Pro našeho klienta na Vsetínsku hledáme vhodné kandidáty do pozice generálního manažera (plat 50 až 70 tisíc korun). Nenápadný inzerát personální agentury Grafton Recruitment vzbudil mezi českými manažery velký zájem.
"Museli jsme plno kandidátů do této pozice odmítat," řekla Ekonomu Alena Poledníková z Grafton Recruitment, která má obsazení zmíněného místa na starost.
Ačkoliv je možné se o pozici ucházet ještě celý další měsíc, majitel společnosti na Vsetínsku už prý vede finálové rozhovory s vybranými kandidáty.
"Kdyby jednání ztroskotala třeba na finanční otázce nebo čímkoliv jiném, jsme schopni okamžitě dodat další potenciální kandidáty. Máme jich tady plno," dodává Poledníková s tím, že do každé otevřené manažerské pozice se hlásí více než dost uchazečů.
Důvodem je i to, že taková pozice je nejen ve vsetínském regionu ojedinělá a každý se hlásí tam, kde je právě poptávka.

Štiky ze Západu
Místní manažeři nemají vůbec na růžích ustláno. Firmy se jich zbavují rychlým tempem nejen v Česku, ale i v zahraničí. Stejně jako v tuzemsku v dělnických profesích nejdříve končí cizinci, i za hranicemi končí nejdříve cizí šéfové. Do Česka se proto vrací plno domácích manažerů.
"Vrací se jich skutečně více než kdy jindy. Jde o lidi s mnohaletými zkušenostmi ze zahraničí, jejichž firmy se restrukturalizovaly již na podzim loňského roku, a jsou tedy už dostupní na trhu práce," vysvětluje Alice Punch, ředitelka české pobočky největší společnosti pro vyhledávání pracovníků do vedoucích pozic na světě Korn/Ferry International.
"Příliv českých manažerů jsme začali vnímat již před rokem, kdy se ekonomická situace v USA a západní Evropě začala vyhrocovat. V nižších pozicích to bylo způsobeno hlavně kurzem eura a dolaru," doplňuje Darina Farkasova z personální agentury Hudson.
Jan Bubeník ze společnosti Bubenik Partners, která se specializuje na vyhledávání TOP vedoucích pracovníků, si ovšem většího počtu nejvyšších českých manažerů příchozích ze zahraničí nevšiml.
"Nějaký významný příliv jsem nezaregistroval. Je možné, že se vracejí lidi, kteří byli posláni na otevírání velkých trhů v cizině, ale kvůli krizi se vracejí, protože firma expanzní plány zrušila. To jsou ale výjimky. Pokud se tedy bavíme o těch nejvyšších pozicích," poukazuje na odlišnost Bubeník.

Horší pozice
Všichni navrátilci by si pokud možno rádi našli práci ve svém oboru a za podmínek, jaké měli v cizině. Jenomže to není tak jednoduché. Redakce Ekonomu zná manažera, který by se rád po mnohaleté práci v německém pohraničí vrátil do Česka, ale vhodnou pozici pořád nenašel. S tím má ostatně problém většina navrátilců. Pro český trh mají buď vysoké finanční a materiální požadavky, nebo jsou zkrátka překvalifikovaní.
"Omezení kariéry je jasné, a to jak pozičně, tak finančně," upozorňuje Lucie Teislerová ze společnosti Anderson Willinger, která se věnuje manažerskému a personálnímu poradenství.
Kvůli nedostatku pracovních pozic tedy musejí zahraniční navrátilci se svými nároky dolů. "Snižují své požadavky ve všech směrech, ať už jde o platové podmínky, výši bonusů nebo třeba typ automobilu. Také musejí počítat s tím, že se jim většinou nepodaří získat místo odpovídající plně jejich kvalifikaci," varuje Hana Navarová z personální společnosti Neumann & Partners.
Alice Punch doplňuje, že si každý navrátivší se manažer musí uvědomit, jakou měl pozici v zahraničí a na jakou by měl nastoupit v Česku: "Pokud přejde na lokální a odpovědností menší pozici, pak pravděpodobně ohodnocení bude nižší." Nemusí to ale tak skončit vždy, zejména v případě, když díky získané kvalifikaci v zahraničí nastoupí v Česku do vyšší nebo rovnou nejvyšší pozice.
"I tak ale mají dnes manažeři slabší vyjednávací pozice při výběrovém řízení, zhoršují se jim pracovní podmínky. Doba je méně štědrá v odměňování i v poklesu nabídky nástupních platů," shrnuje Tomáš Navarra ze společnosti LMC, která provozuje internetové portály Jobs.cz a Práce.cz. Lidé vracející se z ciziny navíc musejí počítat s ještě jedním úskalím.
"Místní manažeři mají často z lidí, kteří se vrátili ze zahraničí, určitou obavu. Bojí se, že je nový člověk postupem času nahradí," upozorňuje Navarová.

