Většina lidí, kteří spoří a investují, tak činí po celý život. Avšak většina institucí, na něž se svými investicemi a úsporami spoléhají, je zaměřena krátkodobě. Tento nesoulad způsobuje podstatné problémy.
Vynikajícím příkladem je pojištění vlastního bydlení. Téměř všude na světě je dnes pojištění domů krátkodobé. Obvykle se každoročně obnovuje, což znamená, že nekryje riziko, že pojišťovny jednou k budoucímu výročnímu datu zvýší sazby.
Skryté riziko změny sazeb
Poslední dobou jsme ovšem svědky výrazných změn sazeb pojištění domů. Například průměrné pojistné domu na Floridě vystřelilo ze 723 dolarů na počátku roku 2002 na 1465 dolarů v prvním čtvrtletí roku 2007. Takto prudké nárůsty přestavují riziko stejné řádové hodnoty, jako jsou rizika škod, jež mají tyto pojistné smlouvy řešit.
Ekonomové Dwight Jaffee, Howard Kunreuther a Erwann Michel-Kerjan ve studii představené na počátku května v americkém National Bureau of Economic Research vyzvali k zásadní změně politiky s cílem vytvořit skutečně dlouhodobé pojištění, které nastaví výši pojistného na mnoho let.
Pokud tak neučiníme, majitelé domů si rok co rok nebudou jisti, zda se jejich pojistné smlouvy zruší nebo zda pojistné náhle raketově vyletí, jak se stalo v pobřežních oblastech Floridy, kde existuje riziko hurikánů a záplav.
Navíc se zdá, že intenzitu bouří zesiluje globální oteplování. Samotná urbanizace je také zdrojem rizika, jak dokládá nedávné zemětřesení v Číně, které si vyžádalo přinejmenším desítky tisíc životů.
Samozřejmě že nevíme s jistotou, zda tato rizika v budoucnu povedou k vyšším pojistným škodám. Populační růst v pobřežních oblastech nemusí míru vystavení riziku nadále zvyšovat, poněvadž kvalitní pozemky už snad začínají být vzácnější a další zástavba může upřednostnit oblasti dále ve vnitrozemí.
Údaje, které v únoru v časopise Natural Hazards Review představil Roger Pielke, ukazují, že pojistné škody zapříčiněné většinou významných hurikánů od roku 1900 vytvářejí křivku ve tvaru U.
K nejhorším hurikánům ve Spojených státech došlo počátkem 20. století a v poslední době. Nejhorší byl hurikán, který v roce 1926 udeřil na floridské město Miami.
Tak jako nikdo nepředvídal tento podkovovitý model škod, prakticky neznámé nutně zůstávají i budoucí škody. To znamená, že problémem u pojištění domů není jistý nárůst škod, ale spíš riziko jejich zvýšení. To je paradoxně dobrá zpráva, protože to znamená, že ke zmírňování problému lze využít postupů řízení rizik.
Dlouhodobé řešení
Abychom si vyjasnili proč, zamysleme se nad zdravotním či životním pojištěním. Pokud nám genetické informace jednou umožní přesnou prognózu konečného data onemocnění a smrti každého jedince, nebude kvůli těmto informacím - v případě jejich všeobecné dostupnosti - možné si takové pojištění pořídit. Pro pojištění domů platí totéž: jelikož riziko vzniku škod je nejisté, ti, kdo se ho obávají nejvíce, mohou dům prodat těm, kdo ho snáší lépe.
Regulátoři pojišťoven jsou si rizika budoucích nárůstů cen pojištění domů jistě dobře vědomi. Snažit se však tato rizika řešit omezováním takových zvýšení neuspěje, protože pokud pojišťovací společnosti nemohou vydělávat, stáhnou se z trhu. Problém nelze řešit ani uvalením poplatků na pojišťovny, které se v důsledku zavedení maximálních výší pojistného z trhu stáhnou, protože tyto společnosti se nakonec naučí s možností takových poplatků počítat ještě před vstupem na pojišťovací trh.
Krása programu dlouhodobého pojištění navrženého Jaffeem, Kunreutherem a Michelem-Kerjanem tkví v tom, že by nechal tržní síly stanovit dlouhodobou výši pojistného (na 20 nebo více let). Pojistné prémie by byly nastaveny, takže pojišťovny by neměly důvod se v reakci na vyšší riziko stahovat z trhu. Majitelé domů by se mohli spolehnout, že svou nemovitost budou moci i napříště pojistit za známou cenu.
Pojistné částky by navíc posloužily jako cenové signály, jimiž by se řídila nová výstavba. V oblastech, kde podle názoru vědců bude v nadcházejících letech převažovat pravděpodobnost vyšších rizik, by se dražší pojistné stalo tržní pobídkou k potlačení výstavby. To by přineslo prospěch všem.
© Project Syndicate 2008
www.project-syndicate.org
Robert J. Shiller
- Profesor ekonomie na Yaleově univerzitě.
- Hlavní ekonom společnosti MacroMarkets LLC, již spoluzaložil.
- Autor knih Irrational Exuberance (Iracionální rozjařenost) a The New Financial Order (Nový finanční řád) s podtitulem Riziko ve 21. století.