Prudký úbytek zahraničních, ale i domácích zakázek manažery firem přinutil k tomu, že začínají houfně rozdávat výpovědi i kvalifikovaným pracovníkům poté, co se zbavili nejméně vzdělaných zaměstnanců.
Míra nezaměstnanosti kvapem roste od loňského prosince. A s tím i nároky na výplaty dávek - tedy na státní kasu -, i když ukazatel zatím není hrozivý. "Tragédie je ovšem v perspektivě," zdůrazňuje ředitel prostějovského úřadu práce Vojtěch Pospíšil. Volná pracovní místa totiž mizí z evidencí úřadů práce rychlostí světla.
Jen pro srovnání - když v dubnu 2007 dosáhla míra nezaměstnanosti stejné výše jako teď, zprostředkovatelé evidovali sto čtrnáct tisíc volných míst. Leden dva roky nato? Uchazečů o práci je stejně, ovšem k dispozici je jen polovina nabídek na zaměstnání.
A není moc o co stát. Ve valné míře jde jen o dělnická, nepříliš dobře placená místa.

Okoralý chléb
Lednových 6,8 procenta lidí bez zaměstnání ze všech práceschopných občanů zatím nezní tak tragicky.
Odhadovat vývoj v době celosvětové krize je velmi ošidné. Odborníci se shodují, že za celý rok by se mohla míra nezaměstnaností vyšplhat někam mezi osm až deset procent.
"Zatím je to pouhé věštění, může to být méně, ale i více. V lednu vždy stoupala sezonní nezaměstnanost, letos míru navíc prohlubuje i důsledek hospodářské recese. Klíčové bude, jak se budou vyvíjet ekonomické indikátory ve třetím čtvrtletí. Rozhodující vliv na rostoucí počty uchazečů o práci přichází zvenku, způsobuje ho pokles zahraniční poptávky po českém průmyslu," říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Široká škála profesí
Třeba na Prostějovsku dokázali v posledních letech s armádou lidí bez práce řádně zacvičit. V žebříčku míry nezaměstnanosti se okres v rámci všech sedmasedmdesáti posunul z pětadvacátého nejhoršího místa až na jednašedesáté. (Číslo 77 přitom obsadila Praha, která dlouhodobě vykazuje nejnižší počty lidí na dlažbě.)
V posledním roce se Prostějov chlubí jednou z nejmenších nezaměstnaností na celé Moravě. I po letošním lednu registruje polovinu lidí bez práce než v posledních deseti letech s mírou o 1,2 procentního bodu nižší, než je republikový průměr.
Jenže tady dobrá zpráva končí. Vyhlídka na další měsíce je velmi neradostná. Ještě v září mohl místní úřad práce nabídnout uchazečům na sedm stovek pracovních míst. V lednu ovšem k dispozici zbyla jen desetina. "S místy je to velmi špatné. Co si nevytvoříme sami pomocí aktivní politiky zaměstnanosti, to nemáme," zdůrazňuje ředitel Pospíšil.
Jde o takzvané veřejně prospěšné práce v obcích, případně o společensky účelná pracovní místa. To jsou dotované pozice u soukromých firem, určené nejvíce hendikepovaným nezaměstnaným (starším 55 let, zdravotně postiženým či třeba matkám malých dětí), které trh práce jen velmi nerad absorbuje.
A to ještě v regionu dosud neproběhlo žádné masivní propouštění, byť se již některé firmy úřadu práce ohlásily. "Dříve jsme nemívali v evidenci některé skupiny profesí. Teď je struktura uchazečů velmi rozmanitá a široká, ale nemáme jim moc co nabídnout," dokresluje tragédii doby Pospíšil.
Kvalifikovaní muži bez práce
Týdeník Ekonom zaslal dotazy ředitelům všech sedmasedmdesáti úřadů práce (viz grafika níže). Z odpovědí zjistil, že na mnoha místech v zemi dochází ke změnám ve struktuře nezaměstnaných. I když v evidenci úřadů v absolutních číslech stále převažují počty lidí se základním vzděláním, valem mezi uchazeči přibývají kvalifikovaní řemeslníci. V počtech čerstvých příchozích navíc mají navrch muži nad ženami.
Například Úřad práce Sokolov hlásí: dochází k četnějšímu propouštění zaměstnanců s vyšší odborností. Očekáváme tedy v kvalifikační struktuře nově příchozích uchazečů změny.
A Děčín: do evidence přicházejí lidé s dlouhodobou odbornou praxí, a to i z profesí, které byly dříve velmi žádané. Začínají se propouštět kmenoví zaměstnanci před důchodem. Výrazně převažují muži.
Některé úřady, třeba z Karviné, se letos v lednupotýkají s vůbec největšími přírůstky lidí bez práce za dobu své existence.
"Počet registrovaných uchazečů o zaměstnání není z dlouhodobějšího hlediska nijak extrémní, ačkoli je o dva a půl tisíce větší než před rokem. Obavy vzbuzuje spíše dynamika meziměsíčního nárůstu počtu uchazečů (nejvyšší od doby vzniku Olomouckého kraje), pokles počtu pracovních míst (meziročně o sedmdesát procent) a připravovaná nebo probíhající masivní propouštění," praví se zase ve Zprávě o situaci na regionálním trhu práce Olomouckého kraje za leden 2009.
Kraj se může rovnou připravit na smutné pokračování. V lednu patnáct firem nahlásilo hromadné propouštění, které se dotkne bezmála dvou tisícovek lidí. Třeba osmi stovkám zaměstnanců rozdal koncem měsíce výpovědi Unex Uničov. Lidé odcházeli z firem Mora Moravia, Moravské železárny, Presbeton Nova, Siemens Elektromotory či Oděvní podnik Prostějov. Končící CE Wood jen na Olomoucku propustí 160 pracovníků.

