Měli by bohatí Češi podávat majetková přiznání? Pokud ano, od jaké výše majetku?

Měli by bohatí Češi podávat majetková přiznání? Pokud ano, od jaké výše majetku?

Pouze při vyšetřování trestné činnosti. Finanční limit je nesmyslný, protože nepostihne zdánlivě drobé úředníky s příjmem 30 tisíc a novým Ferrari v garáži.
Magdalena Souček
Magdalena Souček
vedoucí partnerka EY v České republice
Rozhodně ne v soukromém sektoru, ale myslím, že by majetkové přiznání měli podávat všichni, kteří jsou ve významných veřejných funkcích.
Pouze politici a vysocí státní úředníci, ostatní nikoli. Problém s daňovými úniky toto opatření nevyřeší. Je nutno zefektivnit práci FÚ.
Dalibor Dědek
Dalibor Dědek
podnikatel
Asi bych nezaváděl povinnost pravidelných přiznání, ale stát by měl mít právo kdykoliv si vyžádat doložení nabytí majetku.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Určitě ne aktivně. Ale na výzvu FÚ by měl občan být schopen prokázat nabytí svého majetku z příjmů, tak jak jsou na FÚ či z dědictví evidovány.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Ničemu to nepomůže. Ať finanční úřady pracují správně a i bez přiznání lumpy dopadnou. Není-li vůle, ani s přiznáním není cesta.
Fakt bohatství není zločin ani důvod k podezření (a kdo chce, napíše majetek na ostatní). Pro veřejné funkce je to něco jiného, tam majetková přiznání ano.
Prave jsem se vratil z Noveho Zelandu, zeme s nizkou mirou korupce. Majetkova priznani zde podava uzce vymezena skupina uredniku a politiku. To je rozumne reseni.
Samozřejmě, to už mělo být dávno.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
1. Darebáci žijí mimo zákon tak či onak. 2. Pro politiky je majetkové přiznání nutná daň za jejich práci. 3. Pro poctivce vidím jen další kamenování.
Myslím si, že to není třeba.
Martin Štrupl
Martin Štrupl
generální ředitel Hamé
Ne, taková přiznání nechť podávají veřejní pracovníci. V soukromém sektoru to považuji za buzeraci a narušování soukromí. Jsou jiné nástroje k potírání zločinů.
Petr Pithart
Petr Pithart
politik
Je zřejmé, že všichni bohatí řeknou NE. Nejhlastěji budou křičet ti, kteří pověst
poctivě bohatých ničí. Být na jejich místě, nebylo by mně to to lhostejné.
Rozhodně NE. Kdo stanoví hranici "bohatství"? Majetková přiznání by se měla týkat jen politiků a vysokých státních úředníků.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Stát má mít radost z bohatých občanů,oni peníze zemi vrátí pracovními místy, lepší obchodní bilancí, kurzem, odvedou více na daních. Takže nikoliv, mimo politiků.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Přiznání jen pro ty, kteří ovlivňují veřejné finance. Ale především by měl být rozdíl s realitou zdaněn 100%, dnes nevidím žádné valné efekty.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Přiznání by měli podávat politici a vysocí státní úředníci. Je to prevence proti rozkrádání veřejných peněz. U ostatních lidí je tento nástroj jen buzerací.
Radim Bureš
Radim Bureš
manažer oddělení forenzních služeb a podpory integrity EY
Určitě NE. Ale má existovat zákonná možnost "odčerpat" majetek osob, které jsou stíhané pro ekonomickou kriminalitu, a nedokáží doložit původ majetku.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Před nástupem do jakékoli politické funkce a dále pak každý rok. Bez ohledu na "oficiální" výši majetku.
Související