Daně. Britský berňák provedl brutální změnu v interpretaci svého vlastního nařízení ohledně definice daňových rezidentů. Definice spočívá především v tom, že nerezidentem se může prohlásit každý, kdo se v daném roce zdržoval aspoň 193 dnů mimo území Spojeného království, přičemž průměrný počet dnů strávených ve Velké Británii

za poslední čtyři roky nepřekročil 90. Kromě těchto pravidel jsou ještě další, obecnější, typu "životní styl" (například členství v klubech, nebo kde chodí děti do školy). Tato obecná pravidla však berní úředníci dosud vůbec nepoužívali.

Benevolence berňáku a blízkosti daňových oáz jako je hlavně Monacké knížectví nebo Švýcarsko, využívají bohatí Britové čím dál častěji. Stalo se normou létat v pondělí do Londýna a ve středu zpět, což dalo dohromady úředně jediný den strávený ve Spojeném království. Vtip je v tom, že berňák den příjezdu ani den odjezdu nepočítal. Pracovat celý rok tři dny v týdnu tedy znamenalo strávit - počítáno pro daňové účely - v UK všeho všudy 50 dnů.

Když však berní úředníci začali jít po krku miliardáři Robertu Gainesi-Cooperovi, zjistili, že když mu z jeho třídenních návštěv započtou dva dny, tak ho mají. A vyměřili mu daňový doplatek. Nešťastný miliardář se odvolal, ale podle britského tisku nemá mnoho šancí. A berňák se dal slyšet, že nový přístup se stane standardem.

Petr Blažek
Marie Lucová

Související