Dozorčí rada Českých aerolinií na svém středečním zasedání schválila záměr odprodat charterovou divizi ČSA. Ta zajišťuje nepravidelné lety především pro cestovní kanceláře. Ekonomu to potvrdil ministr dopravy Gustáv Slamečka, který má v dozorčí radě svého zástupce. Podrobnější informace zatím zveřejnit odmítl s tím, že počká na konkrétní nabídky. »Pak mě ale bude velmi zajímat ekonomika chystaného prodeje,« uvedl.

Novému vedení aerolinií se podle něj zatím daří prodávat majetek společnosti za výhodné ceny. Jde o prodej sídla Českých aerolinií, budovy APC. Tu prezident ČSA a generální ředitel Letiště Praha v jedné osobě Miroslav Dvořák prodal sám sobě: Objekt od dopravce za 607 milionů korun získalo Letiště Praha. Dalších 764 milionů pak firma získala za prodej duty free obchodů francouzské společnosti Lagardere Services, která patří k lídrům mezi obchodníky v dopravních terminálech.

V případě charterové divize půjde podle všeho jen o převod smluvně vázaných zákazníků, tedy smluv s cestovními kancelářemi, z nich nejvýznamnější je smlouva s CK Exim Tours. České aerolinie dlouhodobě nasazují na charterové lety pětici letounů. Ty si ale společnost pronajala v době letecké konjunktury a tudíž za mnohem méně výhodných podmínek, než za jakých by je případný zájemce získal nyní. Vysoko nad běžnou úrovní zůstávají i přel loňské snížení i platy leteckého personálu Českých aerolinií.

Právě charterová divize přitom patrně byla hodnotou, kvůli níž měl o České aerolinie zájem jejich hlavní konkurent Travel Service. Ten za společnost nabídl státu miliardu korun, k odprodeji ale nedošlo. Mluvčí Travel Servisu Vladimíra Dufková se k případnému zájmu své společnosti o chartery ČSA odmítla vyjádřit. Uvedla jen, že mezi ČSA a Travel Servicem probíhají v současnosti jednání o užší spolupráci, které ale nemůže do jejich zakončení konkretizovat.

Obavy, že po rozprodej národního dopravce státu nezbude nic, co by mohl nabídnout v případné budoucí privatizaci, ministr nemá. Nabídka jediného zájemce totiž loni v létě dosáhla pouhé miliardy korun, za něž stát nebyl ochoten společnost prodat.

ČSA za poslední čtyři roky prodaly majetek za téměř šest miliard korun. Získané prostředky ovšem pouze pomohly oddálit hrozbu krachu, která nad společností visí v posledních měsících. Za loňský rok ČSA vykážou ztrátu přesahující tři miliardy korun.

Související