Dotaz: Ekonom mého zaměstnavatele tvrdil, že bezúročné půjčky podléhají dani z příjmů. Moje manželka mě naopak přesvědčovala, že bezúročné půjčky podléhají dani darovací a že je nutné podat přiznání k dani darovací. Na základě další zkušenosti s mým zaměstnavatelem, který získal bezúročnou půjčku od svého společníka a nic žádnou daní nezdanil, se domnívám, že bezúročné půjčky nepodléhají ani dani z příjmů, ani dani darovací. Prosím o objasnění daňové problematiky bezúročných půjček podle občanského zákoníku u příjemce daru. Je vůbec možné poskytnout půjčku bezúročně?

Odpověď: České právo umožňuje sjednat smlouvu o půjčce podle § 657 a násl. občanského zákoníku, přičemž zákon nestanoví smluvním stranám povinnost sjednat úroky. Půjčka tedy může být sjednána bezúročná a přitom nedochází k porušení žádných právních předpisů ani k simulaci jiného právního úkonu.

Paragraf 6, odst. 1 zákona o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí (dále jen "zákon o dani darovací") za předmět daně darovací považuje bezúplatné nabytí majetku na základě právního úkonu, přičemž majetkem pro účely této daně je i jiný majetkový prospěch. Podle současného stanoviska Ministerstva financí České republiky jsou na základě výše uvedeného ustanovení poskytnuté bezúročné půjčky, přesněji řečeno rozdíl mezi nulovým a obvyklým úrokem, považovány za předmět daně darovací a touto daní také zdaňovány. Poplatníkem daně darovací je obdarovaný a dárce je ručitelem. Připomínám, že darováním do a z ciziny se zde nezabývám. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že vaše manželka měla pravdu.

Odbor majetkových daní Ministerstva financí ale vydal pro speciální případ jiné stanovisko. To bylo vyústěním delší odborné diskuse na téma existence jiného majetkového prospěchu při plnění společníkem společnosti. Podle tohoto právního názoru při poskytnutí bezúročné půjčky společníkem společnosti nedochází k jinému majetkovému prospěchu, a tudíž nedochází ke zdanění daní darovací. Uvedené stanovisko bylo ku prospěchu poplatníků podpořeno vyjádřením Ministerstva financí České republiky, odborem přímých daní, podle něhož bezúročné půjčky nejsou za jistých podmínek (viz níže) předmětem daně z příjmů. Z výše uvedeného je zřejmé, že i vaše domněnka byla správná.

Zdanění daní darovací se však vztahuje pouze na případy, kdy nejsou splněny následující podmínky. Podle zákona o dani darovací nejsou touto daní zdaňována bezúplatná nabytí majetku, která jsou příjmem a jsou předmětem daně z příjmů. Paragraf 3, odst. 4 zákona o daních z příjmu uvádí případy, kdy dary mohou být zdaňovány daní z příjmů. Jedná se o případy darů přijatých v souvislosti s výkonem závislé činnosti podle § 6 zákona o daních z příjmů (např. činnost podle pracovní smlouvy) nebo darů přijatých v souvislosti s podnikáním, anebo jinou samostatnou výdělečnou činností. Jinými slovy, bezúročná půjčka přijatá zaměstnancem od zaměstnavatele nebo podnikatelem pro účely podnikání podléhá dani z příjmů. Je tedy zřejmé, že i ekonom vašeho zaměstnavatele měl o zdaňování daní z příjmů pravdu.

Pro bezúročné půjčky zaměstnavatele zaměstnanci předepisuje zákon o daních z příjmů v § 6, odst. 9, písm. p) zvláštní režim. Od daně z příjmů jsou tímto ustanovením osvobozena peněžní zvýhodnění, která plynou zaměstnancům v souvislosti s poskytováním bezúročných půjček zaměstnavatelem z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu nebo ze zisku (příjmu) po jeho zdanění. Musí jít o návratné půjčky poskytnuté zaměstnanci na bytové účely do výše 100 000 Kč nebo k překlenutí tíživé finanční situace do výše 20 000 Kč.

Pro úplnost stručně uvádím, že některé bezúročné půjčky, které podléhají dani darovací, mohou být od této daně osvobozeny, jsou-li splněny podmínky paragrafu 20 zákona o dani darovací. Například jde o poskytnutí bezúročné půjčky na humanitární akce právnické osobě se sídlem na území České republiky, která byla zřízena k zabezpečování této funkce.

Z výše uvedeného textu je zřejmé, že peněžní zvýhodnění dlužníka v souvislosti s poskytnutím bezúročné půjčky může být v závislosti na konkrétních okolnostech zdaněno jak daní darovací, tak daní z příjmů, nebo může být od daně z příjmů osvobozeno nebo od daně darovací osvobozeno, nebo nebude zdaněno ani daní darovací, ani daní z příjmů.

Na závěr si dovolím upozornit na zajímavý rozsudek Městského soudu v Praze ze dne 30. 3. 2000. Soud rozhodl, že v případě sjednání bezúročné půjčky nepředstavuje fiktivní úrok jiný majetkový prospěch pro dlužníka ve smyslu zákona o dani darovací, a nepodléhá tudíž zdanění touto daní. Soudní rozsudky ale nejsou obecně právně závazné, proto nedoporučuji postupovat v každém případě bezúročné půjčky v souladu s uvedeným rozsudkem. Důvodem je i poznatek, který vychází z mých zkušeností: Finanční úřady zatím stále považují fiktivní úrok z bezúročné půjčky za jiný majetkový prospěch, který podléhá dani darovací. Při správném využití všech nástrojů zakotvených v české legislativě je ale možné výše uvedený rozsudek využít ve prospěch poplatníka.

DAVID STANĚK, Baker α McKe

Související