Jan Vinter

Jednou z možností, jak získat hypotéku, je, že si najdete hypotečního agenta. Rozhodnete-li se totiž sami najít nejvhodnější finanční instituci, nemusí se vám podařit vybrat tu nejvhodnější, a hledání se navíc může ukázat jako časově náročné. Proto je vhodné najmout dobrého agenta, který práci udělá za vás. Ti kvalitní jsou lidé, kteří se v branži pohybují denně, a vědí tedy, kam jít, kde jsou nejlepší úrokové sazby či které instituce nabízejí nejlepší podmínky atd. V dlouhodobém horizontu zaplatíte za všechno méně, když si najmete dobrého agenta, který vám na základě požadavku a svých zkušeností pomůže vyhnout se placení zbytečných poplatků a řadě jiných komplikací.

Důvěřuj, ale prověřuj
Někoho možná při čtení o nepostradatelnosti agentů oprávněně napadne, jestli nejsem placen nějakou "hypoagentskou" lobby... Není tomu tak, jsem jen zastáncem principu dělby práce a specializace. Každý je zkrátka dobrý v něčem jiném. V době, kdy jsem pracoval v Londýně a bydlel v židovské čtvrti Golders Green, mě v lokálních novinách zaujal inzerát jedné místní instalatérské firmy: "Provádíme instalatérské práce všeho druhu, zvláště pak ty, které původně udělal váš manžel(ka)." Snažte se proto při výběru své hypotéky neudělat stejnou chybu, a zbytečně tak neplýtvat vlastním časem i penězi. Ale jak tedy kýženého dobrého agenta najít? Poradit může realitní makléř, přátelé, kolegové nebo sousedé, o kterých víte, že si v poslední době vzali hypotéku.

Pochopitelně lze prohledávat internetové stránky a odborné časopisy. Pro úspěch je nezbytné hned zkraje položit agentovi následující kardinální dvojotázku: "Pro kolik finančních institucí (bank) pracujete a jak dlouho tuto činnost vykonáváte?" Pokud uvažovaný agent zmíní jen jeden finanční ústav, je nad slunce jasné, že ho bude exkluzivně doporučovat, protože s ním má smluvní či jiný vztah. Dále - jestli agent svoji práci vykonává dobu kratší než tři roky, radím k obezřetnosti. Neříkám, že musí být špatný, ale chybí mu potřebné zkušenosti. Když někdo tvrdí, že se poučil ze svých zkušeností, měl by správně hovořit spíše o vyvození závěrů z vlastních chyb.

Vyznání hned na první schůzce
Ať už si nakonec hypotéku vybíráte sami, s pomocí agenta nebo někoho jiného, komu při výběru věříte, vždy uvažujte o úrokové sazbě. Tu pomohou najít různé zdroje, které okamžitě informují, jaké nabízejí jednotlivé finanční instituce (banky) sazby. Zjistěte si je sami nebo si je dejte připravit od agenta. Tuto fázi nikdy nepodceňujte a rozhodujte se na základě minimálně deseti nabídek. Pokud máte úrokovou sazbu, která je podstatně nižší než ta, která je na trhu obvyklá, určitě to není samo sebou. "Zrada" zcela nepochybně spočívá v poplatcích. Za každou hypotéku bude finanční instituce (banka) požadovat poplatky (za zpracování, čerpání, nečerpání, za všechny změny, za ukončení atd.), proto se vždy pečlivě informujte. Obecně platí: Čím nižší úroková sazba, tím vyšší poplatky. Buďte o krok před svým bankéřem, zeptejte se na tyto věci hned při první schůzce. Výši akontace si odvoďte od svého rozpočtu. Ta může být různá, třeba i nulová, jen se to pak projeví ve výši vašich hypotečních splátek a v konečné ceně hypotéky. Myslím, že je lepší mít více volných peněz, které můžete okamžitě použít tam, kde budou vydělávat, snažte se proto vždy vyjednat co nejnižší akontaci. Ale toto rozhodnutí již ponechávám na vás a pochopitelně na vybrané instituci, na co vám přistoupí či nepřistoupí.

Související