Za průmyslem půjdou služby
Lidé z úřadů práce očekávají další nával ve svých zprostředkovatelnách v březnu či dubnu, kdy doběhnou výpovědní lhůty z ledna, a pak v září, kdy opadne sezonní zaměstnanost.
Hodně firem přitom svou tísnivou situaci, umocněnou navíc neochotou bank poskytovat úvěry, odkládá a žádá úřady, aby jim povolily poslat zaměstnance na odstávku za 60 procent platu. "Myslím, že největší dopad pocítíme zhruba v polovině roku, kdy už firmy nebudou schopné pokračovat z našetřených peněz a zadrhne se jim cash flow," varuje ředitel karvinského úřadu práce Radek Foldyna.
Má důvody k obavě. Nejdůležitějším zaměstnavatelem v regionu je automobilka Hyundai a na ni navázaní subdodavatelé z průmyslových zón na Karvinsku a Těšínsku, tedy firmy z celosvětově skomírajícího oboru.
Rostoucí nezaměstnanost zatím dopadá na pracovníky z průmyslu, ale ani služby nedokážou vzdorovat dlouho. Negativně se projeví omezená koupěschopnost obyvatelstva a i firmy budou čím dál více šetřit. Uvadá jejich zájem třeba o PR služby, prezentace na veletrzích.
A to se ještě nedávno mohli o svou práci obávat sami zaměstnanci úřadů práce. V minulých dvou letech byly totiž právě tyto úřadovny ušetřeny vládního rozhodnutí snížit každoročně počty zaměstnanců o tři procenta. Ovšem letos měly nárazově propustit devět procent svých lidí. Rozhodlo se o tom v době, kdy ekonomika ještě čile vzkvétala.
"Jenže teď každý náš zprostředkovatel pracuje denně s padesáti až šedesáti uchazeči, podobně roste vytížení i v oddělení evidence a dávek," ilustruje stav Foldyna.
Nevhodnost vládního požadavku si ministr Nečas uvědomuje: "Rozhodnutí přehodnotíme, snížení počtu pracovníků na úřadech nebude tak vysoké, jaké mělo být."

