Letošní konference by se měla zabývat tím, co se za rok a tři čtvrtě od katarské schůzky podařilo splnit. Měla by také politicky i věcně rozhodnout, jakým směrem se budou ubírat jednání v dalších oblastech.
Na konci srpna přijaly členské státy historické rozhodnutí o výjimkách z patentové ochrany farmaceutických produktů. Toto rozhodnutí, které umožní zemím s nejvážnějšími zdravotními problémy přístup k levným generickým lékům, se přitom čekalo už na konci roku 2002. To, že se všechny členské země WTO - byť se zpožděním - shodly na přijetí kompromisu, je pro konferenci významným vkladem.
Nejdůležitějšími oblastmi mnohostranných obchodních vyjednávání jsou zemědělská výroba, průmyslové výrobky (přesněji nezemědělské výrobky), služby, hospodářská soutěž, investice, transparentnost ve veřejných zakázkách, usnadňování obchodu (poslední čtyři oblasti se nazývají singapurská témata), životní prostředí, práva k duševnímu vlastnictví, elektronický obchod, vybrané zbožové sektory a specifické zájmy rozvojových zemí.
Ani v jedné z vyjmenovaných oblastí (kromě služeb) nedošlo zatím k úplné shodě. Diplomaté se však při přípravě konference shodli alespoň na minimálním rámci, který může napomoci ministrům při nasměrování příštích rozhovorů, třeba o zemědělství a přístupu na trh s nezemědělskými výrobky.
Významným mezníkem se právě v těchto oblastech stala červencová dohoda mezi USA a Evropskou komisí o stejném přístupu k řešení klíčových bodů. Otevřená stále zůstává řada otázek týkajících se domácích podpor, přístupu na trh a vývozních subvencí v zemědělství. U nezemědělských výrobků je předmětem sporu vzorec, který by měl být použit pro snižování tarifního zatížení dovozu.
Vzhledem k citlivosti obou oblastí se dá očekávat, že ministři nabídnou v Cancúnu spíše než řešení impuls pro další jednání.
V jiných oblastech, jako například v singapurských otázkách, jsou zájmy členů natolik protikladné, že snaha o nalezení kompromisního textu selhala úplně. Ministři budou nuceni volit mezi dvěma protichůdnými alternativami. Zájmem vyspělého světa, především pak Evropské unie, je dosáhnout ve všech čtyřech oblastech vytvoření mnohostranných pravidel, která by byla neměnným a nepochybným základem při expanzi jejich soukromých subjektů na třetí trhy.
Snaha o určení základních prvků pro příští jednání naráží na odpor rozvojového světa, který jakákoli jednání zcela odmítá. Na stejný odpor narazil i zájem EU pokročit v jednáních o obchodu a životním prostředí a rozšířit je také na další oblasti, jakou je například ecolabelling.
Relativně nejméně problémovou z hlavních oblastí projednávaných v Cancúnu bude oblast služeb. V ní jednání sice nepokračují předpokládaným tempem, avšak nejsou, a to i díky sjednávání závazků prostřednictvím požadavků a dobrovolných nabídek na koncese, nijak výrazně komplikována zcela protikladnými přístupy členů.
Ministři členských států budou mít velkou část svého programu vyhrazenu také rozvojovým otázkám. V bloku jednání o zvláštním a rozdílném zacházení ve prospěch rozvojových zemí projednají výjimky z řady mnohostranných pravidel, která přispějí k integraci těchto zemí do mnohostranného obchodního systému. Úkolem konference bude také rozhodnout o dalším postupu, eventuálně o urychlení jednání v tzv. implementačních otázkách, které zahrnují vybrané prvky z celého systému dohod WTO. Ty byly charakterizovány již před dvěma roky rozvojovým světem jako témata, jejichž pravidla je nutno dále vymezit a zavést tak, aby umožňovala rozvojovým zemím využít jejich potenciálu.
Česká delegace pod vedením náměstka miistra průmyslu a obchodu Miroslava Somola se účastní s jasnými stanovisky, která vyplynula ze spolupráce mezi ústředními orgány, profesními svazy a nevládními organizacemi.
Výchozí vyjednávací pozice plně zahrnuje červencové závěry Rady Evropské unie. Klíčovou oblastí je zemědělství, v němž je žádoucí co nejvíce odolat tlaku ostatních členů WTO na snížení tarifní i netarifní ochrany tohoto sektoru a na odbourání domácích podpor a vývozních subvencí. Snahou ČR a celé budoucí EU-25 bude dosáhnout takových výsledků, aby se nemusely měnit zásady nedávné reformy společné zemědělské politiky.
V nezemědělských výrobcích je v českém zájmu odstranění vysokých cel a netarifních překážek, které brání tuzemským subjektům v přístupu na zahraniční trhy. Snaha je také o smazání rozdílů v clech mezi členy WTO. Ve službách usiluje ČR o co nejrychlejší a největší otevření zahraničních trhů.
K prioritám české delegace v Cancúnu patří také zvýšení ochrany pro zeměpisná označení všech výrobků na úroveň, která je poskytována pouze vínům a lihovinám. I když je toto téma na programu zasedání orgánů WTO řadu let a bylo součástí i deklarace z Dauhá, členové stále vedou spory o mandátu k zahájení negociací. ČR podporuje vytvoření závazného registru pro zeměpisná označení vín a lihovin.
LUDMILA ŠTĚRBOVÁ, Stálá mise ČR při OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě