Úvod do řízení rizik (5)


Do nedávné doby se komoditní riziko týkalo pouze společností specializujících se na zpracování či distribuci tržně obchodovaných komodit, jako jsou ropné deriváty, barevné kovy či některé zemědělské produkty. S postupující deregulací cen elektrické energie a zemního plynu a jejich indexací na tržní ceny roste dopad komoditního rizika na celou ekonomiku.

KOMODITNÍ TRHY. Obchodování s komoditami patří mezi historicky nejstarší organizované trhy. Komoditní trhy si stále drží své postavení, v některých případech - například obchodování s energiemi - jejich důležitost s postupem času roste. Specifikem komoditních trhů je jejich diverzifikovanost, kdy předmětem obchodování je celá řada různých skupin komodit, ale také velké množství specifikací či kvalit dodání jedné komodity. Tento fakt spolu s tvorbou ceny pro každou splatnost zvlášť způsobuje rozmělnění likvidity v porovnání s jinými trhy. Dále je třeba uvědomit si, že kotování cen v cizích měnách (nejčastěji USD a EUR) zavdává příčiny vzniku měnového rizika vázaného na cenu komodit.

NÁSTROJE. Nejjednodušším a zároveň nejčastěji používaným nástrojem je komoditní swap. Pomocí swapu si může společnost zajistit fixní cenu příslušné komodity, a tím pádem omezit závislost na vývoji tržních cen. Vypořádání komoditního swapu probíhá většinou jednou měsíčně a porovnává se průměrná měsíční cena se zafixovanou úrovní. V případě zajištění proti růstu ceny dostane společnost vyrovnání rozdílu cen, jestliže je aktuální průměr nad úrovní zajištění. Naopak v případě poklesu společnost rozdíl uhradí.

Na komoditních trzích je také možné provádět zajištění pomocí opčních kontraktů. Specifika opcí jsou podobná jako u ostatních trhů, jedná se tedy o kontrakty, kdy vlastník opce má právo rozhodnout se, zda zajištění využije či nikoli. Vzhledem k vysoké míře fluktuace komoditních cen v porovnání s měnovými kurzy či úrokovými sazbami bývají komoditní opce většinou relativně drahé. Opční struktury tak bývají často složené z koupených a prodaných opčních kontraktů tak, aby se zlevnily či dokonce zcela eliminovaly počáteční náklady zajištění.

OBCHODOVÁNÍ V ČR. Na rozdíl od měnového či úrokového zajištění nejsou v rámci ČR komoditní deriváty zcela zaběhnutými instrumenty. V minulosti se zajišťování komoditního rizika věnovaly pouze některé velké společnosti, nabídka komoditních instrumentů se proto začíná rozšiřovat teprve v poslední době v souvislosti se zmíněnou deregulací cen energií.

V současné době nabízí většina českých bank zajištění pomocí komoditních swapů především proti pohybu ceny ropy a ropných derivátů, barevných kovů a některých zemědělských komodit. V červenci 2007 začalo na pražské burze obchodováni s kontrakty na elektrickou energii, dá se tedy očekávat, že v budoucnosti budou české banky nabízet také zajišťovací instrumenty na elektřinu. V průběhu posledních 2 let byla nabídka komoditních derivátů dále rozšířena o obchodování s emisními povolenkami. Řada českých podniků tak využila příležitosti a prodala přebytečné povolenky opravňující k emisi CO2. Některé banky umožňují zajištění i proti měnovému riziku plynoucímu z cen komodit tím, že nabízejí instrumenty, které jsou vypořádány proti průměrné ceně v CZK.

KOMODITNÍ ZAJIŠTĚNÍ. Společnost provozující nákladní přepravu se obává zvýšení cen PHM, zejména motorové nafty. V případě růstu cen dojde k navýšení nákladů, přičemž společnost nedokáže okamžitě promítnout zdržení PHM do cen přepravného. České ceny PHM jsou indexovány na vývoj cen ropných derivátů na světových trzích, zajištění společnosti proto bude strukturováno tak, aby kompenzovalo vývoj na těchto trzích. Cílem společnosti je zbavit se závislosti zisku na pohybu ceny motorové nafty. Toho společnost nejjednodušeji docílí uzavřením komoditního swapu. Tento instrument zajistí společnosti kompenzaci v případě nárůstu průměrné měsíční ceny nad zafixovanou úroveň, naopak v případu poklesu doplatí společnost částku ve výši ušetřených nákladů. Komoditní swap tedy společnosti de facto zafixuje nákupní cenu motorové nafty na stabilní úrovní bez ohledu na vývoj světových trhů. Vypořádání komoditního swapu bude probíhat pouze finančně, tedy v podobě kompenzací cenových rozdílů, neboť fyzickou dodávku PHM má společnost již smluvně zajištěnou se svým dodavatelem. Zajištění se většinou uzavírá na delší časové období, vypořádání tedy bude probíhat v sérii měsíčních kompenzací v závislosti na postavení fixní a pohyblivé ceny motorové nafty.

E32_50.gif

Radomír Daněk

Colosseum
(Příště: Deriváty na počasí)

Související