Ani tato vláda zřejmě žádnou zásadní důchodovou reformu neudělá. Jediné, čeho se od ní můžeme dočkat, je zvýšení důchodového věku (na 65 let) a prodloužení povinné doby (na 35), po kterou budeme povinně platit pojistné na důchodové zabezpečení. Vyhlídky budoucích českých důchodců na vyšší finanční zajištění se nezlepší; na chvíli možná poleví tlak na státní důchodový účet, který se letos začal propadat do deficitu.

Jistá "reforma" se však může odehrát v režii penzijních fondů. Jejich asociace pod vedením bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka je - na rozdíl od politiků - konzistentní a akceschopná. Navrhla ministerstvu financí zásadní změny v systému penzijního připojištění se státním příspěvkem. Chce z něj udělat masový dobrovolný systém spoření určený pro 70 procent všeho obyvatelstva.

Představa je, že akcionáři současných penzijních fondů založí správcovské společnosti, které nabídnou občanům penzijní plány s různým investičním zaměřením a mírou rizika. Každá společnost bude mít tři plány. Současné penzijní fondy zůstanou zachovány a pravděpodobně samy postupně zaniknou, až jejich klienti dosáhnou důchodového věku a vyberou si úspory.

NOVÉ SPRÁVCOVSKÉ SPOLEČNOSTI hodlají spravovat prostředky klientů jen v době spoření. Při jejich odchodu do penze je předají životním pojišťovnám, které z nich budou vyplácet měsíční důchod. Ponesou odpovědnost za budoucí závazky vůči klientům, včetně rizika prodlužujícího se věku dožití českého obyvatelstva.

Od státu by Asociace penzijních fondů chtěla podporu penzijního spoření ve formě přímých dotací nebo daňových úlev. Případně obojí. Státní podpora má motivovat občany, aby v penzijních fondech setrvali pokud možno po celou aktivní dobu života. Fondy za to slibují, že jejich prostředky budou zhodnocovat lépe, než to dokázaly dosud. Avšak nechtějí být vázány povinností připisovat každoročně kladný výnos. Rusnok předpokládá reálný roční výnos kolem 5 %, čehož dnes dosahuje jeden či dva fondy.

"Reforma" v režii Asociace penzijních fondů má velkou šanci na úspěch. Pro Ministerstvo financí (i celou vládu) bude mnohem schůdnější tento návrh přijmout, než vymýšlet vlastní. Stát si tak zároveň zajistí alibi, že se pro příští důchodce přece jenom něco udělalo. Až na to, že veškerou zodpovědnost tím přehodí na občany. Ti budou mít na výběr: buď budou do pětašedesáti odvádět pouze povinné pojistné na důchodové zabezpečení a dostanou od státu důchod blížící se minimální mzdě, nebo se začnou sami připojišťovat, aby si přilepšili na stáří, za podmínek, které navrhují penzijní fondy.

Světlana Rysková

Související