Dvouprocentní úroková sazba České národní banky (ČNB) je sice o čtvrt bodu vyšší než ještě před týdnem, i tak jsou ale ceny hypoték a spotřebitelských úvěrů na historických minimech.

Nepřekvapuje proto, že zadlužení domácností roste rychlým tempem i přes poslední velmi jemné zpomalení, které ČNB zaznamenala v září. Celkové dluhy lidí u bank a finančních institucí ke konci září vzrostly proti srpnu o 8,8 miliardy na 380,3 miliardy korun. Ještě v srpnu dluhy domácností vzrostly o 9,4 miliardy korun.

Za poslední rok zadlužení domácností stouplo o 94,2 miliardy korun, od roku 1998 se podíl úvěrů domácnostem na celkovém objemu půjček bank ztrojnásobil. Celková míra zadluženosti domácností v ČR dosahuje v současné době osmi procent, toto číslo však roste každým rokem.

Vysoké tempo zadlužování ovšem má i rizika - jak pro jednotlivce, tak i pro stát. Přibývá lidí, kterým se nedaří splácet dluhy - na celkovém objemu hypoték se podílí zhruba třemi procenty, na spotřebitelských úvěrech pak deseti procenty. Podle České národní banky má potíže se splácením úvěru, čili platí nepravidelně nebo vůbec, každá sedmá domácnost.

Jejich situaci nakonec řeší exekutor. "Počet exekucí rok od roku roste a v dohledné době se zřejmě dostaneme ke dvěma stům tisícům exekucí ročně," uvedl prezident Exekutorské komory ČR Juraj Podkonický. Novým způsobem řešení může být i tzv. osobní konkurz, který projednává Sněmovna. Vládní zákon mimo jiné nově zavádí způsob oddlužení lidí na základě dohody o splátkovém kalendáři s bankou a prostřednictvím soudu.

Institut osobního bankrotu, který funguje v USA a v řadě zemí Evropy, pak umožňuje dlužníkovi "začít znovu s čistým štítem". Dlužník, který nemá na zaplacení, půjde k soudu. Navrhne pětiletý plán, jak dluhy řešit. Soud jmenuje správce dluhu a dotáže se věřitele, zda s oddlužením souhlasí. Když věřitelé souhlasí, rozjíždí se rozprodání majetku, který dlužník nutně nepotřebuje k životu. Pět let žije jen s životním minimem, po uplynutí této lhůty se zbylé dluhy smažou.

Související