Efektivní fungování risk managementu ve společnosti vyžaduje vytvoření určité exekutivní a rozhodovací struktury. Ta je doplněna systémem interních předpisů a pravidel, které určují zodpovědnosti a pravomoci zúčastněných osob v rámci postupu od identifikace rizika přes jeho změření až k uzavření zajišťovací operace. Některé střední a menší společnosti pracují vzhledem k nákladové efektivitě se zjednodušenou strukturou nebo některé činnosti risk managementu outsourcují.

RISK MANAŽER. Nejdůležitějším výkonným článkem struktury řízení rizik ve společnosti je risk manažer. Mezi jeho základní povinnosti patří sledování vývoje rizikových faktorů v čase. Spolupracuje se všemi odděleními, ve kterých vznikají podstatná rizika, provádí jejich identifikaci a měření a výsledky předkládá Výboru pro řízení rizik. Dále do jeho pravomocí spadá navrhování struktury zajištění a vyhodnocování úspěšnosti zajišťovacích operací.
Risk manažer se také podílí na tvorbě interních směrnic a pravidel, které popisují způsoby řízení jednotlivých rizik. Postavení risk manažera ve firmě často bývá nezávislé na tradiční struktuře organizace a podléhá přímo představenstvu společnosti. Ve větších společnostech často agenda řízení rizik vyžaduje vytvoření speciálního útvaru.

VÝBOR PRO ŘÍZENÍ RIZIK. Nejvyšším orgánem je Výbor pro řízení rizik (VŘR). Je to kolektivní orgán tvořený manažery firmy, kteří zastupují oddělení s největší koncentrací rizik. VŘR předkládá představenstvu strategii řízení rizik, která určuje hlavní cíle risk managementu v dalším období. Mezi hlavní zodpovědnosti VŘR patří dodržování schválené strategie, aby se skutečnost nedostala do rozporu s cíli představenstva.
Výbor disponuje pravomocemi v oblasti rozhodování o zajištění, avšak přípravu materiálů i realizaci jeho rozhodnutí provádí jiný článek. VŘR rozhoduje o uzavření zajišťovacích operací na základě podkladů zpracovaných risk manažerem, realizace následného rozhodnutí je v rukou dealera. Mezi další pravomoci patří například schvalování limitů omezujících výši rizika.

DEALER A BACK-OFFICE. Realizaci rozhodnutí Výboru pro řízení rizik provádí dealer. Ten je zodpovědný za komunikaci s bankami, zjišťování podmínek na trhu a také za ideální načasování zajišťovací operace. Schválení operace ze strany VŘR by mělo respektovat vývoj tržní ceny, proto většinou ponechává částečné rozhodovací pravomoci dealerovi. Ten na základě komunikace s bankami vybírá nejlepší aktuální nabídku, která splňuje parametry schváleného zajištění a následně uzavírá transakci. Vzhledem k velké výši hodnoty zajištění je potřeba pro funkci dealera zajistit potřebné oprávnění k uzavírání těchto transakcí.

Do uzavírání obchodu vstupuje také pracovník back-office, který hlavně dokumentuje veškeré informace týkající se uzavřené transakce v čele s konfirmací obchodu. Neméně důležitou úlohu hraje při splatnosti zajištění, kdy zodpovídá za bezchybné vypořádání všech plateb spojených s transakcí. I v rámci středních a menších společností by měly být funkce dealera a back-office personálně odděleny z důvodu případného konfliktu zájmů a prevence operačního rizika. Obě tyto pozice většinou ve firmě spadají pod finanční oddělení, což vychází z finanční podstaty uzavíraných transakcí.

OUTSOURCING RISK MANAGEMENTU. Zavedení risk managementu v rámci společnosti představuje administrativní i personální zátěž. Tyto náklady je nutno porovnat s úsporou, kterou risk management společnosti přinese. V případě větších společností, kde jsou podstupovaná rizika značná, je proto většinou vybudována interně kompletní struktura zabývající se řízením rizik. Střední a menší firmy pak často volí spolupráci se specializovanou společností, která jim dodá vybrané podpůrné služby. Společnost tak de facto outsourcuje funkci risk manažera, při zachování rozhodovacích pravomocí. Poradce poté provádí kalkulaci a vyhodnocení rizikových pozic, navrhuje možnou strukturu zajišťovacích operací, ale provádí i zpětné vyhodnocení úspěšnosti zajištění. Vedení společnosti na základě podkladů rozhoduje o uzavření zajišťovacích operací a většinou si ponechá ve své kompetenci i samotnou exekuci zajištění.

Radomír Daněk
Colosseum

Pravomoci a zodpovědnosti při řízení rizik ve společnosti

Související