Oživování a dlouho nevídaný růst, který v tuto chvíli po celém světě dává malou, ale hmatatelnou naději, možná zastínil statistiky domácího trhu. Ty přitom hovoří o zajímavých faktech.
Například výsledek zahraničního obchodu vykázal největší přebytek v historii existence samostatné České republiky. Bilance exportu a importu činí těžce uvěřitelných 23,4 miliardy korun. Ukazuje se, že ze zavedení šrotovného v okolních státech může česká ekonomika těžit více, než se čekalo.
"Je to pozitivní překvapení, obzvlášť na straně exportu. Ta čísla na druhé straně hovoří o poklesu dovozu, což vypovídá o dvou věcech - propadu poptávky domácností a slabém tempu investic. Ekonomika má totiž stále přebytek výrobních kapacit, a podniky tak letos nebudou motivovány k investicím," myslí si analytik ING Wholesale Vojtěch Benda.
Zatímco zahraničnímu obchodu se dařilo, reálná ekonomika se ještě nějakou dobu bude zmítat v potížích. Hovoří o tom například data nezaměstnanosti, která už několik měsíců po sobě vzrostla. V dubnu bylo bez práce 7,9 procenta obyvatel, což je proti březnovým 7,7 procenta o necelých osm tisíc lidí navíc. Celkem je na úřad práce odkázáno 457 tisíc Čechů.
"Současná hospodářská krize dopadá na český pracovní trh plnou vahou a je pravděpodobné, že situace se bude nadále zhoršovat. Očekáváme, že za květen stoupne míra nezaměstnanosti na 8,1 procenta," soudí Josef Novotný, analytik společnosti Fio.
Slabou náplastí může být fakt, že ceny se snižují. Inflace v dubnu meziměsíčně klesla o 0,1 procenta, ve srovnání s loňským rokem tedy ceny rostou tempem jen o 1,8 procenta. Nejvíce zlevnily potraviny, naopak o 2,5 procenta vzrostly ceny pohonných hmot.

(plh)

23,4 miliardy korun
je bilance zahraničního obchodu ČR za první čtvrtletí 2009.

Související