Jan Vinter

Jste-li rozhodnuti investovat sami, učiňte tak v různých, od sebe odlišných oblastech a zvolte ty, k jejichž prostředí máte blízko. Kdo tedy pracuje ve stavebnictví, ať investuje do stavebních firem, kdo ve farmacii, do farmaceutických společností. Poučený a obeznámený člověk ví, co který byznys obnáší, a vyhne se tak tomu, že o všechno přijde. Je proto třeba se řídit následujícími základními radami:
Než začnete investovat, připravte se.
Jestli máte dost peněz, což byste mít měli, najměte si dobrého poradce. Neinvestujte do ničeho, co vypadá na rychlý a snadný zisk, vše vezme většinou špatný konec.
Detailně si "nastudujte" společnost, do které chcete investovat.
Držte se toho, čemu skutečně rozumíte.
Akcie a obligace jsou nebezpečnou hrou. Pokud ji chcete hrát, opatrnost je určitě na místě. Spíš než o hazardu doporučuji hovořit o "kalkulovaném riziku". Nemyslím si totiž, že investice do akcií a obligací se podobají hazardní ruletě v kasinu, i když i zde si zkušený hráč najde vodítka k úspěchu. Zájemce o akcie a obligace by se měl zajímat, jací lidé tvoří management zvolené společnosti, co mají za reference, co už dokázali. Přijde-li totiž do dobré firmy nekompetentní šéf, jde společnost dříve či později "ke dnu". Někdy je na vině špatné načasování výběru nejvhodnější osoby. Jsou totiž různé typy šéfů pro různé etapy. Někdo je vynikající na rozjezd společnosti, někdo je expertem na krizový management, jiný se cítí jako ryba ve vodě, když je ekonomika v recesi, a další zase, když hospodářství zažívá boom. Když se příslušné role zamění, vznikne zcela nepochybně problém pro akcionáře, který přijde o své peníze. Jeden z mých bývalých šéfů říkal, že výběru akcií je vhodné věnovat stejnou péči jako volbě lékaře. O špatného lékaře pochopitelně nikdo nestojí. Proč tedy nechat nekompetentního člověka, aby spravoval vaše peníze?
Sledovat pozorně finanční výsledky vybrané společnosti se více než vyplatí. Finančními výkazy se rozumí - rozvaha (skládající se z aktiv a pasiv, která se sobě musí rovnat), výsledovka (která začíná obratem a končí hospodářským výsledkem, což může být zisk, ztráta nebo nula) a stav cash-flow (to je již skutečně pro odborníky, nezabývejme se tím zde proto). Každá společnost, do níž jste investovali, by měla každým rokem znatelně růst, a to jak obratově, tak ziskově. Pokud tomu tak není, nebo firma dokonce prodělává, okamžitě všechno prodejte. Její šéfové budou sice neustále slibovat z dřívějška neblaze proslulé "lepší zítřky", ale pokud se výsledky dosud nedostavily, nelze je čekat ani v budoucnu. Ignorujte veškeré slibování, své akcie a obligace prodejte a jděte o dům dál. Jde přeci o vaše peníze, a ne o peníze těch druhých.

Související