Řadu měst a vesnic v Česku opět zasáhly povodně. Rozbouřená voda neničila jen auta, ledničky nebo pračky. Za své vzaly i účty, smlouvy nebo faktury, stejně jako počítače mnohých menších firem a živnostníků.

Víte, jak je třeba postupovat, abyste se při sušení účtů nedostali do potíží s finančními úřady nebo úřady práce?

Firma pod vodou

Pokud se vaší firmou prohnala velká voda, pravděpodobně jste museli přerušit výrobu. Možností, co udělat se zaměstnanci, je několik. Můžete své pracovníky na dobu nezbytně nutnou převést na jinou práci. Nepotřebujete ani jejich souhlas.

Jestliže to není možné, protože živel zničil celý provoz, musíte svým lidem poskytnout náhradu mzdy. Jde totiž o překážku v práci na straně zaměstnavatele a svým lidem vyplatíte nejméně šedesát procent jejich průměrného výdělku.

Může se také stát, že firma zůstane »na suchu«, ale výrobu jí zkomplikuje zatopená trafostanice. Když nemůžete přidělovat práci kvůli přerušení dodávky elektrického proudu a současně nemáte pro své lidi jinou práci, jde o takzvané jiné překážky na straně zaměstnavatele. Musíte pracovníkům poskytnout náhradu mzdy ve výši nejméně osmdesáti procent průměrného výdělku.

Povodně ale mohou postihnout zaměstnace. Pokud se do práce nedostal kvůli přerušení dopravního provozu, asi byste neměli uplatňovat sankce. On by naopak neměl očekávat kromě poskytnutého pracovního volna ještě náhradu mzdy.

Stejně se asi zachováte i v případě, že váš soustružník nebo IT specialista bude doma odstraňovat bezprostřední následky povodně. Je možné takto zameškanou pracovní dobu napracovat, případně mu poskytněte pracovní volno bez náhrady mzdy. Obdobně je vhodné postupovat, potřebuje-li si zaměstnanec vyřídit vydání nových dokladů.

Občanka za měsíc

Přijdete-li o občanský průkaz vy, je nutné ztrátu okamžitě ohlásit, a to na městský nebo obecní úřad. Hlášení o ztrátě je povinen přijmout každý obecní úřad větší obce.

Obecní úřad by neměl ztrátu v důsledku povodně sankcionovat. Spolu s ohlášením ztráty zároveň okamžitě požádejte o vydání nového občanského průkazu. Ohlášením ztráty totiž končí platnost vašeho předchozího, zničeného občanského průkazu.

Na zhotovení občanského průkazu má úřad třicet dnů. Požádáte-li u jiného úřadu než u příslušného podle místa svého bydliště, začne tato lhůta plynout teprve, až je žádost doručena vašemu »domovskému« obecnímu úřadu. Na tuto dobu vám bude vystaveno tzv. potvrzení o občanském průkazu.

Chcete-li mít v dané době nějaký průkaz, kterým budete moci prokázat svou totožnost, požádejte o vydání občanského průkazu bez strojově čitelné zóny. Úřad vám ho vydá během několika hodin, nejpozději v řádu dní.

Stejná úprava jako u občanských průkazů platí pro cestovní doklady.

Odplaví-li vám povodeň spolu s autem i řidičský průkaz, můžete jeho ztrátu ohlásit pouze na obecním úřadě, který vydává řidičské průkazy a který je příslušný podle místa trvalého bydliště držitele průkazu.

Utopené účty

Pokud velká voda prošla kanceláří vaší firmy, asi budete muset řešit problém se zničenými účetními a daňovými doklady. Na účetní záznamy, které jsou poškozeny tak, že jsou nečitelné, zákon a finanční úřad pohlíží tak, jako byste je vůbec nevedli.

V takovém případě vám může být finančním úřadem uložena pokuta až do výše šesti procent hodnoty vašich aktiv. Daňová správa však do médií prohlašuje, že bude »k případům prokazatelně postiženým povodní a těm firmám přistupovat klientsky«.

Aby k vám finanční úřad přistupoval opravdu »klientsky«, měli byste mu skutečnost, že vám povodeň zničila nebo poškodila účetnictví a daňové doklady, písemně oznámit co nejdříve.

