Národní banka Slovenska (NBS) si hodlá půjčit od Rakouské centrální banky 200 milionů eurobankovek. Jen část z nich smějí být bankovky nové, zbytek musí být platidla použitá. Je to kvůli bankomatům. Použité bankovky totiž nelepí. Tolik vysvětlení Mileny Koreňové, členky bankovní rady NBS. Slovensko se připravuje na zavedení eura, které má v zemi začít platit od prvního ledna 2009, a potřebuje peníze do začátku. Zapůjčená papírová eura Slovensko Rakousku vrátí, až si nechá dostatek vlastních papírových eur vytisknout v zahraničí. Kde to bude, se zatím neví.

"O tom se rozhodne ve výběrovém řízení," uvedl guvernér NBS Ivan Šramko. Stejně jako papírové slovenské koruny pocházejí z různých zahraničních tiskáren, tak i příští nová měna přijde z ciziny. Euromince bude Slovensko razit v Kremnici, ujistil Šramko.

Příští euromince jsou noční můrou slovenských obchodníků. Zákazníci si budou muset zvykat na placení mincemi v podstatně vyšších hodnotách než dosud. Lubomír Drahovský z Českého a slovenského odborného nakladatelství, kam patří i časopis Moderný obchod, říká, že slovenské prodejny budou největšími směnárnami.

"Obchodníci budou muset zcela přeprogramovat pokladny a koupit nový software. Podle našeho odhadu to bude celé obchodní odvětví stát 300 milionů Sk," upřesnil. Každá slovenská domácnost dostane kalkulačku, aby si mohla přepočítávat ceny. Vůbec není jasné, jak se obchod vypořádá s cenami pečiva. Rohlík dnes stojí 1,50 Sk, ale euromince tak nízké hodnoty neexistuje, upozorňuje na úskalí chystaného přijetí eura Drahovský.

Zvyšování cen v souvislosti s přijetím eura se promítlo i do průzkumů veřejného mínění. Pozitivně je vnímá jen 49 % slovenských občanů. Podnikatelská aliance SR už vytvořila Etický kodex, který má zamezit "neodůvodněným cenovým pohybům". Kdo kodex podepíše, zaváže se ke korektnímu chování během přechodu na euro. Podpis už připojilo první slovenské město Trenčianské Teplice. Firmy ve městě - jako například teplárna a komunální služby - slíbily, že ceny bezdůvodně zvyšovat nebudou. Také slovenské železnice svým podpisem stvrdily, že jízdné ve vlacích nebude bezdůvodně dražší.

Slovenská vláda už má svého zmocněnce pro zavedení eura. Je jím Igor Balát, bývalý mluvčí NBS. Na hlasování poslanců čeká generální zákon o zavedení eura a nový zákon o NBS po vstupu do eurozóny. Kurz má dosáhnout 32,34 Sk za euro. Zatím se pohybuje pod 34 Sk.

Hospodářsky se Slovensko v poslední době zlepšilo, ne všechna z maastrichtských kritérií však plní. Loňský schodek veřejných financí činil 3,7 procenta, i když ve skutečnosti smí být nejvýš tříprocentní. Inflační cíl se zatím také nedaří plnit, ale letos prý oboje vyjde, ujišťují tamní makroekonomové s odvoláním na příznivé výsledky z prvních letošních měsíců.

Společnost Ernst & Young letos v březnu zjistila, že jen 15 % slovenských firem má vypracovanou strategickou analýzu dopadů přijetí eura. Přesto 82 % dotázaných firem čeká přínosy - hlavně v eliminaci kurzových rizik.

OLB

Související