Mladá rodina si půjčila o Vánocích před třemi lety peníze na elektroniku. Pak další na vysoký doplatek plynu a elektřiny. "Spláceli jsme měsíčně pět tisíc korun," svěřili se manželé Jana a Kamil z Klatov. Kamil ale vážně onemocněl a posléze skončil v invalidním důchodu. "Většinou všechny splátky táhla manželka, která pracovala v zemědělství. Pak ale i ona přišla o práci a z podpory a mého důchodu jsme neutáhli vše splácet," říká Kamil. Situaci rodina řešila další půjčkou. Příběh skončil u soudu a exekucí majetku. Dnes přežívají ze dne na den a snaží se udržet svého syna v učení. Mají zablokované účty a přivydělávají si domácími pracemi. Pro pár korun pracují ve dne v noci. Jeden příběh z mnoha. Lidé jsou však nepoučitelní. Za nákupy v předvánočním období zřejmě opět utratí rekordní množství peněz. V pokladnách obchodníků může v závěru roku podle odhadu některých expertů skončit až 250 miliard korun, což by bylo o pět procent více než loni. Vyšší výdaje si domácnosti mohou dovolit díky rostoucím mzdám, nižší nezaměstnanosti a také snadnější dostupnosti spotřebitelských úvěrů. Analytikové očekávají, že průměrná rodina utratí více než 10 000 korun za jídlo a pití. Nákupní vozíky se tak zaplní luxusními čokoládami, exotickým ovocem a zeleninou, dárkovými koši, kvalitním vínem a alkoholem. Za dárky pak utratí zhruba 14 000 korun. Každý z nás jich tak údajně najde pod vánočním stromkem 29!

SPLÁTKOVÉ SPOLEČNOSTI JÁSAJÍ. Je libo pod stromeček novou televizi nebo domácí kino? Splátková společnost vás přivítá s otevřenou náručí. Během pár minut vám půjčí, na co chcete. Představa je to skutečně lákavá. Vyberete si v obchodě a společnost za vás vyřeší problém, že na to nemáte. Vyřídíte nákup i úvěr na jednom místě. Na rozdíl od spotřebitelského úvěru z banky však musíte splátkové společnosti obvykle zaplatit určitou akontaci. Občas se sice v rámci reklamní kampaně objeví možnost půjčit si s nulovou akontací, ale obvykle se její výše pohybuje mezi 10 až 30 %.

Peníze půjčené od splátkové společnosti jsou také výrazně dražší než bankovní spotřebitelský úvěr. Banky vám půjčí hotovost za úrok kolem 15 %, splátkové společnosti mají úroky až dvojnásobně vyšší. Přesto nákupy na dluh letí.

Cetelem poskytuje nejvíce spotřebitelských úvěrů na nákup spotřební elektroniky a domácích spotřebičů. Výrazně ovšem roste podíl počítačů a jejich příslušenství. Ředitel společnosti Václav Horák uvádí, že ve srovnání s loňským rokem jde o 65% nárůst. V objemu financovaných úvěrů se počítače dostaly již na druhé místo hned za televizory, v počtu financovaných kusů jsou nyní na čtvrtém místě a předstihly i ledničky a mrazničky.

Předvánoční čas si pochvaluje i Home Credit. "Na jednorázový spotřebitelský úvěr lidé dávají přednost domácím elektrospotřebičům, spotřební elektronice, nábytku či sezónnímu zboží, jako jsou potřeby pro zimní sporty," uvádí mluvčí Home Credit Alena Dobšíková. Podle ní bude s nadcházejícím předvánočním obdobím stoupat poptávka zejména po LCD televizorech, DVD přehrávačích, domácích kinech či digitálních fotoaparátech.

Vyšší útraty ve vánočně vyzdobených obchodech podle analytika společnosti Next Finance Vladimíra Pikory souvisí s tím, že za poslední rok vzrostly průměrné platy více než ceny a ubylo také nezaměstnaných. "Navíc stále více nejrůznější reklamy nabízejí nakupování na dluh. Mnoho lidí již spadlo do dluhové spirály, ale přesto pořizují dárky na úvěr za často velmi vysoký úrok," upozorňuje Pikora.

