Plánujete se přesunout se svým podnikáním do této severské země a chcete v ní najímat zaměstnance? Pokud ano, měli byste vědět, že finské pracovní právo je charakteristické svou zvýšenou ochranou zaměstnanců. Ve velké většině případů jsou považováni za slabší stranu zaměstnaneckého vztahu. Tento princip ochrany je prostřednictvím zakotvení práv zaměstnanců upraven v mnoha předpisech finského pracovního práva.

Pracovní smlouva
Písemná smlouva se mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem nevyžaduje, ledaže by si to vyžádala některá ze smluvních stran. Když uzavřete pracovní smlouvu pouze ústně, musíte vydat zaměstnanci písemné potvrzení o základních podmínkách. Doplňujeme, že finský pracovní trh je vysoce organizovaný, a proto existuje velké množství kolektivních dohod, které upravují specifická pravidla, nahrazují nebo doplňují pracovní předpisy a kladou limity pro individuální dohody.
Maximální doba, na kterou se zaměstnancem můžete dohodnout zkušební dobu, jsou čtyři měsíce.

Pracovní doba a dovolená
Pracovní doba je zákonem upravena na osm hodin denně a 40 hodin týdně. Zákon o pracovní době se vztahuje na veškeré zaměstnance, pokud není stanoveno jinak právními předpisy. Kolektivní smlouvy však mohou stanovit odlišnou úpravu pro určité profese a těmito ustanoveními se musíte řídit.
Navíc vysoké vedoucí pozice - například ředitelé a management společnosti - pod tento zákon obecně nespadají. Uvedený zákon se kromě toho nevztahuje ani na zaměstnance pracující z domova.
Dovolená je ve finském pracovním právu upravena rovněž samostatným zákonem. Pro účely dovolené se vždy bere v úvahu období počínající 1. dubnem a končící 31. března následujícího kalendářního roku. Každý zaměstnanec má nárok na dva dny dovolené za každý odpracovaný měsíc v uvedeném období.
Po roce nepřetržitého zaměstnání se tento nárok zaměstnance zvyšuje na 2,5 dne dovolené za každý odpracovaný měsíc (to znamená, že nárok na dovolenou v takovém případě činí 30 dní za rok včetně sobot).
Mateřská dovolená ve Finsku trvá 105 dní, přičemž zaměstnankyně na ni může nastoupit 30 až 50 dní před očekávaným datem porodu.
Finská pracovní legislativa neupravuje minimální mzdu. Pravidla pro její stanovení jsou však zpravidla obsažena v kolektivních smlouvách, které se liší podle rozdílných sektorů průmyslu.

Propouštění zaměstnanců
K propuštění zaměstnance musíte mít vážný a objektivní důvod. Je ale zajímavé, že finské předpisy tyto důvody nestanoví konkrétně. Z praxe však lze dovodit, že by takovým důvodem mohlo být zanedbávání povinností zaměstnance, nedodržování předpisů a instrukcí, hrubá nedbalost, nepoctivost a neomluvená absence zaměstnance. Za žádných okolností však zaměstnance nemůžete propustit kvůli nemoci nebo úrazu. Ani zaměstnancova účast na stávce nebo jiné obdobné akci, jeho politické, náboženské nebo jiné názory či členství v různých spolcích a sdruženích nebo těhotenství zaměstnankyně rozhodně nezakládají dostatečně objektivní důvod pro propuštění z pracovního poměru.
Pracovní poměr na dobu neurčitou může být ukončen výpovědí danou v souladu s výpovědní dobou, která bývá často součástí pracovní smlouvy. Na rozdíl od České republiky lze ve Finsku sjednat, že vaše výpovědní doba bude delší než výpovědní doba zaměstnance. Ani v tomto případě ale nelze zapomínat, že i kolektivní smlouva může obsahovat závazná pravidla upravující výpovědní dobu.
Délka výpovědní doby se odvíjí od délky trvání zaměstnání. Její délka - v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele - je následující: pokud je u vás zaměstnanec pracuje méně než rok, bude výpovědní doba čtrnáct dnů. Pro zaměstnání trvající od jednoho do čtyř let činí výpovědní doba jeden měsíc. Od čtyř do osmi let jsou to dva měsíce a tato doba se za každé další čtyři roky zaměstnání zvyšuje o dva měsíce až do maximální délky výpovědní doby šesti měsíců v situaci, kdy u vás zaměstnanec pracuje více než dvanáct let.

Tiina Hakri & Petra Ylinen
AK Roschier, Helsinky
Daša Aradská,
AK Procházka/Randl/Kubr

6 měsíců
je maximální délka výpovědní doby ve Finsku.

Finský zaměstnanec má nárok na dva dny dovolené za každý odpracovaný měsíc v kalendářním roce.

Seriál o zákoníku práce
v zemích Evropy přináší:
- Velká Británie (Ekonom č. 32 - 7. 8.)
- Norsko (Ekonom č. 33 - 14. 8.)
- Švédsko (Ekonom č. 34 - 21. 8.)
-
Finsko (Ekonom č. 35 - 28. 8.)
- Švýcarsko (Ekonom č. 36 - 4. 9.)
- Kypr (Ekonom č. 37 - 11. 9.)

Tipy a náměty posílejte na pravo.ekonom@economia.cz

Související