Bez práce i dovolené
Najít dnes dobrou práci ve středním či vyšším managementu není nic, co by se dalo vyřešit během několika dnů. Období bez práce se protahuje klidně i na více než půlrok.
"Hodně to závisí na intenzitě hledání, profesním a osobnostním profilu. V průměru ale nalezení práce zabere kandidátovi i více než šest měsíců," potvrzuje Alice Punch. Personalistka Hana Navarová dokonce odhaduje, že se hledání práce prodloužilo až na jeden rok. Zpravidla prý přitom platí, že čím vyšší pozice, tím delší hledání nového zaměstnání.
Manažeři si také už většinou nedopřávají dlouhé měsíce bez práce. Nemohou si to v dnešní době dovolit.
"Pozic generálních ředitelů není na trhu moc každý rok. Někdy se vyskytnou tři měsíčně, někdy jen tři za rok. Nemůžete odmítnout nějakou nabídku jen proto, že se chcete ještě měsíc povalovat. Potom se vám totiž může stát, že se další půlrok nebo rok nenaskytne nic zajímavého," vysvětluje důvody Milan Rusnák. Ví, o čem mluví, protože loni v létě odešel z místa generálního ředitele telekomunikační společnosti GTS Novera.
Podle Jana Bubeníka přitom trh není v případě generálních ředitelů tak turbulentní jako u nižších pozic. "Ale i tady je k dispozici méně otevřených pozic," přiznává s tím, že to je způsobeno především skutečností, že krize nutí podniky k fúzím a ředitelských míst spíše ubývá.
"V minulých letech jsme také pravidelně minimálně jednou do roka sháněli lidi pro zcela nový projekt, který vyrostl na zelené louce. To bylo minimálně pět až šest opravdu špičkových manažerů. Takovou příležitost tady ale nyní nevidím," dodává Bubeník.
Kvůli nižší poptávce po službách personálních agentur musejí společnosti upravovat i své služby. "Zatím jsme byli schopni udržet svoji cenu, ale musíme dávat klientům více služeb. Například více koučujeme nové manažery, připravujeme je na práci v budoucím zaměstnání, aby byli schopní ihned podávat kvalitní výkon," přiznává Bubeník.

Šance pro šikovné
Volných míst pro vedoucí pracovníky je sice méně, ale neznamená to, že by se ti šikovní ocitli na dlažbě bez šance na práci. Pro dobré manažery se podle Jana Bubeníka najde práce vždycky.
"Firmy obměňují méně schopné manažery za kvalitnější, protože ti jsou teď snadněji dostupní. Potřebují totiž schopné lidi, kteří provedou firmu současnou krizí," nabízí vysvětlení Bubeník.
Co dalšího by měl umět člověk, který si chce rychle najít práci ve vedoucí funkci? "V kurzu je ten, kdo umí řídit společnost přes čísla, umí šetřit na pravých místech a rozvíjet pozice, které jsou zapotřebí," dává k dobru postřehy Bubeník.
Všeobecně se dá říci, že poptávka je po manažerech se schopností snižovat náklady. "Musejí být odolnější, zvětšuje se tlak na jejich výkon, na rychlost rozhodování při omezení zdrojů," přidává Tomáš Navarra.
Darina Farkasova ze společnosti Hudson dodává, že manažer musí být hlavně optimistický a hledat i v této době výzvy, flexibilně reagovat na potřeby trhu, ale na druhé straně také dobře plánovat.

Je tu krize?
Podle Hany Navarové z Neumann & Partners ale zatím překvapivě není přílišný zájem o krizové manažery.
"To jsou lidé, kteří by se podívali na společnost zvenku a pokusili se o její "restrukturalizaci". Celá řada českých firem by tento vnější objektivní pohled potřebovala. Záleží to ale na vlastnících, kteří však, jak se zdá, pořád čekají na zázrak a o krizové manažery nejeví zájem," diví se Navarová s tím, že se nedá říci, že by chyběli lidé v konkrétním odvětví.
Jiní personalisté však soudí, že kvalitní manažeři mají lepší šanci uplatnit se zejména v IT, telekomunikacích, rychloobrátkovém zboží a farmacii. Naopak složitou situaci mají specialisté v nemovitostech, bankovnictví, automobilovém průmyslu a ve všech dodavatelských oborech pro automobilový průmysl a sklářství.
Manažeři však mohou i přes určité těžkosti stále jásat. Podle personálních agentur jsou na tom totiž pořád lépe než lidé v jiných pozicích. "Ze sledování vedoucích pracovníků se zdá, že volných manažerských postů ubylo v průměru daleko méně než nemanažerských," říká za všechny Tomáš Navarra.

Radan Dolejš

Související