Reforma federálního uspořádání se odsouvá na příští rok.

Německý pokus o reformu vztahů mezi federací a zemskými vládami ztroskotal. Komise sestavená ze zástupců spolkové a zemských vlád se neshodla na rozdělení kompetencí ve školství. Vzdělávací instituce náležejí do sféry jednotlivých spolkových zemí, zástupci federální vlády ale trvali na tom, že ve vzdělávacím systému musejí mít větší slovo. Na to ovšem nebyly zemské vlády ochotny přistoupit.

Krach jednání přišel ve chvíli, když jej už nikdo nečekal - přesně v den, kdy měla být patnáctiměsíční diskuse o reformě slavnostně ukončena.

Vládě se tak nepodařilo prosadit balíček změn, které měly vyústit ve změnu německé ústavy. Otazníky proto nadále zůstávají například nad dělbou odpovědnosti za porušování paktu stability a nad placením sankcí. Spolková vláda navrhovala, že federace bude hradit dvě třetiny případných pokut a zemské vlády zbylou třetinu.

Neúspěch jednání komise vyvolal ostrou kritiku jak z politických kruhů, tak od podnikatelů.

"Neměli se tak blízko před cílem vzdávat. Nyní musí být co nejrychleji dán další podnět k modernizaci federálního uspořádání," prohlásil podle deníku Die Welt prezident německé průmyslové a obchodní komory Ludwig Georg Braun.

S tím souhlasí oba aktéři jednání - šéf SPD Franz Müntefering a předseda CSU Edmund Stoiber, kteří apelovali na stát a spolkové země, aby reformu neodkládaly ad akta. "Duch je z láhve venku," doplnil Müntefering. Ten také požádal vládu, aby v prvním pololetí 2005 připravila koncepci, jak spor o kompetence ve školství překonat. "Poté budeme moci vrátit na stůl všechny ostatní body federální reformy," dodal. Požadavky členů komise už vyslyšela spolková ministryně školství Edelgard Bulmahnová, která potvrdila, že osobně dohlédne na tvorbu nového uspořádání pravomocí ve školství. "Nový začátek tak přijde po novém roce," uzavírá deník Die Welt.

Související