacátých letech pracně složili průhoničtí nadšenci, se za komunistů roku 1956 dostala do rukou místní znárodněné slévárny a po revoluci se stala majetkem privátní slévárenské společnosti Beneš a Lát. Od ní objekt koupil právě Babiš.

Nepřítel netopýr

Mnoho místních dodnes považuje ztrátu sokolovny za křivdu.

»Bylo to s velkými tahanicemi. Areál léta užíval klub Spartak Průhonice, o vlastnických nárocích slévárny se mlčelo a obec pak ani nepožádala o vrácení majetku,« uvedl pro týdeník Ekonom Bohumil Přílepek ze Spartaku.

»Byli jsme tam v nájmu za korunu na sto let, jenže to padlo a teď náhradou trénujeme v tělocvičně základní školy. My už v sokolovně nevlastníme vůbec nic, ptejte se paní starostky Borovičkové, ta celou tu stavbu povolila,« líčí rezignovaně současnost svého klubu.

Miliardář dobře ví, že některým starousedlíkům leží jeho realitní apetit v žaludku.

»Lidé mé plány se sokolovnou nepřijali bůhvíjak, protože budova kdysi patřila městu. Ale sešel jsem se sousedy, měli starost, že na půdě sokolovny sídlí netopýr. Tak jsme tam poslali experta, zkontroloval to a řekl: "Není tady." Napsal posudek a mohli jsme stavět,« odbývá Babiš.

Obdobné potíže měl Babiš už při stavbě jedné ze svých luxusních vil, kde si jeho soused stěžoval stavebnímu odboru na neohlášené změny projektu včetně demolice.

Jenže průhonická starostka Ivana Borovičková si štědrého usedlíka nemůže vynachválit.

»Pan Babiš patří mezi největší vlastníky a investory v obci. Nemáme s ním žádné problémy,« tvrdí pro Ekonom.

»Naopak, dělá tady aktivity, které vítáme. Ta jeho sokolovna zatím vypadá výborně a myslím, že bude respektovat stejné využití jako dosud,« myslí si.

Občanská slušnost

Starostka Babiše chválí i za to, že je v Průhonicích trvale hlášen.

»V naší obci je kolem čtyř tisíc rezidentů, ale jen 2560 je zde trvale hlášeno a pouze na ně získáváme příspěvky z daní od státu. To je od pana Babiše základní občanská slušnost, že mezi ně patří. Nadto jeho zdejší projekty prospívají veřejnému zájmu,« tvrdí Borovičková.

Zda by vzhledem k předpokládanému vysokému zdanění Andreje Babiše obecní rozpočet pocítil, kdyby se podnikatel odstěhoval, nechce starostka upřesňovat. Podnikatel totiž řadu aktivit provádí prostřednictvím právnických osob, z jejichž daní obec prospěch nemá.

Je fakt, že zejména nemovitosti včetně pozemků Babiš často kupuje přes firmu Imoba (místopředsedkyní představenstva je jeho dcera Adriana), jíž vlastní společnost Fertagra se sídlem ve švýcarském městě Zug. Fertagru ovšem zcela ovládá Babišův Agrofert Holding. Spekulace průhonických starousedlíků, že Babiš přes své firmy kupuje pozemky v obci, nechce starostka Borovičková upřesnit.

»Samozřejmě vím, co se říká, ale nákup nemovitostí od soukromých vlastníků je jeho svaté právo a my nejsme realitní kancelář, abychom tyto věci sledovali,« uvedla. Obec prý pozemky příliš neměla a majitelem velkých ploch kolem Průhonic je stát prostřednictvím Botanického ústavu Akademie věd a Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví.

Avšak právě ve vlastnictví Imoby je například i areál někdejšího luxusního domova pro seniory Residence Classic. Jeho majitelé kdysi nasadili ceny pro klienty tak vysoko (minimální měsíční částka byla 40 tisíc korun), že se jim podařilo objekt obsadit pouze z necelé poloviny, a zařízení proto loni na podzim zkrachovalo.

Alzheimer a byznys

V dražbě je pak koupil za 140 milionů Andrej Babiš. Budovu pronajal na dvanáct let společnosti Alzheimercentrum, která z ní vytvoří páté zařízení ve svém již existujícím zdravotnickém řetězci v Česku.

Dotaz týdeníku Ekonom ohledně výše pronájmu a eventuální dohody Babiše s nájemcem ještě před dražbou ponechaly obě smluvní strany bez konkrétní odpovědi.

»Koupě nelituji, z hlediska realit je to, myslím, vratná investice,« pouze sdělil Babiš. Mediální zástupkyně Alzheimercentra Vlasta Tichá dodala, že »nájem samozřejmě odpovídá vysokému standardu objektu« a že obchodní vztah Alzheimercentra s Andrejem Babišem je »velmi dobrý«.

Také Alzheimercentrum vybírá od svých klientů poměrně vysoké částky, v dosavadních zařízeních Zlosyň či Filipov jde údajně o patnáct tisíc korun měsíčně. Přesto spoluzakladatel Alzheimercentra v ČR Aleš Kulich nepochybuje, že jeho firmu krach nečeká. »V oboru máme dlouholeté zkušenosti a průhonické centrum je již naším pátým v republice. Proto z opakování historie Residence Classic strach nemáme,« uvedl.

Jakmile se zpráva, že Babiš rekonstruuje v Průhonicích sokolovnu, roznesla do světa, obrátili se prý na něj členové Sokola s žádostí o příspěvky. »Dostal jsem dopis, už ani nevím z kterého města, že nemají tři miliony korun na opravu střechy sokolovny a chtějí pomoci,« chlubí se podnikatel nově nabytou pověstí mecenáše.

Že by však dotáhl své angažmá pro Průhonice na úroveň, jaké dosáhl hrabě Ernst Emanuel Silva-Tarrouca, jenž coby majitel průhonického zámku založil roku 1885 slavný park, Babiš zatím neplánuje. »Teď mám tu sokolovnu, tak uvidíme,« uvažuje.

Jan Štětka

Kdo je Andrej Babiš
- Šestapadesátiletý podnikatel slovenského původu.
- Podle amerického týdeníku Forbes třetí nejbohatší Čech (po Petru Kellnerovi a Zdeňku Bakalovi).
- Zprivatizoval řadu podniků v chemickém a potravinářském průmyslu.
- Je jedničkou českého zemědělství. Jeho agrochemický holding Agrofert vlastní zhruba tři stovky podniků (Lovochemie, Precheza, Synthesia) a obhospodařuje na 67 tisíc hektarů půdy.
- Je strategickým partnerem nákladně rekonstruovaného (i s pomocí evropských dotací) bývalého lihovaru
u Olbramovic na Benešovsku, který pod názvem Farma Čapí hnízdo bude nabízet kongresové služby.

V Průhonicích kupuji, co je k mání. Ta sokolovna, to je charita. Andrej Babiš, podnikatel

Bývalý luxusní dům pro seniory Residence Classic v Průhonicích vydražil Babiš za 140 mil. korun a pronajal na 12 let společnosti Alzheimercentrum. Foto Jan Rasch, archiv

130 milionů korun
zaplatil Andrej Babiš za opravu a přestavbu sokolovny v Průhonicích.

V Průhonicích kupuji,

co je k mání.

Ta sokolovna, to je

charita.

Andrej Babiš, podnikatel

Související