Český statistický úřad v pátek revidoval - v rámci harmonizace statistiky s Eurostatem - časovou řadu HDP za roky 2000-2002. Výše hrubého domácí produktu (HDP) se díky nové metodice výpočtu náhle zvětšila o 8,1 % v roce 2000, 6,8 % v roce 2001 a 5,8 % v roce 2002. Po revizi se Česko více přiblížilo průměrné úrovni produktu zemí EU.

Na revizi je nejpodstatnější, že nás náhle popisuje bohatší, aniž by se však v ekonomice cokoli změnilo. Do HDP se totiž od nynějška zahrnují i položky, které se do něj dosud nepočítaly.

Změna nominální výše HDP se projeví v řadě oblastí ekonomiky. Z pohledu finančních trhů je nejzajímavější, že se náhle zlepšilo plnění některých maastrichtských kritérií nezbytných pro přijetí eura, která jsou založena na poměru k hrubému domácímu produktu. Jedná se především o kritérium veřejného deficitu a kritérium hrubého veřejného dluhu. První zmiňované požaduje, aby poměr plánovaného nebo skutečného schodku veřejných financí k HDP nepřekročil 3 %. Druhé pak vyžaduje, aby poměr veřejného dluhu k HDP nepřekročil 60 %. Revize HDP snížila kritérium deficitu veřejných financí v roce 2002 z 6,7 % na 6,3 %. Obdobný vývoj se dá očekávat i v letošním roce a letech následujících. To znamená, že bychom maastrichtská kritéria mohli splnit dříve, než se původně počítalo. Podle našich propočtů by nyní bylo možné splnit veškeré požadavky pro přijetí jednotné měny téměř o rok dřív.

Po revizi nás nyní statistika ukazuje jako bohatší. Zatímco před revizí se HDP na hlavu přepočítaný pomocí kupní síly pohyboval jen těsně na 60 % průměru EU, nyní to je již přibližně 64 %. Jako bohatší budeme muset do EU více přispívat. Zároveň s tím ale budeme mít i složitější přístup k jejím strukturálním fondům. Většina regionů na strukturální fondy sice ještě dosáhne, ale přiblíží se kritické hranici, kdy budou od zdrojů "odstřiženy". Nakonec o ně přijdou dříve, než by tomu bylo bez úpravy statistiky.

VLADIMÍR PIKORA, MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ, Volksbank

083_E44_59 ()

Související