Výplata podílů na zisku či dividend přináší daňové povinnosti vyplácející i přijímající společnosti. Vyplácející společnost je plátcem daně a musí provést srážku daně z vyplácených podílů na zisku. Za její odvod odpovídá jako za svou vlastní daňovou povinnost.
Plátce dividendy je povinen srazit daň v den výplaty, nejpozději do konce třetího měsíce po rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku (jedná-li se o dividendy ze zaknihovaných akcií, je termín zkrácen do konce prvního měsíce od konání valné hromady). Je-li rozhodnuto například 20. května a výplata provedena 20. srpna, musí společnost srazit daň nejpozději 20. srpna. Je-li výplata provedena 20. září, musí podnik srazit daň nejpozději 31. srpna. Ke dni srážky účtuje společnost o závazku vůči finančnímu úřadu. Daň musí být zaplacena do konce měsíce následujícího po měsíci provedení srážky. V našem druhém případě tedy nejpozději do 30. září. Pokud by ale výplata byla provedena již v červenci, musela by být daň zaplacena do konce srpna.
V souladu se zákonem o daních z příjmů podléhají podíly na zisku 15procentní srážkové dani. Pro zahraniční právnické osoby může tuto daň snížit příslušná smlouva o zamezení dvojího zdanění mezi Českem a státem, jehož je příjemce daňovým rezidentem. Od 1. května 2004 navíc mohou společnosti se sídlem v Evropské unii (včetně českých) využít osvobození podle Směrnice EU o zdanění mateřských a dceřiných společností, která je součástí české legislativy.
Toto osvobození lze uplatnit, pokud je mateřská společnost rezidentem členského státu EU, je plátcem daně z příjmů či obdobné daně a drží nejméně 25procentní podíl na dceřiné společnosti nepřetržitě alespoň dva roky. Dvouletá doba držby nemusí být splněna v okamžiku výplaty, pokud bude splněna následně. Tato podmínka může být pro podnik vyplácející dividendu i hrozbou. Pokud se po výplatě dividend rozhodne mateřská společnost podíl v dceřiné společnosti prodat, musí dceřiná společnost doplatit srážkovou daň a penále za pozdní odvod. Stejné riziko může znamenat i fúze. Pokud by mateřská či dceřiná společnost zanikla před uplynutím dvouleté doby držby v důsledku fúze, jednalo by se o porušení podmínek osvobození s povinností odvést srážkovou daň a penále.
Osvobození se vztahuje na výplatu podílů na zisku akciové společnosti, společnosti s ručením omezeným a družstva. Je-li mateřskou společností subjekt z jiného státu EU, musí mít jednu z právních forem vyjmenovaných ve Směrnici EU a zveřejněných v pokynu Ministerstva financí. Osvobození nelze uplatnit při výplatě dividend a podílů na zisku, o nichž rozhodla valná hromada do 30. 4. 2004.
Uplatnění osvobození podle Směrnice EU nebo snížení sazby srážkové daně podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění je automatické při splnění požadovaných podmínek, a není tedy nutno žádat předem finanční úřad o svolení. Plátce dividendy je však povinen na výzvu finančního úřadu prokázat, že pro osvobození výplaty či pro uplatnění nižší sazby srážkové daně byly splněny příslušné podmínky.
Autor pracuje v PricewaterhouseCoopers