Top 5 investičních příležitostí
1. Asijské akcie
Na burzách v Šanghaiji, Hongkongu nebo Singapuru se nachází perly, jimž analytici věští solidní růst v desítkách procent. Jedním z rizik je ovšem potenciální přehřátí čínské ekonomiky.

2. Zemědělské komodity 
Problémy exportérů Vietnamu a Thajska vyženou v následujících měsících cenu rýže hodně vysoko. Díky tomu budou zajímavé i jiné plodiny.

3. Akcie technologických firem 
Google, Microsoft, Sony a další IT giganti současnosti budou patřit mezi akcie, které určitě nepoklesnou.

4. Vládní dluhopisy 
Výnosy vládních dluhopisů budou v blízké budoucnosti růst díky zadluženosti států. Zároveň však budou představovat mnohem větší riziko.

5. Barevné kovy 
Zlato bude zaostávat za jinými kovy. Tipem analytiků je stříbro, platina nebo palladium.

Máte v kapse milion korun a nevíte, kam ho investovat? Kdybyste se rozhodovali loni, bylo by to dilema o poznání menší. Ať už jste peníze vložili kamkoliv, nebylo téměř možné prodělat. Finanční trhy rostly během oživení z krize o desítky procent. Dnes je situace jiná a ve volbě investiční strategie bude zapotřebí mnohem více rozvažovat. Vyplatí se přitom poohlédnout se za hranice Česka, a dokonce i Evropy. Hitem příštích měsíců budou trhy v Asii.

Pozor na bubliny

Potvrzuje se předpoklad, že Čína skutečně bude hrát stále důležitější roli. A to nejen v rámci politického rozložení sil, ale i ve sféře financí. Je třeba přivřít oči nad tím, že čínské akcie se nyní nacházejí na sestupné linii, šanghajský index klesl od začátku roku o sedm procent.

Analytici ale věří, že čínské firmy mají před sebou světlé vyhlídky.

»Stále je ještě prostor k optimismu. Ocenění zůstává atraktivní, navíc je upevněné rostoucím počtem fúzí a akvizic, během nichž se různě sektory konsolidují,« řekl Bloombergu Tim Schroeders, manažer fondu Pengana Capital.

Podle něho o tom vypovídá ukazatel poměru cen akcií k hospodářským výsledkům firem na akcii. Ten na východním kontinentu dosáhl čísla 14,4, zatímco globálně je to 15,1. To svědčí o tom, že asijské cenné papíry jsou oproti zbytku světa stále podhodnocené.

Ne každý se však dívá na říši středu v tak růžovém světle. Například známý švýcarský investor a věštec finanční budoucnosti Marc Faber si myslí, že Čínu čekají zlé časy. Když se přibližně před půlrokem poprvé objevily hlasy upozorňující na to, že se v čínském finančním systému nachází bublina, Faber byl opačného názoru. Dnes ale od čínských akcií dává ruce pryč.

»V Asii se schovává potenciální problém, a tím je Čína. I když si nejsem jistý, jestli v letošním roce úplně zkolabuje, docela určitě značně zpomalí,« myslí si investor přezdívaný »Doktor Zkáza«.

Jeho názor je ovšem poměrně ojedinělý. Oponuje mu například další investiční superstar Jim Rogers.

»Stěží můžete tvrdit, že v Číně je bublina, když její akcie leží 50 až 60 procenty pod jejich historickými maximy. Když máte bublinu, lezou vám akcie dírami ve střeše a každý den někdo hlásí požár,« myslí si Rogers stejně jako většina analytiků, jejichž názory se odrážejí i na očekávání vztažená ke konkrétním akciím.

Překvapit mohou i aerolinky

Akcie společnosti PetroChina, největší čínské energetické společnosti, jsou výborným příkladem. Mají za sebou od začátku roku hned několik skoků, přičemž ve výsledku zůstává jejich cena spíše dole. Podle očekávání trhu, které zpracovává agentura Bloomberg, však jejich cena vzroste o 22 procent během následujících dvanácti měsíců.

Ještě větším překvapením jsou největší čínské aerolinky Hainan Airlines. Těm odborníci věští růst o více než 50 procent, přitom útlum v letectví je známým a obecně přijímaným faktem. Za očekávaným růstem čínské letky však stojí její finanční výkonnost. Po ztrátě více než 1,4 miliardy jüanů v roce 2008 prošla společnost rozsáhlou reorganizací a v roce 2009 se podle posledních zpráv vrátila do černých čísel (výsledky ještě nebyly publikovány). Hainan Airlines pomohly také nižší ceny ropy a podpora čínské vlády.

