Ekonomická přidaná hodnota
PODTITULEK: PODNIKOVÁ EKONOMIKA (12)
V globální ekonomice investoři vyhledávají ta průmyslová odvětví a podniky, v nichž kapitál bude
co nejefektivněji zhodnocen, k tomuto účelu využívají ukazatel ekonomické přidané hodnoty EVA (Economic Value Added). Podnik je úspěšný jen tehdy, dosahuje-li vyšší výnosnosti investovaného kapitálu, než činily náklady spojené s jeho užitím v podniku.
Vzorec pro výpočet EVA lze například zapsat takto:
EVA = NOPAT - WACC x C,
kde: EVA - ekonomická přidaná hodnota, NOPAT - provozní zisk po zdanění, WACC - průměrné náklady na kapitál, C - investovaný kapitál.
Platí, že úspěšný je ten podnik, kde EVA > 0; jestliže EVA = 0, pak efektivnost investovaného kapitálu je rovna nákladům na kapitál; v případě, že EVA 0 dochází k "ničení" bohatství akcionářů, neboť efektivnost investovaného kapitálu je nižší než náklady na kapitál.
Vstupní parametry
Nyní si však položme otázku, jak naplnit jednotlivé vstupní parametry?
NOPAT - čistý provozní zisk lze vypočíst podle rovnice
NOPAT = EBIT (1 - t),
kde: EBIT je provozní zisk před úroky a zdaněním, t - sazba daně z příjmu.
Takto konstruovaný NOPAT v sobě obsahuje jak efekt, kterého bylo dosaženo využíváním aktiv podniku, a tudíž jeho výrobně-technickou základnou pro vlastníky, tak i úrok, který byl zaplacen věřiteli.
Parametr C, který představuje dlouhodobý zpoplatněný investovaný kapitál, je součtem vlastního jmění a úročených cizích zdrojů. Alternativně lze vypočítat hodnotu C jako součet stálých aktiv a čistého pracovního kapitálu (čistý pracovní kapitál = oběžná aktiva - krátkodobé závazky). Oba přístupy poskytují zpracovateli shodné výsledky.
Naplnění výše uvedených parametrů v praxi bude v současné době narážet na celou řadu problémů; jeví se nezbytné korigovat jednotlivé vstupní parametry s ohledem na vypovídací schopnost účetnictví i s ohledem na cíl, který vlastní propočet sleduje a který se zásadně liší od účelu účetnictví (věrné zobrazení probíhajících procesů); v případě propočtu EVA jde o definování výnosů, které by potenciálně investor mohl získat.
Výpočet průměrných nákladů na kapitál (WACC) přibližuje schéma.
Z uvedeného schématu je patrné, že tento ukazatel v sobě koncentruje všechny důležité aspekty fungování podniku, a to:
- velikost kapitálu zapojeného do podnikatelské činnosti a jeho vnitřní strukturu (jedná se o proporci D/C a E/C);
- náklady na kapitál (akciový kapitál a kapitál věřitelů), tj. cenu, kterou musí podnik platit za užití zdrojů (WACC);
- efektivní využití investovaných zdrojů (NOPAT).
Pozitivních výsledků budou proto dosahovat ty podniky, které s minimálním objemem "levného" kapitálu dosáhnout nejvyšší hodnotu zisku (NOPAT). To je možné tehdy, jestliže investice jsou důsledně podřizovány kritériu čisté současné hodnoty.
Příklad
Podle informací z účetnictví a. s. STAR známe k 31. 12. 1998 následující údaje:
Daň z příjmu = 35 %, Provozní zisk po zdanění = 26 mil. Kč, Vlastní jmění (E) = = 80 mil. Kč, Cizí zdroje (D) = 50 mil. Kč, Celkem (E + D = C) = 130 mil. Kč, Náklady na cizí kapitál rd = 20,0 %, Náklady na vlastní kapitál = 17,7 %.
(Vypočteno podle modelu CAPM, kde bezrizikový výnos rf = 10,5 %, ß = 1, prémie za riziko (rm - rf) 7,2 % - suma základní prémie 5,5 % zvýšená o 1,7 % dodatečné prémie za riziko ČR (rating S & P A-); pak náklady na vlastní kapitál: 10,5 + 1 x (5,5 + + 1,7 ) = 17,7 %
Výpočet průměrných nákladů na kapitál WACC
WACC = 20 (1 - 0,35) x 50/130 + + 17,7 x 80/130 = 5 + 10,89 = 15,89 %
Výpočet EVA
EVA = 26 - 0,1589 x 130 = 26 - 20,66 = 5,34
V a. s. STAR je EVA 5,34 mil. Kč, tzn., že právě o tolik bylo zvýšeno bohatství akcionářů.
Index ziskovosti
Investoři sledují rovněž index profitability (ziskovosti), který je poměrem mezi [ROC/WACC, ROC = EBIT(1 - t)/C]; v případě kladné EVA je index větší než 1; pro a. s. STAR je ROC = (26/130) x 100 = 20 %; WACC = 15,83 %. Z toho plyne, že profitability index = 20/15,83 = 1,26; hodnota profitability indexu říká, že rentabilita kapitálu je o 26 % vyšší, než náklady na kapitál.
Eva Kislingerová
FUNKCE AUTORA: Vysoká škola ekonomická
Příklad k řešení
Máme rozhodnout, zda budeme investovat volný kapitál do firmy, která vykazuje následující výsledky: vlastní jmění 150 mil. Kč, cizí zdroje 50 mil. Kč, náklady na cizí kapitál rd 15 %, náklady na vlastní kapitál re = 20 %, daň z příjmu 35 %, NOPAT 60 mil. Kč. Vypočtěte EVA a rozhodněte, zda budeme investovat?
Řešení úkolu z čísla 3
Oběžná aktiva (35) - Krátkodobé závazky (20) = Čistý pracovní kapitál (15)