Vánoční zpravodajství ovládla zcela nevánoční zpráva. Cestujícím a posádce na lince Delta Air Lines z Amsterdamu do Detroitu se podařilo zmařit teroristický útok. Vše se sice obešlo bez obětí, důvěra cestujících v leteckou dopravu však dostala další ránu. Někdo se ale přece jen radoval.
Výrobci a obchodníci s bezpečnostním zařízením to sice neradi přiznávají, pravdou ale je, že každý teroristický útok zvyšuje poptávku a v podstatě jim přináší nové zakázky.
Stovky milionů za bezpečí
Velikost trhu profesionálních detekčních zařízení v České republice odhaduje Milan Krása, ředitel divize ze skupiny PCS, která v Česku prodává výrobky americké firmy Rapiscan, zhruba na 500 milionů korun.
Vzhledem k životnosti zařízení pět až sedm let se ročně prodají technologie bezmála za 70 milionů. Výjimkou byl rok 2005, kdy ruzyňské letiště detekčními zařízeními vybavovalo nový terminál T2, ale také třeba loňský rok s velkou objednávkou pro Vězeňskou službu.
V dohledné budoucnosti se obchodníci s detekčními zařízeními mohou těšit na podobnou větší zakázku zřejmě jen při postupné obměně detektorů na Ruzyni nebo po zahájení komerčního provozu letiště ve Vodochodech.
Pokud jde o detekční technologie, vládnou světu zařízení z USA, Británie a Itálie. Detektory vyrábí řada společností, globální trh s jednotlivými zařízeními ale ovládá jen hrstka firem (viz Velcí výrobci detekčních zařízení).
Dvacetkrát dražší detektor
Na letištích, která jsou největšími odběrateli detekčních zařízení, jsou dnes samozřejmostí průchozí rámy pro detekci kovů a rentgeny na zavazadla. Využívají se také takzvané čichací detektory, které určí, zda člověk přišel do styku s trhavinou nebo drogami.
Na trhu jsou ale také dvě novinky. Rámy, které umějí vyhodnotit záření lidského těla, a takzvané osobní rentgeny. »Zanedbatelné množství výbušniny, které měl na těle ukryto nigerijský terorista, by ale rám nezobrazil,« říká Milan Krása. Budoucnost vidí spíše v personálním rentgenu.
Přístroj má však řadu odpůrců. Argumentují hlavně možným zneužitím zobrazení nahého lidského těla. »Dosud nejsou dořešeny mnohé legislativní a provozní otázky stejně jako podmínky pro certifikaci,« řekl Ekonomu ředitel bezpečnostní kontroly pražského letiště Zdeněk Truhlář. Teprve poté prý bude možné zvažovat možnost nasazení tohoto zařízení na pražském letišti.
Masivnější zavedení rentgenu na letištích ale naráží také na peníze. Zatímco běžný detekční rán na kovové předměty vyjde řádově na 250 tisíc korun, osobní rentgen stojí kolem pěti milionů.
Zaručený růst tržeb
Přestože je český trh podle většiny obchodníků v podstatě nasycen, jejich tržby rok od roku rostou. Pohybují se v desítkách milionů korun. Na konkrétní čísla jsou ale obchodníci skoupí.
Růst zaznamenaly firmy i loni. »Ve většině případů jde o státní zakázky, a byť stát pod vlivem krize začal šetřit, bezpečnostních opatření se úspory tolik nedotkly,« říká Tomáš Lokajíček, ředitel firmy Elmes Praha, která v ČR zastupuje řadu značek.
Kromě letišť se totiž technologie pro detekci zbraní a výbušnin po armádních objektů. Přibývá detektorů i u vstupů na stadiony.
Marcela Fialková
Velcí výrobci detekčních zařízení
- Rapiscan Systems (USA): Různé typy průchozích detektorů, rentgenů na zavazadla, zařízení pro kontrolu zásilek carga, ale i obě nové technologie: zařízení analyzující vyzařování lidského těla a personální rentgen. V ČR jeho výrobky prodává skupina PCS.
- Garrett (USA): Ruční i rámové detektory. Na českém trhu značku zastupuje Elmes, její produkci ale prodává i Traco International.
- Ceia (Itálie): Klasické detektory kovů, detektory obuvi. V ČR je prodává Elmes.
- Smiths Detection (VB): Detekční rámy, takzvané čichací detektory a rentgeny zavazadel. V Česku ji zastupuje Servis Musil.
- Control Screening (USA): Rentgeny zavazadel. V Česku ji zastupuje Elmes.
- GE Security (USA): Takzvané čichací detektory. V Česku je prodává Elmes.
Zdroj: informace dovozců detektorů
70 milionů korun
Za tolik se zhruba ročně prodají bezpečnostní zařízení v Česku.