Dále je v oznámení vhodné uvést i důvody, proč nebylo možné zničení nebo poškození předejít. Podle zákona o účetnictví totiž podnikatelé musejí zajistit ochranu svých účetních záznamů a jejich obsahu i před jejich poškozením, zničením a ztrátou.

Doporučujeme, abyste spolu s oznámením o postižení povodní místně příslušnému finančnímu úřadu požádali svého správce daně také o prodloužení lhůty k podání daňového přiznání, abyste se vyhnuli případnému zvýšení daně za pozdní podání přiznání. Můžete se také se správcem daně domluvit, že zaplatíte na daních stejnou částku jako za minulé zdaňovací období.

Hrozí-li vám v důsledku povodně prodlení s placením daní nebo jejich záloh, můžete také podat správci daně žádost o posečkání s placením nebo o její platbě ve splátkách.

Proveďte rekonstrukci

Když jsou účetní záznamy v důsledku povodně zničené nebo poškozené tak, že došlo ke změně jejich obsahu, je třeba slovy zákona provést takzvané »opatření k obnovení průkaznosti účetnictví«, tedy zpětnou rekonstrukci účetnictví. To ale v důsledku povodně nemusí být reálně možné.

Připravte se však na to, že váš místně příslušný finanční úřad vámi uvedené skutečnosti o ztrátě či poškození účetnictví a jejich příčině ověří a posoudí místním šetřením, o kterém sepíše takzvaný »protokol o místním šetření« nebo úřední záznam.

Když se místním šetřením nezaviněné zničení či závažné poškození účetních záznamů a daňových dokladů potvrdí a současně nebude možné účetnictví zrekonstruovat, měl by úřad od pokuty za nevedení účetnictví upustit.

Při určení výměry pokuty by se totiž mělo přihlížet k závažnosti protiprávního jednání, zejména ke způsobu jeho spáchání a jeho následkům a k okolnostem, za nichž bylo spácháno.

Jestliže však finanční úřad při místním šetření dojde k závěru, že vaše účetní záznamy sice byly značně poškozeny povodní, ale vy jste mohli provést určitá opatření k obnovení průkaznosti účetnictví, a neučinili jste tak, pak vás pokuta nemusí minout.

Pokud se například při místním šetření ukáže, že sice podnikáte v Aši, ale účetnictví jste měli v Troubkách nebo Bohumíně, a finanční úřad nebude spokojen s vámi předkládanými doklady, můžete se stát podezřelými z trestného činu zkrácení daně. Za jeho spáchání vám hrozí nejen peněžité tresty, ale i trest odnětí svobody od šesti měsíců do dvanácti let.

Zničí-li záplava soudní rozhodnutí, jemuž předcházelo řízení, v němž jste vystupovali jako účastníci, pak je povinností soudu vyhotovit za poplatek na vaši žádost stejnopis daného rozhodnutí. Uvedené platí obdobně o notářských zápisech nebo rozhodnutích vydaných státními orgány.

V případě, že budou zničeny vaše směnky nebo jiné cenné papíry, například akcie, podejte u okresního soudu podle místa svého bydliště či místa podnikání návrh na zahájení takzvaného »umořovacího řízení«. V návrhu je třeba uvést skutečnosti, z nichž vyplývá, že z listiny nebo na jejím základě lze uplatnit nějaké právo.

Musíte předložit buď opis listiny, nebo listinu řádně označit, aby bylo patrné, co bylo jejím obsahem. Když se nikdo v zákonem určené lhůtě - dvou měsíců u směnky a jednoho roku u akcií - nepřihlásí s originálem směnky nebo akcie, soud vydá usnesení o umoření listiny, které plně nahrazuje originál původní listiny.

Miroslava Papežová
Advokátní kancelář Tomáš Rašovský

Co nahlásit finančnímu úřadu
- Oznamte zničení nebo poškození účetnictví a daňových dokladů.
- Požádejte o prodloužení lhůty k podání daňového přiznání.
- Požádejte o posunutí splatnosti daně nebo o splátkový kalendář.
- Požádejte o prominutí již vyměřeného úroku, penále nebo pokuty.

Kvůli poškozenému nebo zničenému účetnictví vám může finanční úřad uložit pokutu až do výše šesti procent hodnoty vašich aktiv.

Související