Vystavit zákazníkovi raději fakturu zálohovou, nebo naopak se splatností? Každodenní rozhodování tisícovek firem a živnostníků v Česku má usnadnit nová databáze firem. Ta v prostředí, kde se s prohlubováním covidové krize opožďují platby a třetina faktur je po splatnosti, hodnotí aktuální finanční zdraví téměř 400 tisíc českých a slovenských podnikatelských subjektů.
Za databází nazvanou Ověření stojí fintech společnost Roger. Přístup k údajům o firmách je zdarma. "Z našich dat vyplývá, že v aktuální krizi se rizika obchodování mezi firmami velmi dynamicky mění," uvádí Adam Šoukal, spolumajitel a zakladatel společnosti Roger. Novou službu Ověření spouští firma na začátku dubna.
Tento článek pro vás někdo odemknul
Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele a pro vás ho někdo z nich odemknul.
Staňte se předplatitelem i vy a stejným způsobem budete moci odemykat placené články pro své přátele. Navíc získáte i řadu dalších výhod. Předplatit za 59 Kč.
Zatímco loňský jarní nástup pandemie nepřinesl výraznější opožďování plateb mezi firmami, od vypuknutí podzimní vlny je tomu jinak. "Platební morálka firem se zhoršila," říká Šárka Voříšková z faktoringové společnosti Smart Credit. Firmy se opožďují se splácením o týdny. "Spousta podniků nyní umírá na nedostatek hotovosti," potvrzuje Jana Tatýrková, ředitelka Asociace inkasních agentur. Stoupající rizika u finančního zdraví firem potvrzují i čerstvá data společnosti CRIF z března tohoto roku.
je zakladatelem a spolumajitelem fintech společnosti Roger. Ta zejména financuje dodavatelské faktury a poskytuje informace o firmách. Adam Šoukal pracoval i jako konzultant v PwC či v bance Santander v Londýně.
Počet nesplácených firemních úvěrů se od října 2020 zvýšil o pětinu, mezi živnostníky pak o třetinu. "Problémy se splácením jsou varováním do budoucna," uvádí Věra Kameníčková, analytička CRIF. Právě důkladnější ověření finančního zdraví zákazníků má firmy před "neplatiči" ochránit.
Fintech Roger sbírá kreditní data o firmách již sedm let, především pro vlastní účely při řízení rizik. Primárním účelem podnikání firmy je totiž faktoring, tedy financování proplácení vystavených faktur. Roger sbírá a vyhodnocuje aktuální finanční data firem z vnitřních i z veřejných zdrojů. Při ohodnocování finančního zdraví firem bere v potaz obor činnosti dané společnosti, její hospodářské výsledky či zadluženost. "To dohromady dokáže poměrně dobře předpovědět budoucí vývoj hospodaření dané firmy," je přesvědčen Adam Šoukal.
"Máme nástroje, které pravidelně procházejí veřejná data českých a slovenských finančních výsledků firem a živnostníků." Na základě reportu vygenerovaného v systému Roger Ověření se pak dodavatel může rozhodnout, jakou formu platby se svým odběratelem zvolí. Fintech poskytuje v databázi i vlastní rating, tedy hodnocení bonity jednotlivých firem. "U cestovek nebo hotelů došlo ke zhoršení ratingu o stupeň či dva, u některých IT společností nebo výrobců farmaceutických přípravků to bylo přesně naopak," říká Adam Bursík, riskový expert Rogeru.
Software předpoví problémy
Jak vše funguje? Systémy společnosti Roger jsou zaintegrovány do účetních systémů a systémů výměny faktur. Software vyhodnocuje, zda a jaký je například v určitém segmentu nárůst či pokles počtu objednávek. Roger tím dopředu získá indicii, že se v daném segmentu bude něco dít, například že se výrazně zvýší obrat, či naopak že budou chybět peníze na splácení.
Databáze má data o financích 400 tisíc firem. Platby za faktury se opožďují, bezplatný přístup ochrání před neplatiči.
Klíčová je pro aplikaci integrace a spolupráce se společností GRiT, která se zabývá elektronickým zpracováním faktur. Přes tuto společnost projde v Česku kolem 20 milionů faktur v hodnotě asi 170 miliard korun. Roger navíc získané informace obohacuje o data od společností, které poskytují ekonomické a obchodní údaje. "Získáváme důležitá a čerstvá data o tom, jak se firmám daří. Cílem je, aby se naše hodnocení finančního zdraví stalo součástí co nejvíce účetních systémů," vysvětluje snahu Adam Šoukal. Firmy mohou data čerpat jak z webového rozhraní, tak i připojením vlastního účetního systému. Výměna informací pak probíhá oboustranně.
Pracují pro Alzu i CS Cargo
Jedním z největších partnerů Rogeru je e-shop Alza, který loni utržil více než 37 miliard korun. Společnost přijímá všechny faktury v elektronickém systému EDI. Každý ze zhruba tisícovky dodavatelů Alzy má u firmy Roger schránku, kde si může vybrat, zda chce mít faktury zaplaceny hned, a nemusí čekat na původní datum splatnosti faktury.
"Tento produkt je v digitální podobě relativně nový, je třeba spousty firem edukovat v tom, že si pak na profinancování chodu firmy nemusí brát úvěr, ale mohou použít tuto variantu," konstatuje Adam Šoukal. Roger má od Alzy povolení, že u všech faktur si může přečíst, kdo je vydal, v jaké hodnotě jsou a kdy jsou splatné. Číst jednotlivé položky faktury Roger nesmí.
Podobnou spolupráci Roger navázal s Datartem, Mallem či Pilulkou, s firmou CS Cargo pak vstoupil i do logistiky. Téměř čtvrtinový podíl loni v Rogeru koupila Komerční banka. "Společnost dokázala digitalizovat faktoring i další služby a jednoduchým způsobem je dodávat klientům. Díky akvizici chceme jít za hranice běžných bankovních služeb," vysvětlil investici David Formánek, člen představenstva Komerční banky.
Roger profinancoval za sedm let existence faktury za více než sedm miliard korun, z toho polovinu v loňském roce.
Konkurenční platformu vůči řešením, která u faktoringu poskytuje Roger, provozuje například platforma Cashbot, jež spolupracuje s Raiffeisenbank. Její obrat je ve srovnání s Rogerem přibližně sedminový. Podle Šoukala si Roger účtuje za financování faktur asi procento z celkové částky. "Je to podobné, jako když v obchodě platíte za nákup kartou," vysvětluje Adam Šoukal.
Žádost o úvěr na několik kliků
Financování faktur neprovádí Roger z vlastních zdrojů, ale díky systému aukcí. Na speciálně vytvořeném on-line tržišti soupeří registrovaní investoři o možnost podílet se na hrazení konkrétních faktur s pevně danými závazky. Investorů je kolem 1200, často se jedná o bohatší fyzické osoby nebo investiční fondy.
Adam Šoukal si myslí, že databáze jednou umožní firmám i další operace, například snadnější získání úvěrů. "Klient jen klikne na tlačítko stáhnutí veškerých účetních dat a my je s jeho svolením a strukturovaně pošleme do banky k posouzení."
Zakladatele firmy Roger inspiroval dvouletý pobyt v Londýně, kde pracoval pro španělskou banku Santander. S integracemi externích firem do účetních systémů tam začínala britská společnost Market Finance.