Uživatelé v České republice si na služby ADSL museli počkat o něco déle než obyvatelé zemí na západ od naší hranice. Česko ovšem na druhé straně dosáhlo krátce po jeho zavedení pozoruhodného rekordu - ADSL tu nyní nabízí již čtrnáct operátorů a tento počet se pravděpodobně ještě dále rozšíří. V sousedním Rakousku poskytuje rychlý internet ADSL rovněž čtrnáct operátorů a ve Velké Británii, kde služby využívající technologie ADSL jsou už na trhu téměř čtyři roky, je poskytovatelů těchto služeb celkem třináct. Výjimkou přitom není ani zcela opačný přístup reprezentovaný Irskem, kde produkt nabízí pouze jeden operátor, nebo Norsko a Portugalsko, kde si zákazník může vybrat u dvou poskytovatelů. V Belgii, která bývá často podle rozlohy i počtu obyvatel s Českou republikou srovnávána, si lze ADSL zaplatit u sedmi poskytovatelů.

V čem je technologie ADSL výjimečná?

ADSL patří do skupiny navzájem si příbuzných technologií označovaných většinou jako xDSL, které umožňují přenos různých druhů dat vysokou rychlostí. Využívají přitom stávající telekomunikační infrastruktury, konkrétně běžné telefonní linky. Důležitým přínosem je kromě vysoké rychlosti přenosu dat také možnost trvalého připojení bez jakéhokoli limitu pro objem přenášených dat, a to při zachování všech funkcí existující telefonní linky. Můžete tedy volně telefonovat, surfovat i faxovat.

Jednotlivé typy technologie xDSL (ADSL, SDSL, UDSL, VDSL a další) se liší zejména kapacitou a symetrií provozu. Přestože existuje řada alternativních způsobů řešení (kabelová TV, mikrovlnné připojení, FWA 26 GHz), jeví se xDSL, s ohledem na rychlost připojení a dostupnost, jako nejschůdnější cesta k zákazníkovi. Ve srovnání s přenosem dat pomocí vybudovaných sítí kabelové televize nebo s některými bezdrátovými způsoby připojení má ADSL značnou výhodu v možné dostupnosti po celé republice, a navíc může dosáhnout až několikanásobně vyšší rychlosti než ostatní systémy. Rychlost připojení se v současné nabídce tuzemských poskytovatelů pohybuje od 192 kb/s až k 1024 kb/s. Teoreticky je možné ji zvyšovat až na 8 Mb/s. V porovnání s klasickým vytáčeným připojením s analogovým modemem (56 kb/s) je patrný ohromný rozdíl.

Široké spektrum potenciálních uživatelů

Služba ADSL najde využití u všech zákazníků, počínaje běžnými domácnostmi přes samostatné kanceláře až po malé a středně velké firmy, pro které se trvalé připojení k internetu, sdílení firemních aplikací či databází a práce s velkými objemy dat staly každodenní samozřejmostí. Domácí uživatel ocení především možnost časově neomezeného připojení nebo dostatek kapacity pro práci s audiodaty a videodaty. Příznivci počítačových her získají možnost bezproblémové účasti na on-line turnajích, firmy ocení trvalé připojení i rychlost, kterou si mohou zvolit podle aktuálních potřeb. Spektrum využití připojení ADSL je už dnes nesmírně široké, sahá od služeb typu CCTV přes multimediální elektronickou poštu a rychlé stahování či přenášení dat až po vytváření virtuálních pracovních týmů či videokonference. V blízké budoucnosti bude ADSL znamenat také optimální cestu k nabídce interaktivní televize či služeb typu video-on-demand (video na požádání). Různě nakonfigurované varianty připojení, které má již dnes většina poskytovatelů ve standardní nabídce, budou v blízké budoucnosti určitě doplněny nabídkou dalších doprovodných služeb s přidanou hodnotou. Předpokládá se, že řada z nich bude znamenat významný příspěvek k rozvoji elektronického obchodování, využívání nových metod práce (teleworking nebo vzdálený přístup k datům) a k řešení pro outsourcing, nebo třeba pro rozšiřování nových metod výuky a vzdělávání (e-learning).

Dostupnost služby

Současná nabídka ADSL v České republice je zatím omezena na tři lokality, v nichž se soustřeďuje největší počet zájemců o tento typ připojení. Jedná se o Prahu, Brno a Ostravu. Služby ADSL jsou v omezené míře dostupné i v některých jiných lokalitách republiky a počítá se s jejich zpřístupňováním v dalších regionech. Dnes je ADSL potenciálně možno nabídnout u přibližně 1,7 milionu telefonních linek v síti Českého Telecomu. Zájemci o zřízení této služby mohou sledovat aktuální stav dostupnosti služeb ADSL na webových stránkách www.telecom.cz a www.iol.cz, kde se po zadání vlastního telefonního čísla mohou přesvědčit, jestli v jejich lokalitě je možno službu zavést.

Technická omezení nejsou nepřekonatelná

Na dostupnosti technologie ADSL se podílí celá řada různých faktorů, z nichž mezi ty podstatné patří například vzdálenost potencionálních zákazníků od ústředny či technické parametry stávající telefonní linky. Postupné odstraňování technických omezení je samozřejmě v zájmu všech, kteří tuto službu zákazníkům nabízejí. Dá se proto důvodně předpokládat, že situace s dostupností a regionálním pokrytím se bude rychle zlepšovat.

V souvislosti s ADSL se dále objevuje pojem "agregační poměr", který bývá občas pokládán za rizikové místo současného modelu ADSL. Co to vlastně znamená? Jedná se o situaci, kdy poskytovatel služeb plánuje kapacity své přenosové sítě v závislosti na kvalitě přenosů dat jednotlivým uživatelům, kteří se u něj na jedné přípojce připojí. Cílem současného agregačního poměru je takový počet uživatelů na přípojce, aby všichni dostávali i odesílali svá data v předem stanovené kvalitě. Agregační poměr navržený u stávajícího modelu ADSL odpovídá standardům užívaným u jiných evropských poskytovatelů ADSL (například u belgického Belgacomu) a je prověřený měsíci a léty plynulého provozu. Připojení k internetu pomocí služeb ADSL, které nyní mají zákazníci v naší zemi k dispozici, nás vyneslo na úroveň srovnatelnou s většinou vyspělých států světa.

PROKOP KONOPA, ExMise Public Relations, Hauska & Fleishman-Hillard

Související