Nezbývá než přijít na to, jak do čínských akcií investovat. Ani jeden z tuzemských obchodníků s cennými papíry totiž obchody na čínské burze nezprostředkovává a našinec je odkázán na zahraniční brokery. Například server brokerage-review.com doporučuje on-line obchodníky jako Scottrade nebo ETrade. V obchodování na honkongské burze zase vyniká PhillipCapital. Kromě jazykové bariéry je však třeba také překonat obavy z neznámého, což každý investor jistě neskousne.

Několik málo čínských akcií se obchoduje také na západních burzách jako Xetra, Frankfurt nebo rovnou na Wall Street. Na těchto burzách už umožňují obchody i čeští brokeři, například Patria.

Jistým východiskem, které však neumožňuje zvolit plnohodnotnou vlastní strategii, jsou investiční fondy. Například investiční společnost Alico spravuje podílový fond AIG Greater China Equity Fund, který za posledních dvanáct měsíců vydělal dokonce 70 procent.

Čína by ale neměla poutat pozornost investorů jen pro své akciové tituly. Obecně se dá říci, že kvůli krizi se změnily pozice na finančním trhu. O růstech nebo propadech nyní rozhodují jiné faktory než před dvěma lety. A Čína v nich hraje do velké míry prim.

Měnové trápení

Loni touto dobou se zraky každého investora upínaly na Spojené státy, kde recese začala a kde se také odehrávaly ty nejzásadnější kroky ve zmírnění jejích dopadů. Pád Lehman Brothers, Bushův balíček TARP, Obamův balíček bez konkrétního názvu a rostoucí nezaměstnanost - události ve zbytku světa už dění za Atlantikem jen doplňovaly.

Dnes je všechno jinak, a ačkoliv si Spojené státy stále drží titul největší ekonomiky světa, už dávno se nemohou těšit z pozice hlavního dodavatele titulků do ekonomických zpráv. Místo toho investoři vnímají kriticky hlavně dvě témata. Tím prvním je Čína a velké otázky kolem její měny, tím druhým jsou zadlužené jihoevropské státy v čele s Řeckem. A právě tato témata budou zřejmě určující i po zbytek roku 2010.

»Negativní jevy, například řecká krize nebo zpřísňování měnové politiky v Číně, zatím dokážou trhy ovlivnit jen na krátký čas a nedokážou změnit růstovou dráhu, na níž se akciové trhy ocitly prakticky přesně před rokem,« říká Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

Hi-tech - sázka na jistotu

Nechcete-li přijmout riziko, které je spojeno s investicí do trhu, jako je ten čínský, budou se vám příležitosti hledat hůře. Jistotou se ale zdá být technologický sektor. Ten se zatím stále ještě drží »starého světa«, především Spojených států amerických. V čele technologií stojí - jak jinak - opěvovaný Google.

I přes potíže, které v poslední době musel překonat právě v Číně, analytici fenoménu Google i nadále věří. Ze současných 557 dolarů za akcii, což je cena, kterou dosahuje na americké technologické burze NASDAQ, by se podle medianu agentury Bloomberg měl dostat až na 683,6 dolaru. To znamená růst přes 22 procent. Zahanbit se nenechají ani společnosti jako Microsoft nebo Sony, které před sebou podle všeho mají obdobný vzestup. 

Během uplynulých dvanácti měsíců se neproměnil jen trh s akciemi. Výrazných změn dosáhlo také obchodování s komoditami. Ještě nedávno se točilo jen kolem ropy a zlata. Obě komodity však ztrácejí svoji posvátnou aureolu králů komoditního světa.

»Situace na komoditním trhu se do určité míry změnila, což můžeme dokumentovat nejlépe na cenách ropy. Ty byly po většinu minulého roku taženy z velké části oslabujícím dolarem. Kvůli potížím Řecka však dolar letos výrazně zpevnil,« říká Marek Hatlapatka.

Ropa dnes stojí kolem 80 dolarů za barel. To je sice stále hodně v porovnání s loňskými hodnotami, příliš růstu už ji však zřejmě nečeká. Podobná situace panuje u zlata. Analytici vidí růstový potenciál jinde, a to především u jiných barevných kovů.

Rýžovat na rýži

»Zajímavou oblastí mohou být stále drahé kovy, kde se začíná opět zvyšovat poptávka ze strany producentů klenotů. Sektoru pomáhá i obrovský zájem investorů,« vysvětluje Miloš Čermák ze společnosti Colosseum ve shodě s ostatními předpověďmi. Velmi solidně by si mělo letos vést stříbro.

»Je to malá komodita a jako taková vykazuje extrémní nestálost v poptávce. Má ale velký potenciál a my věříme, že tento potenciál se ukáže v dohledné době a bude doprovázet velký růst v cenách,« řekl pro agenturu Bloomberg analytik Swiss Asia Juerg Kiener, který za letošní rok odhaduje růst této komodity o 50 procent.

