Některé firmy v Česku hledají zaměstnance pro méně kvalifikované profese za mzdy hluboko pod 20 tisíci korun. Je podle vás v dnešní době možné sehnat na takto placené pozice české zaměstnance? Kolik je podle vašich zkušeností třeba nabízet Čechům na "přebraném" pracovním trhu?

Platy pro české zaměstnance

Michal Kuník
Michal Kuník
generální ředitel společnosti Securitas
Platy českých zaměstnanců si zaslouží zvláštní pozornost, zejm. ve služ. a zdrav. V prům. to není tak jednoznačné. Jde o konkurenceschopnost a té plošné zvedání neprospívá,jelikož zaměstnavatelům pak nezbývá dost peněz na zaplacení těch schopnějších.
Petr Bartoň
Petr Bartoň
jednatel Lundegaard
Lidé se dají sehnat i za méně, otázka je pak kvalita práce. Hodně se to liší obor od oboru. Některé typy pracovních vyžadují vysokou kvalitu odvedené práce, takže třeba v našem případě raději preferujeme kvalitní a dražší české zaměstnance.
Mirko Kalous
Mirko Kalous
Okin Group
Nízký plat může být důvodem k odchodu pracovníka. Ale lidé pracují ve firmě proto, že je práce baví, že mají možnost se rozvíjet. To je hlavní motivace, bez ní lidé odcházejí, i když mají nadstandardní plat.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Pro nejlepší zaměstnance není rozhodující výše platu, ale možnost uplatnění vlastních zkušeností a nápadů, stejně tak i možnost kariérního růstu. Právě takové lidi zaměstnáváme u nás v Ekospolu, a jen díky tomu jsme dlouhodobým lídrem trhu.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Mzda dnes není při výběru zaměstnání hlavním indikátorem pro jeho volbu. Cena méně kvalifikovaných uchazečů na trhu může stoupat pouze s nabytými zkušenostmi. Hlavním atributem zaměstnání je možnost kariérního postupu, který znamená i vyšší mzdu.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
...by se nemusela ČSSD snažit uměle zvyšovat (jak to ostatně chtějí vůbec udělat...) když by snížila nesmyslně vysokou cenu práce a míru efektivního zdanění...
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Nízké mzdy jsou během 5ti let neudržitelné. Musíme produkovat chytré, inovativní a špatně kopírovatelné výrobky a služby. A pod vlastní značkou,držet zákazníka. To přinese vysokou přidanou hodnotu na zaměstnance a umožní vysoké platy, což si přejeme.
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Tolik, aby měli chuť pro vás pracovat. Není to zdaleka jen o platu, ale o druhu práce, jejím smyslu a navíc se musíme také dívat na to, kolik platíme stávajícím zaměstnancům.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Vděčné mediální téma výše platů u nás vede k deformovanému očekávání uchazečů o práci. Otázky typu kolik peněz za kterou práci jsou ve své podstatě hloupé, protože nekonkrétní. Tvůrci otázek by měli zalistovat v učebnicích ekonomie.
Platy pro méně kvalifikované profese hluboko pod 20.000,- Kč jen velmi těžko. Speciálně obsluha strojů ve výrobě, skladníci atd. Rozmezí je mezi 18.500 a 24.000 dle znalostí, zkušeností a praxe.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Myslím, že Čechů je na tyto pozice dost. Myslím si, že každý má tolik peněz, kolik si zaslouží. Dobré zaměstnance bylo těžké sehnat vždy. Pokud někdo přijme práci za 12 tis, tak to je problém zaměstnance a ne zaměstnavatele.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Jako sturt-up nejsme schopni přeplácet lidi a i kdybychom to mohli, tak to nedělám, protože peníze nejsou a nebudou motivátor. Bohuže trh práce dnes vykazuje olygopolní rysy, kde ceny určují velcí hráči a malí se s nimi musí naučit žít.
Související