Jiří Devát, ředitel společnosti Microsoft v České republice a na Slovensku.

Spolu s nástupem Windows XP jste oznámili i změnu licenční politiky. Zaslechli jsme hlasy, že změny nejsou úplně jasné. Co je tedy nového?

Přizpůsobili jsme naši licenční politiku systému, který je běžný u ostatních softwarových výrobců. Pro firmy to znamená, že kupují licenci a dále platí roční poplatky za údržbu, které zahrnují i upgrade program. V minulosti jsme za údržbu neúčtovali nic a případný upgrade byl mnohanásobně dražší než dnešní roční udržovací poplatky. Původní systém jsme budovali 25 let, a proto teď změna působí drasticky. Pro drobné uživatele se nic nemění. Ti žádné udržovací poplatky ani nadále neplatí.

Ze statistik vyplývá, že v posledním roce se výrazně zvýšila dynamika růstu Linuxu v oblasti serverů...

Naše analýzy soudí, že statistika není úplně objektivní, neboť je ovlivněna širokým využíváním Linuxu na internetu. Navíc když něco roste z mála, je přirozené, že to roste rychleji.

Neznepokojuje vás to?

Linux nelze určitě podceňovat, byť si nemyslím, že v budoucnu získá na trhu větší podíl. Přesto je pro nás signálem, že se mění potřeby zákazníků. V tom nás Linux inspiruje. Například se chystáme nabídnout produkt Windows Top Net určený právě pro technologické firmy, jejichž servery v současnosti tíhnou hodně k Linuxu. Troufám si tvrdit, že Linux dnes ve firmách nahrazuje hlavně zastaralé unixové operační systémy, nikoli Windows.

Linux ale láká mnoho uživatelů svou otevřeností a schopností flexibilního přizpůsobení...

I my jsme otevření, ale málokdo to ví. Už léta máme politiku sdíleného zdrojového kódu, což znamená, že jak akademické, tak i některé státní instituce mají k našim zdrojovým kódům naprosto otevřený přístup.

Co si myslíte o nabídce společnosti Red Hat, která v USA minulý týden nabídla, že dodá pro americké školství zdarma programové balíky na bázi Linuxu včetně kancelářského softwaru?

Školství musí studenty připravovat pro reálný život. Dnešní realita je taková, že Microsoft má dominantní pozici na celém světě. Vychovávat studenty na linuxovém prostředí znamená připravovat je do situace, která v reálném životě neexistuje. Je to podobné, jako kdybyste se najednou rozhodli, že v našich kulturních podmínkách zrušíte ve školních jídelnách příbory a budete najednou všechny děti učit jíst pouze hůlkami, protože budou zadarmo.

Jak vzdělávání podporuje Microsoft?

Dodáváme školám software za symbolické ceny a rozjíždíme řadu projektů nad rámec obchodní spolupráce. Např. před čtrnácti dny jsme v USA oznámili, že v rámci urovnání soudních sporů nabízíme 2 miliardy dolarů v podobě produktů a školení nejchudším školám. Tím chceme zajistit, aby jejich studenti měli rovnocenný přístup ke vzdělávání v oboru informačních technologií a ke vzdělání distančnímu stejně jako ostatní.

Hned po uvedení Windows XP na trh byla prolomena jejich ochrana před nelegálním kopírováním. Má tedy vůbec smysl do ochrany investovat?

Tím, jak zvyšujeme sílu ochrany produktů, tak pozorujeme, že se počítačová kriminalita přesouvá z oblasti běžného romantického pirátství typu kamarád kamarádovi do vysoce organizovaného zločinu. Díky povinné registraci dnes nemůže nikdo instalovat nelegální software, aniž by nevěděl, že je nelegální. V USA nedávno policie objevila největší případ softwarového pirátství, kdy zabavila několik desítek tisíc operačních systémů Windows, a rozdíly oproti originálům byly pouze v holografických prvcích.

JIŘÍ GRUND

Související