Evropská komise rozhodla, že si Čína nezaslouží titul "tržní ekonomika". Toto sdělení je těžkou ranou pro čínskou vládu, jejíž premiér Wen Ťiao-pao chtěl právě na tomto bodu postavit program své nadcházející návštěvy v Bruselu.

Evropské unii vadí hned řada věcí - podle internetového deníku EUobserver se mu kupříkladu nelíbí, že čínský stát příliš zasahuje do dění v podnicích a nejedná se všemi podnikatelskými subjekty podle stejného metru. Peking sklidil kritiku také za státní regulaci bankovního sektoru, v němž jsou jednotlivé bankovní domy často nuceny poskytovat výhodné půjčky příslušníkům vládnoucí garnitury.

V Číně zavládlo rozčarování. EU dala totiž svým nesouhlasem znovu najevo, že asijského giganta nechápe jako zemi rovnocennou západním průmyslovým státům. Odepřený status Pekingu navíc přitěžuje v mezinárodním obchodě. Podle pravidel EU se posuzování podezření z dumpingových cen exportu řídí v případě tržní ekonomiky výrobními náklady v zemi původu výrobku, u státu bez tohoto statusu podle nákladů v třetí zemi. Ty se však mohou od domácích cen dost výrazně lišit.

Čína proto zdůrazňuje, že Nový Zéland, Singapur a Malajsie jí už vytoužený status přiznaly. Unii obviňuje, že učinila ryze politické rozhodnutí. Byla to technická záležitost, odmítla podezření mluvčí komisaře pro obchod Arancha Gonzalezová. Zároveň popřela, že stanovisko Komise bude mít vliv na čínskou ekonomiku jako celek. Postihne jen čínský export, který bude předmětem antidumpingových procedur, doplnila.

Loni vyvezla Čína do EU produkty za 72 miliard dolarů. Dumpingové ceny zjistili inspektoři jen u 0,05 procenta z dovezeného zboží.

Související