OBLIBA ŽIVOTA NA DLUH v Česku v posledních letech stále roste. Například Home Credit loni půjčil 5,2 miliardy korun, což je o více než 40 % více než v předchozím roce. Před splátkovými společnostmi ale stojí jedna velká hrozba. To, že do svých osidel lákají stále více a více lidí, znamená, že se začnou zadlužovat i ti, kteří na to finančně nemají. Pokud se mezi nimi ocitnete, máte u splátkové společnosti větší problém než u banky. "Banka vždy upřednostňuje dohodu s klientem," vysvětluje Andrea Machálková ze Citibank.

Nejprve se snaží získat peníze po dobrém. Kontaktuje vás telefonicky, potom chodí upomínky - u některých bank až pět. Ve splátkových společnostech je celý proces kratší. "Dostane-li se klient se splácením úvěru do prodlení delšího než jeden měsíc, tedy že řádně a včas nesplatí alespoň dvě po sobě následující splátky, jsme oprávněni zažádat o pravidelné srážky ze mzdy," popisuje Jana Skálová opatření proti neplatičům ve společnosti Cetelem. Splátkové firmy si své peníze dobře hlídají a vymahači vám na dveře zaklepou dřív, než byste čekali.

A soud se s těmi, kdo si půjčí, ale ke splácení se už nemají, moc nemazlí. Navíc si s sebou ponesete vroubek v úvěrovém registru. Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům totiž od roku 1999 svým členům, ke kterým patří naprostá většina splátkových společností, vytváří databázi problematických klientů. "Na lidi, kteří se zadluží a ztrácejí přehled i možnost pravidelně splácet, je vyvíjen neuvěřitelný psychický tlak. Radila bych lidem, aby se nenechali líbivou reklamou zlákat a nevrhali se do bezhlavých půjček po telefonu a podobně," varuje psycholožka Terezie Nováková.

Počet exekucí roste, žně zažívají také vymahačské firmy. "Živím se vymáháním dluhů pro soukromou společnost. V posledním půl roce toho bylo opravdu dost a po Vánocích bude ještě více. Někdy mi je těch lidí líto. Je to ale moje práce. Bohužel je zapotřebí zvolit i neobvyklé metody k tomu, aby mí klienti získali své peníze zpět," říká zaměstnanec jedné z vymahačských firem.

Vladimíra Bohatová
spolupracovnice ekonoma


Zdánlivé maličkosti pro děti (které lze koupit i na dluh)
Podle odhadu společnosti Tesco by letos mezi nejpopulárnější vánoční dárky pro kluky měl patřit například robotický ještěr Robotyrannus na dálkové ovládání, který má 27 různých funkcí. Chodí, skáče a například i švihá ocasem, to vše za "pouhých" 2499 korun.

Holčičky by si zase přály najít pod vánočním stromečkem interaktivní panenku Katy (499 Kč), která reaguje na to, co s ní její majitelka právě dělá, či mnohem dražší panenku Chou-chou za 1199 korun. Traktor s přívěsem a nakladačem za 2299 korun a Panenka Baby - Annabell se zaručeně pravými slzami za 1799 korun budou rovněž hitem stejně jako kuchyňka pro panenky Cheftronic se světelnými a zvukovými funkcemi za 899 Kč.

Mezi nejoblíbenější hračky na tuzemském předvánočním trhu se prý zařadí i chrochtající koš pro děti za 499 korun, který má víko v podobě růžového čuníka. Pokud do něj dítě odhodí odpadek, koš je za to odmění slastným zachrochtáním a hlasitým říhnutím, což prý může mít i výchovný účinek. Mezi nabídkami vévodí i elektronická střelnice, napodobenina staré pouťové atrakce za 1499 korun.

Skutečnou "raritou" má být nafukovací sněhulák. Měří takřka dva a půl metru, nechybí mu klasická mrkev místo nosu ani "uhlíkové" knoflíky. Na rozdíl od svých klasických kolegů ale nikdy neroztaje. Je totiž z plastu, a lze ho navíc připojit do zásuvky a rozsvítit mu oči. O ceně za tento nesmysl se obchodníci nezmiňují.

BOH

Orientační srovnání nabídek splátkových společností při nákupu zboží nad 50 000 Kč

Související