Specializované studijní programy už nemají jen účetní, daňoví poradci či auditoři, ale také členové správních orgánů obchodních společností. Jde o Národní certifikační program (NCP) studia corporate governance (správy společností), který od konce března nabídne v součinnosti s Komisí pro cenné papíry a Burzou cenných papírů Praha Český institut členů správních orgánů (CIoD).

"Projekt je určen všem, kdo se v praxi úspěšně uplatnili jako manažeři a jsou či budou povoláni do představenstva či dozorčí rady akciové společnosti," říká výkonná ředitelka CIoD Monika Zahálková. "Absolventy připraví na úspěšné zvládnutí správních procesů, které jsou klíčové pro rozvoj podnikání jejich firmy."

Proč se potřebují lidé sedící v představenstvech či dozorčích radách dále vzdělávat?

"Správa společnosti se velmi liší od operativního řízení, používá jiné nástroje a vyžaduje znalosti a schopnosti, které jsou k manažerským kompetencím nadstavbové. Členství ve správním orgánu dosud často závisí jen na dobrých osobních kontaktech, které nijak nezaručují, že jmenovaný člen je schopen a ochoten kvalitně plnit roli správce svěřeného majetku," říká autorka projektu Jana Klírová, členka řídícího výboru CIoD. Mnoho firem podle jejích slov na nepřipravenost členů správních orgánech v minulosti doplatilo.

Ve světě se stačí podívat na pády gigantů jako Enron či Parmalat, kde to byly z velké části chyby v práci správních rad, které přispěly k selhání společností. Výčet domácích omylů ve jmenování do představenstev a dozorčích rad lze poměrně přesně změřit výškou bilance České konsolidační agentury a všech jejích předchůdců.

Zachraňte si bonusy. O čem má svědčit certifikát CIoD vydaný členu správního orgánu?

"Ujistí investory, že se jeho majitel seznámil se všemi aspekty procesu správy společností, které řádná praxe vyžaduje, a umí je využít v praxi," říká Klírová. K tomu je dnes podle autorky programu třeba znát nejen řadu nových legislativních úprav, které vytvářejí tlak na průhlednou a odpovědnou správu firem (v zahraničí jde o americký Sarbanes-Oxley Act a Akční plán Evropské unie, v tuzemsku připravované novely obchodního zákoníku, kodex Komise pro cenné papíry a další), ale třeba i praxi administrace procesu správy. Klíčová je schopnost porozumět, kde, jak a čím práce člena představenstva či dozorčí rady vytváří přidanou hodnotu pro investory.

"Manažerské celebrity jsou dnes podrobovány nemilosrdnému tlaku, jsou souzeny nebo nuceny vracet dříve vyplacené bonusy. Minulé úspěchy a současné vlivné kontakty přestávají být zárukou setrvání ve správním orgánu. Uspějí pouze ti, kteří kromě své manažerské odbornosti zvládají správní procesy tak, že se stávají konkurenční výhodou a hnacím motorem prosperity podniku," míní ředitelka Zahálková.

"Absolvování programu CIoD sice nenahradí podnikatelskou intuici, tu si manažeři přinášejí s sebou, ale umožní každému z účastníků vlastní podnikatelské instinkty kultivovat a v praxi pak plně vytěžit jejich potenciál," doplňuje Klírová.

Stáž po boku hvězd. Program NCP se bude sestávat z šesti dvoudenních modulů, které mají mít měsíční frekvenci. Jeho součástí je také stáž v představenstvu některé renomované firmy. Se CIoD na programu odborně spolupracují například Škoda Auto, Česká spořitelna, Český Telecom, Frantschach Pulp & Paper a státní agentura CzechInvest.

"Podporujeme připravu odborníků pro profesionální správu společností v České republice. Program je platformou pro aktivaci řádné praxe správy společností a vytvoření sítě profesionálních členů představenstev a dozorčích rad," říká předseda představenstva Škody Auto Vratislav Kulhánek, šéf největší české firmy.

Místopředseda představenstva České spořitelny Dušan Baran na programu oceňuje možnost výměny znalostí: "Cílem našeho partnerství je sdílení zkušeností z práce statutárních orgánů finanční skupiny České spořitelny s účastníky studia," míní. A Tomáš Šabatka, předseda představenstva Frantschach Pulp & Paper, slibuje: "V rámci vybraného výcvikového modulu programu zpřístupníme účastníkům programu metody, postupy a praxi procesu správy naší společnosti."

Atlantické zkušenosti. Podobné programy existují i v zahraničí.

"Koncept i obsah programu je plně srovnatelný s programy NACD a IOD (amerického a anglického institutu ředitelů), ale vychází z potřeb lidí ve správních orgánech našich firem," říká Jana Klírová. O platnosti certifikátu CIoD studia v corporate governance v zahraničí se v současnosti jedná.

"Nyní jde o dokument určený členům představenstev a dozorčích rad firem působících v České republice. Investory chceme ujistit, že pokud si ke správě své společnosti vyberou absolventa Národního certifikačního programu, má k této práci příslušné znalosti a ověřené schopnosti. Cílem institutu je růst profesionality správy akciových společností."

Pokud jde o cenu, Klírová předpokládá, že bude činit zhruba třicet procent z ceny programů MBA či srovnatelných zahraničních kurzů. Akcionáři firem by podle ní měli tento způsob vzdělávání chápat jako rychle a vysoce návratnou investici do lidí, kteří spravují jejich vlastní majetek. Samotní členové představenstev a dozorčích rad absolvováním programu získají vyšší konkurenceschopnost na jednom z nejlukrativnějších segmentů trhu práce.


analytik společnosti CG Partners
Související