Od začátku roku se řídí pracovní činnost desetitisíců našich úředníků ustanoveními zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů. Naše odpovědna navazuje na materiály otištěné v Ekonomu č. 5 a 7. Tentokrát předkládáme přehled lhůt pro přihlášení úředníků na různé kurzy a zkoušky, přehled výjimek z účasti na kurzech a přehled způsobů, jimiž se účast na kurzech prokazuje.

Bez ohledu na to, že na plány vzdělávání je ještě dosti času, již běží příslušné lhůty, v nichž je třeba prokázat např. zkoušku zvláštní odborné způsobilosti nebo absolvovat vstupní vzdělání.

Do konce roku 2004 se musí vypracovat plán veškerých druhů vzdělání pro úředníky, kteří jimi byli k 1. 1. 2003. Pro nové úředníky je třeba vypracovat tento plán do jednoho roku od vzniku pracovního poměru úředníka. Smyslem plánů vzdělávání je časově rozložit účast úředníků na kurzech a rozložit náklady s nimi spojené podle požadavků zákona o úřednících kladených na kvalifikaci úředníků a podle potřeb obce.

Kdo a kdy prokazuje zkoušku zvláštní odborné způsobilosti?

Zvláštní odborná způsobilost zahrnuje přípravu a ověření zvláštní odborné způsobilosti. Je k ní povinen:

* Úředník, který k 1. lednu 2003 vykonával správní činnost, pro kterou je předepsána zkouška podle vyhlášky č. 512/2002 Sb. Měl by být přihlášen ke zkoušce zvláštní odborné způsobilosti do konce března tohoto roku. Pokud byl přihlášen na zkoušku před 1. 1. 2003, přihlašovat se znovu nemusel. Prokázat se zkouškou ale musí do 30. 6. 2005.

* Úředník, s nímž byl uzavřen pracovní poměr po 1. 1. 2003. Ten musí mít zkoušku do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru nebo ode dne výkonu správních činností, pro něž je zkouška předepsána. Přihlášen ke zkoušce má být do 6 měsíců od vzniku pracovního poměru úředníka nebo do 3 měsíců ode dne výkonu správních činností.

Počet zkoušek:

* Úředník, který vykonává více správních činností v obcích, v nichž není zřízen více než jeden odbor, nebo v obcích, v nichž není zřízen pověřený obecní úřad, vykonává zvláštní odbornou způsobilost pouze pro jednu správní činnost, kterou určí starosta, případně tajemník, je-li v obci.

* Pokud má obec alespoň dva odbory nebo pověřený obecní úřad, vykoná úředník jednu zkoušku z obecné části a zkoušky ze zvláštní části pro každou správní činnost, kterou vykonává.

* Vedoucí odboru nebo vedoucí oddělení koná zkoušku alespoň pro jednu ze správních činností vykonávaných jím řízenými úředníky.

Zkoušku zvláštní odborné způsobilosti neskládají:

* Úředníci, kteří již prokázali příslušnou zvláštní odbornou způsobilost ode dne účinnosti zákona č. 367/1990 Sb., o obcích, tj. od 24. 11. 1990,

* Úředníci, kteří získali rovnocenné vzdělání a bylo jim uznáno územním samosprávným celkem,

* Úředníci, kterým bylo vydáno Ministerstvem vnitra osvědčení o uznání rovnocennosti vzdělání nebo jeho části,

* Úředníci, kterým do 31. 12. 2007 vznikne nárok na starobní důchod. Tito zkoušku skládat mohou, jestliže o to sami požádají.

Osvědčení MV obdrží úředník hodnocený zkušební komisí klasifikačním stupněm "vyhověl" v obecné i ve zvláštní části zkoušky.

Kdo a kdy prokazuje vzdělání vedoucích úředníků a vedoucích úřadů?

* Každý vedoucí úředník, tj. vedoucí odboru i vedoucí oddělení. Pokud byl ve funkci k 1. 1. 2003 a nebude odvolán např. z důvodu, že do 30. 6. 2003 nepředloží negativní lustrační osvědčení, je povinen ukončit vzdělávání vedoucích úředníků do konce roku 2006.

* Úředník, který je ve vedoucí funkci po 1. 1. 2003. Ten tak učiní do 2 let ode dne výkonu vedoucí funkce.