Ještě zajímavější sázkou by mohly být některé zemědělské komodity. Jejich posouzení je dnes samozřejmě předčasné, skutečná síla se ukáže až během sklizně. Přesto jim však analytici věří. Ze všeho nejvíc vyniká rýže. Její cena na komoditní burze nyní dosahuje 12,7 dolaru za 100 liber, odborníci jí však věští až 71procentní růst.

Za očekávaným růstem stojí neutěšená situace v zemích, které rýži vyvážejí. Její největší exportér - Thajsko - se v posledních týdnech ocitl kvůli demonstracím na okraji celostátní krize. Druhý největší exportér - Vietnam - je zase sužován rostoucí inflací. Ta v březnu dosáhla 9,5 procenta, a rostla tak už sedm měsíců. Není ani třeba zmiňovat, že takový vývoj vyžene ceny rýže vzhůru raketovým tempem (stejně jako hlad na Dálném východě).

Na dluhové vlně

Zajímavé budou rovněž vládní obligace, jež ovšem značně změnily svůj charakter. Dluhopisy byly odjakživa vnímány jako »zajištěná investice«, která téměř nepředstavuje riziko. S tím, jak roste zadlužení vyspělých států, se ale jejich postavení dostává do jiné polohy. Velmi zjednodušeně řečeno, čím větší je riziko bankrotu daného státu, tím více rostou výnosy, respektive úroky státních dluhopisů. A ty poslední dobou letí vzhůru stejně strmě jako neochota investorů dluhopisy nakupovat. To ovšem na druhé straně znamená zajímavou, i když stále více rizikovou příležitost.

Ti odvážnější ale mohou na zmíněném trendu nemálo vydělat. Kupříkladu Itálie prodává své dluhopisy se splatností na deset let za úrok 3,93 procenta. Podle analytiků ale do konce roku úroky vzrostou až na 4,6 procenta.

Podobná je situace i u jiných států, o jejichž osud už není třeba mít tak velké obavy. Kanadské dluhopisy dosahují úroku 3,54 procenta s výhledem na růst až na celá 4 procenta.

Rozpačitá Praha

Pro investory, kteří dávají přednost českým akciím, existuje poměrně malé množství příležitostí. Pražské burze se ani tři měsíce po začátku roku nepodařilo výrazně rozšířit rodinu akciových titulů. Přibyl jen duální listing technologické společnosti KIT Digital. Praha sice zatím žije příslibem jedné z největších emisí své historie, banky ČSOB. Příprava jejího příchodu však zatím zůstává v přísném režimu utajení a mezi investory už je mírně cítit nervozita. Domácí trh má ale nepochybně i jisté klady.

»Jestliže závěr minulého roku se akciím na pražské burze příliš nevydařil, dosavadní průběh letošního roku je více pozitivní. Index PX zatím svojí výkonností překonává jak americké, tak západoevropské akciové indexy,« říká Marek Hatlapatka. Zároveň však nezapomíná dodat, že na pražském parketu není zrovna přelidněno.

Vylidněný parket

Objemy obchodů jsou rekordně nízké, a to i v porovnání s loňským rokem. Za první dva měsíce se na hlavním trhu zobchodovalo něco přes 70 miliard, některé denní obchody přitom nepřesáhly miliardu korun. Likvidní tituly by se daly spočítat na prstech jedné ruky, zatímco malé emise, jako AAA Auto, ECM nebo právě KIT Digital, zůstávají po valnou část obchodování doslova netknuté.

»Letošnímu obchodování chybí jasný trend. Nejúspěšnějšími akciemi jsou zatím s růstem okolo 25 procent cyklické emise CME a NWR, investoři tedy nadále sázejí na příběh oživení ekonomiky,« myslí si Josef Němý, analytik Komerční banky. Otázkou zůstává, zda Praha nabízí ještě nějaký potenciál.

Analytici k doporučením přistupují velmi opatrně, a když už se k nějakému odhodlají, jen málokdy se shodnou. Společným jmenovatelem zůstává energetický kolos ČEZ, který ostatně v Praze bere na svá bedra většinu obchodů. Podle agentury Bloomberg očekává trh růst cen ze současných 892 až na 979 korun za akcii. Nadějná je také Telefónica O2, u které se odborníci shodují na cílové hodnotě 480, zatímco dnes dosahuje 445 korun za akcii.

»Naopak negativní názor máme při současné ceně na akcie realitních developerů Orka a ECM. Orco se dokonce potýká s vážnými problémy s financováním,« dodává Němý.

 

Související