Zejména v poslední době činí americký prezident kroky, za které je chválen. Dokonce demokratický kandidát na prezidentské křeslo ve volbách v příštím roce Barack Obama uvedl před novináři, že Bushova administrativa získala kredit, když se americký velvyslanec v Iráku sešel se svým iránským protějškem a jednali o budoucnosti Iráku. Obama neopomenul však podotknout, že taková záležitost se u Bushe vyskytuje vzácně.
Bush jako proafrický politik
Velký potlesk na domácí scéně sklidil americký prezident, když požádal Kongres o zdvojnásobení pomoci, kterou USA poskytují Africe na boj proti AIDS. Za pět let by měla pomoc dosáhnout třiceti miliard dolarů a léky by měly vystačit pro dva a půl milionů lidí. Díky tomuto Bushovu činu byl napsán v deníku Los Angeles Times komentář pod názvem "G. W. Bush, Third World hero" (Bush hrdina třetího světa), ve kterém je hodnocen jako prezident, který ze všech amerických nejvíce bojoval v Africe proti chudobě a nemocem. Komentář sice uvádí evropskou kritiku Bushovy politiky v Iráku, ale zdůrazňuje, že Evropa na Afriku zapomíná.
K africké Bushově politice patří zpřísnění hospodářských sankcí proti súdánskému režimu, kdy americký prezident reagoval na neochotu vlády v Chartúmu zastavit násilí v oblasti Darfúru.
Konec dobrý, všechno dobré
Bush musel nedávno potěšit Američany, když podepsal novou legislativu, dle které byly zvýšeny minimální mzdy v celé
G. W. Bush pod obrazem prvního amerického prezidenta G. Washigtona |
federaci. Zákon zároveň obsahuje snížení minimálních daní pro drobné podnikatele, aby se lépe mohli vrovnat s nárůstem mzdových nákladů. Ke zvýšení mzdy na federální úrovni dochází po deseti letech a bude činit 7,25 dolarů za hodinu, což je o 40 procent ze současných 5,15 dolarů. Odhaduje se, že se zvýšení mzdy dotkne asi deseti milionu Američanům.
Bush sklidil pochvalu mimo jiné také za to, že oproti roku 2005, kdy došlo k velkým škodám díky tornádu Katrina, reagoval nyní okamžitě v případě přírodní katastrofy ve státě Kansas a vyhlásil oblast za postiženou živelnou pohromou.
Podle všeho se zdá, že se Bush chce na konci svého funkčního období Američanům zalíbit, aby na něj vzpomínali v dobrém. Patří k tomu i snaha vyrovnat se s problémem ilegálů, kterým chce dát šanci získat občanství. Nový imigrační zákon by byl skutečně pro Bushe skvělou tečkou za jeho kariérou prezidenta, když by vyhrál boj s konzervativním křídlem své strany. Tento úkol si kladl ve svém prvním funkčním období a tehdy jej nesplnil. Budiž mu k dobru, že reformu musel oddálit z důvodů 11. září 2001. Poslední imigrační reforma se uskutečnila v roce 1986 za Ronalda Reagana, využilo ji tři miliony imigrantů a byla kritizována, neboť ještě více zvýšil přiliv cizinců do země.
Bushův ekologický veletoč
V poslední době se v Bushovi hnulo svědomí i vůči klimatu Země a ke konci svého fungování v úřadě se chce zasadit, aby Amerika přestala být tolik závislá na ropě. Navrhuje naplánovat investice do výzkumu a vývoje, a to zejména palivových článků. "Děláme první kroky k pravidlům, díky nimž bude naše ekonomika silnější, prostředí čistší a naše země bezpečnější," píše americký prezident ve Zprávě o stavu unie. Bush lobuje za automobily na vodíkový pohon, a zato sklízí výsměch, že je fantastou a že by bylo lepší, kdyby se zasadil za zvýšení cen pohonných hmot. Jeho odpůrci trvdí, že by to mělo být rychlejší metodou, než jeho technologické sny.
Dokonce ve čtvrtek ve svém projevu Bush učinil veletoč v pohledu na "skleníkový efekt". Vyzval k dohodě o nalezení globálních cílů v otázce emisí skleníkových plynů. V projevu vyzval 15 zemí, které vypouštějí do ovzduší nejvíce skleníkových plynů, aby se do konce roku sešly u jednacího stolu. Mezi tyto státy patří kromě USA třeba Čína, Indie i některé evropské země. V projevu také apeloval na odstranění bariér pro sdílení ekologických technologií.
Prezidentovo neslavné image
Bush se snaží konci funkčního období zároveň vylepšit své nevalné společenské image, neboť si nepotrpí na formální záležitosti. Při posledním pokusu o nápravu moc chtěl a dopadlo to přesně opačně.
Zřídka se konaly za Bushovy éry v Bílém domě státní večeře zvané "white - tie" (bílá vázanka). Znamená to, že pánové přijdou ve fraku a dámy v dlouhých večerních šatech. Zatím uspořádal jen pět večeří a navíc o stupeň nižších, kdy pánové přišli "jen" ve smokingu. Příležitost k nápravě image nastala u příležitosti letošní návštěvy britské královny Alžběty II. Prezident Bush měl projev, hodlal královně připomenout, že se již dříve v USA zúčastnila a řekl "dvoustého výročí v roce sedmnáct set...". V tu chvíli se zarazil a opravil své přeřeknutí na rok 1976. Ohlédl se poté na královnu a dodal, že se na něj královna podívala "jako se jen matka může podívat na dítě." G. W. Bush už jiný nebude!
Americký prezident potěšil i Čechy
Ve čtvrtek v rozhovoru pro deník MF Dnes G. Bush prohlásil: "Pracuji na zrušení víz."