* Vedoucí úřadu, tj. tajemník a ředitel krajského úřadu obdobně jako vedoucí úředníci.

Povinnost účastnit se obecné části vzdělání vedoucích úředníků nemá:

* Úředník, který prokáže územnímu samosprávnému celku, že získal vzdělání tomuto vzdělávání rovnocenné.

* Úředník, kterému bylo vydáno Ministerstvem vnitra osvědčení o uznání rovnocennosti vzdělání vedoucích úředníků nebo osvědčení o uznání rovnocennosti části vzdělání.

* Úředník, kterému vznikne nárok na důchod do 31. 12. 2007, pokud o vzdělání sám nepožádá.

Osvědčení o účasti na kurzu vydané akreditovanou vzdělávací institucí, která kurz pořádala, obdrží každý vedoucí úředník, který se vzdělávání účastnil. Takový úředník je povinen ze zákona uhradit územnímu samosprávnému celku náklady vynaložené na kurz, pokud rozváže pracovní poměr dříve než po třech letech od ukončení vzdělávání vedoucích úředníků.

Kdo a kdy absolvuje kurzy průběžného vzdělávání?

Všechny úředníky je povinen tajemník, ředitel krajského úřadu či starosta přihlásit na aktualizační, specializační vzdělávací kurzy zaměřené na příslušnou správní činnost, případně na jazykový kurz. Přitom přihlíží k plánu vzdělávání a k potřebám obce nebo kraje. Mělo by se jednat o účast na kurzu vždy v rámci maximálně 18 dnů během 3 po sobě jdoucích let.

Pro účast na průběžném vzdělávání neexistují výjimky pro žádného úředníka.

Vzdělávací instituce, která kurz pořádala, vydá úředníkovi osvědčení o účasti na kurzu.

Jaké kurzy a zkoušky čekají na nové úředníky?

Pouze úředníci přijatí do pracovního poměru po 1. 1. 2003 se musejí nejprve účastnit kurzů vstupního vzdělávání, a to do 3 měsíců od vzniku pracovního poměru.

Vstupního vzdělávání se nemusí zúčastnit:

* Úředníci, kteří mají zkoušku zvláštní odborné způsobilosti.

* Úředníci, kteří prokážou územnímu samosprávnému celku, že získali vzdělání tomuto vzdělávání rovnocenné.

* Úředníci, kterým bylo vydáno Ministerstvem vnitra osvědčení o uznání rovnocennosti vzdělání vedoucích úředníků nebo osvědčení o uznání rovnocennosti části vzdělání.

Také kurzy vstupního vzdělávání končí osvědčením vydaným akreditovanou vzdělávací institucí za ukončenou účast na kurzu.

Nové vedoucí odborů a oddělení přihlašuje tajemník nebo ředitel úřadu nebo starosta v obcích bez tajemníka, na vzdělávání vedoucích úředníků, pokud jim nebylo uznáno rovnocenné vzdělání, do 2 let od přijetí. Všechny zaměstnance přihlašuje na aktualizační, specializační a prohlubující kurzy v rámci průběžného vzdělávání. Nové úředníky, kteří vykonávají správní činnost, pro kterou je předepsána zkouška zvláštní odborné způsobilosti, přihlašuje na zkoušku a vyžaduje její prokázání do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru.

Týká se rovnocennost vzdělání všech druhů vzdělávání?

Dá se říci, že téměř všech. Možnost uznat úředníkovi vzdělání se týká vstupního vzdělávání, obecné a zvláštní části zvláštní odborné způsobilosti a obecné části vzdělávání vedoucích úředníků a vedoucích úřadů. Těmto druhům vzdělávání je rovnocenné pouze vybrané vysokoškolské vzdělání. Příslušné magisterské nebo bakalářské studijní programy stanoví vyhláška č. 511/2002 Sb.

Pokud úředník neabsolvoval příslušný studijní program, ale získal vzdělání, které se v podstatných rysech neliší od vzdělání, které by měl jako úředník absolvovat, může mu být vydáno Ministerstvem vnitra buď na jeho žádost, nebo na žádost obce nebo kraje osvědčení o rovnocennosti vzdělání nebo jeho části.

Eva Šromová, právnička

Související