Refundace mezd
Úřady práce nabízejí svým uchazečům široké spektrum rekvalifikačních kurzů. Od těch obecných až po přeškolení na zcela jinou profesi. Snaží se přitom vyhovět nárokům zaměstnavatelů v regionu.
"Každý den evidujeme třicet lidí bez práce. Nejhorší je, že jsou ze všech možných firem, ze všech možných profesí. Bohužel rekvalifikace nejsou nástrojem, který by dokázal řešit tuto nezaměstnanost," zoufá si Josef Blecha z kolínského úřadu práce.
Rekvalifikace přesto mohou podle jeho slov pomoci. Přínosné jsou třeba počítačové kurzy. A pak také rekvalifikace třeba na dlaždiče, stavební dělníky či obsluhu křovinořezu, jako to zkoušejí v Prostějově. Vyškolené lidi mohou zaměstnat obce na veřejně prospěšné práce.
Jaká je tedy pomoc? Čekají nás horší časy a recept na nevyzpytatelnou chorobu se hledá jen velmi obtížně.
Ministr Nečas připomíná, že vláda se pokouší brzdit další růst nezaměstnanosti některými kroky z protikrizového balíčku. Pomoci by měla zejména sleva na pojistném pro skupiny zaměstnanců s nižšími až lehce nadprůměrnými příjmy. "Od března spustíme program refundace mezd až do 80 procent v době odstávek firem. Pokud v té době pošlou zaměstnance na školení," upřesňuje ministr.
V rámci programu poběží tři projekty. Jeden z nich formou regionálních integračních projektů, kdy budou vzdělávací kurzy organizovat úřady práce. Dále budou podporováni zaměstnavatelé, kteří budou své pracovníky přeškolovat na jinou profesi v rámci změny výrobního sortimentu. A šířeji budou k využití i prostředky z operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost.
Na opatření, jež bude funkční do konce roku 2010, je vyčleněno několik miliard korun. Program by měl být pružný. Výzvy k firmám, aby přihlásily své projekty, budou vyhlašovány průběžně a každé tři týdny se budou vyhodnocovat.

Marcela Alföldi Šperkerová
Lucie Priknerová

Recepty pro boj s nezaměstnaností
Vláda:
- Sleva na odvodech na sociální pojištění.
- Refundace mezd až do 80 procent pro zaměstnance na odstávce, když během ní absolvují školení.

Opozice:
- Zvýšit zdroje pro veřejné práce a jejich kombinaci s rekvalifikací.
- Dočasně prodloužit výplaty podpory v nezaměstnanosti s ohledem na délku předchozího zaměstnání.
- Revidovat zelené karty.

Nejpostiženější obory
- autoprůmysl a jeho dodavatelé
- textilní průmysl
- sklářský a keramický průmysl
- hutě a železárny
- strojírenství
- kovovýroba
- zpracovatelský průmysl

Hlasy z úřadů práce
Domažlice: "Zvyšuje se počet mužů a vyučenců."
Plzeň: "Zaznamenáváme příchod pracovníků z montážních linek, o které byl dříve eminentní zájem."
Teplice: "Propouštění postihuje ve větší míře kvalifikované zaměstnance (vyučení, SŠ, VŠ) a muže. Nejvíce uvolněných pracovníků je z odvětví výroby skla a porcelánu, strojírenství a z firem vyrábějících komponenty pro automobilový průmysl."
Semily: "Je mnohem větší podíl lidí s kvalitním vzděláním a profesí, o které byl před půlrokem enormní zájem."
Mělník: "Počet osob samostatně výdělečně činných v evidenci je za leden dvojnásobný v meziročním srovnání."
Jindřichův Hradec: "Přibývá uchazečů ze strojírenských oborů a uchazečů s praxí řidičů nákladních vozů."
Hradec Králové: "V souvislosti s hospodářskou situací jsou více než dříve propouštěni kvalifikovaní pracovníci s mnohaletou praxí, kteří jsou nezřídka na úřadu práce poprvé."
Pelhřimov: "Do evidence přišli lidé ze strojírenského a textilního průmyslu, po kterých byla v posledních letech velká poptávka."
Jeseník: "Přibylo osob z výrobních firem, které byly v minulosti z hlediska zaměstnanosti stabilní. Za listopad až leden meziročně o polovinu vzrostly počty uchazečů ze živnostenského podnikání."
Olomouc: "Na konci ledna se navýšil počet různých strojírenských profesí, dělníků v elektrotechnice, administrativních a režijních pracovníků, řidičů. Nezaměstnaností jsou více postihováni muži než ženy."
Uherské Hradiště: "Propouštění se vedle textilního průmyslu týkalo širšího spektra strojírenských profesí a oblasti elektrotechniky."
Bruntál: "Registrujeme zvýšený počet lidí, kteří byli dlouhodobě zaměstnáni a s evidencí na úřadě práce dosud neměli žádnou zkušenost."

Rostoucí nezaměstnanost zatím dopadá na pracovníky z průmyslu, ale ani služby nedokážou dlouho vzdorovat.

Nejčastější volná místa - II. část

Nezaměstnanost a volná pracovní místa

Související