Administrativní budovu o čtyřech podlažích a první podlaží tovární budovy v areálu firmy Prefa vytápějí dvě tepelná čerpadla Windex o výkonu 300 kW. Jde o jedno z prvních nasazení takto výkonných tepelných čerpadel vzduch-voda do výrobních provozů, jinak se využívají převážně pro rodinné domky. "Doposud jsme topili přes výměníkovou stanici, ta ale byla ve špatném technickém stavu. Nechali jsme proto zpracovat studii, podle níž jsou nejvyšší provozní náklady u dálkového vytápění, nejnižší při použití tepelných čerpadel, a to i přes podstatně vyšší vstupní investiční náklady," prozrazuje důvod změny technologie vytápění Josef Málek z Prefy. Zatímco za první rok jsou náklady na vytápění přes milion korun, o rok později už budou jen necelého půl milionu. Celá investice, která činila více než milion a půl, by se měla vrátit do tří let.

Instalované zařízení využívá systém vzduch - voda, kde čerpadlo odebírá teplo z venkovního vzduchu a pomocí výměníku ohřívá vodu topné soustavy. "Toto čerpadlo je na instalaci nejjednodušší," říká Marek Kraucher ze společnosti MasterTherm, která se instalací čerpadel zabývá.

K dalším variantám tepelných čerpadel patří systém země-voda, kde čerpadlo využívá energii z půdy, kterou odebírá pomocí kolektoru nebo vrtu. U kolektoru je jím plastová trubka, umístěná v nepromrzající vrstvě půdy, tedy asi 1,5 metru pod zemí. Její délka se mění podle požadovaného tepelného výkonu čerpadla, může být dlouhá i několik stovek metrů. Ideální je, když plocha, kterou kolektor pokrývá, je 2-3krát větší, než vytápěná plocha. Byť je toto řešení poměrně náročné na velikost pozemku, je mnohem levnější než vrt. Kolektor může být umístěn například i do sadu, ale na tomto pozemku již není možné stavět. Oproti tomu vrt bývá průměrně hluboký asi 150 metrů, nepotřebuje tedy rozlehlý pozemek. Jeho pořízení je ale nákladnější. Jednotlivé vrty by měly být od sebe vzdáleny minimálně 10 metrů. Lze je umístit i pod stavbou.

Poslední variantou je voda-voda. Hlavní podmínkou je v tomto případě dostatečná vydatnost zdroje vody - alespoň 0,5 l/s. Kladem tohoto typu čerpadla je, že i v zimních měsících si spodní voda zachovává stabilní teplotu a je tak stále dobrým zdrojem tepla. Další výhodou je i nižší pořizovací cena oproti vrtům.

RD
PB
KJK

Související