Výrazné výkyvy kurzu koruny, akciových a komoditních trhů sice leckdy trápí firmy, pro spekulanty se však mohou stát zlatým dolem. A jejich pomocníkem jsou termínované operace, tzv. derivativy. Instrumenty vhodné k fixaci budoucího kurzu, jako jsou forward nebo swap (viz Ekonom č. 42 a 43), jsou určeny spíše těm, kteří se chtějí zajistit a nepotřebují nebo nechtějí spekulovat na budoucí vývoj. Alternativou těchto operací pro zkušenější účastníky trhu jsou opce. Jejich hlavní předností je, že představují právo, nikoliv však povinnost koupit nebo prodat určité množství daného aktiva (měny, akcií, zlata) v daném termínu, respektive v určitém období. Opci lze uplatnit kdykoliv před vypršením dohodnuté lhůty (tzv. americká opce) či v poslední den (tzv. evropská opce) smluveného období, což majiteli opce dovolí překonat krátkodobé pohyby proti jeho ceně. Nakoupené opce nejsou příliš náročné na sledování vývoje ceny a mají omezený potenciál ztrát určený výškou prémie. Neznamená to však, že jde o instrument, na němž lze jednoznačně a bez rizika vydělat.

OMEZENÉ RIZIKO. Existují dva druhy opcí - call opce a put opce. Při call opci má vlastník opce právo koupit určité množství aktiva za pevnou cenu a v dohodnutém čase. Put opce umožňuje svému vlastníkovi prodat dané množství aktiva za pevnou cenu v daném čase.

Protistrana se zavazuje k tomu, že pokud chce vlastník opce využít svého práva prodat/koupit, pak bude kontrakt naplněn. Kupující opce za toto právo vždy zaplatí cenu opce, vyjádřenou tzv. prémií. Platí se vždy při uzavření kontraktu, tedy předem. Všechny call a put opce představují právo koupit, respektive právo prodat pevně stanovené množství aktiva - v případě měny je minimální kontrakt stanoven na 100 tisíc USD, většinou jde však o vyšší částky. Pokud chce někdo spekulovat na opcích, je lepší jít na trh s vyšší částkou - dostane pak od banky lepší podmínky.

Opce se obchodují i na standardizovaných trzích, proto mají dané určité standardy. Standardní je i doba platnosti opce, v současné době má většina měnových opcí, obchodovaných na světových burzách, životnost do jednoho roku.

Opce mají na burzách standardizovanou i cenu. V případě kurzu měny si ten, kdo si kupuje opci, může vybrat z množství různých cen uspořádaných ve fixních intervalech podle jednotlivé doby splatností opčních sérií.

Hlavní vliv na cenu opcí má kolísavost (volatilita) ceny daného aktiva na trhu. Obecně lze říci, že čím je volatilita větší, tím je větší časová hodnota opce. Je-li volatilita vysoká, je větší pravděpodobnost, že protistrana bude muset dostát svému závazku a prodat/koupit dané aktivum. Za to si nechá od majitele opce zaplatit vyšší prémii.

Prémie je dána volatilitou, promptní cenou aktiva, časem, který zbývá do vypršení opce a konečně v případě měn i úrokovým diferenciálem. K tomu je ovšem nutno dodat i nabídku a poptávku na trhu opcí, které dotvářejí konečnou cenu opce. Obecně platí, že cena opce klesá s tím, jak se blíží konec její životnosti.

KOMBINACE VÝHODOU. V případě, že opce využije firma, která se chce vyhnout riziku pohybu aktiva a navíc neplatit žádné poplatky, je nejvhodnější kombinace prodeje put opce a nákupu call opce. Při nákupu opce prémii platí a při současném prodeji opce put prémii inkasuje. V takovém případě se jedná o bezplatnou strukturu nazývanou Risk Reversal.

V takové struktuře je klient zpravidla zajištěn nakoupenou opcí proti pohybu kurzu v neprospěch aktuální podkladové pozice a může profitovat z pohybu kurzu ve prospěch pozice až do hodnoty kurzu, který odpovídá ceně prodané opce.

Opce není nejjednodušší zajišťovací nástroj. Nabízí jej však většina velkých bank na tuzemském trhu a v určitých případech může být pro zajištění kurzového rizika nejvhodnější.

JOSEF JEŘICHA, Ing Wholesale Banking
JULIE HRSTKOVÁ


Základní strategie v obchodu s opcemi

Koupím put opci (očekávám pokles ceny)

Koupím call opci (očekávám růst ceny)

Prodám put opci (očekávám růst ceny nebo stagnaci)

Prodám call opci (očekávám pokles nebo stagnaci)
Související