Proč si brát dovolenou?


POČASÍ LÁKÁ K DOVOLENÉ, ale mnozí lidé se cítí provinile, když svého šéfa žádají o pár dní k relaxaci - i když ji naléhavě potřebují. Podle průzkumu americké společnosti Expedia čerpají Američané průměrně jen 14 dní dovolené ročně, zatímco Britové 24, Němci 25, Španělé 30 a Francouzi dokonce 36 dní.

"Někteří lidé se obávají, zda mají své pracovní místo jisté," říká Munro Cullum, profesor psychiatrie a neurologie na Southwestern Medical Center - součásti University of Texas. "Existuje tlak na produktivitu a řada lidí si proto dovolenou nebere. Někteří dokonce říkají, že si odpočinou až v důchodu."

Je vám toto uvažování povědomé? Vaše chování může udělat dojem na vašeho šéfa, ale lékaři zastávají názor, že svému zdraví nepomůžete. Stres vyvolává v těle fyziologické změny, včetně vyššího krevního tlaku a zvýšení hladiny stresových hormonů, jako adrenalinu. To může způsobit krevní sraženiny a zvýšit riziko infarktu. Pokud pracujete bez odpočinku, ve svém těle trvale vyvoláváte zmíněné reakce, uvádí Harvey Simon, profesor medicíny na Harvard Medical School. Stres také může oslabit vaši schopnost pamatovat si nové informace: jména, údaje, osobní identifikační čísla či termíny schůzek.

Není jasné, zda dovolená zlepšuje zdraví, či zda je pouze ukazatelem zdravějšího životního stylu. Ale vzít si volno je zřejmě prospěšné po fyzické i duševní stránce. V roce 2005 ukázala studie 1500 žen ze státu Wisconsin, že u těch, které si braly dovolenou častěji, byla menší pravděpodobnost napětí či deprese. Tyto ženy uváděly, že jsou spokojenější se svým manželstvím. Podle Cathy McCarthyové, epidemioložky ve výzkumné nadaci kliniky Marshfield, která vedla většinu interview, pomáhá dovolená snížit napětí, které může vést k depresi. Nebrat si dovolenou také naznačuje, že ženy nevěnují dostatek času svému manželství. Autoři studie dokonce zjistili, že téměř pětina zkoumaných žen si bere dovolenou pouze jednou za šest let. "Je to kultura práce," poznamenala McCartyhová. "I lidé, kteří pracují pro mne, přicházejí a provinilým tónem mi říkají: Promiňte, ale nevadilo by vám, kdybych si vzal den volna? Vždycky jim říkám: běžte, je to dobré pro vaše zdraví."

Workoholičtí muži na tom nejsou lépe. Studie 12 000 Američanů ve věku 35 až 57 let, ohrožených cévními a srdečními nemocemi, ukázala, že u těch, kdo si pravidelně každý rok berou dovolenou, je riziko předčasného úmrtí nižší než u těch, kdo dovolenou vypouštějí.

Karel Ježek

Související