Není vítězství jako vítězství. Tržní nálada je před druhým funkčním obdobím Donalda Trumpa v Bílém domě proměněná. V roce 2016 dalo jeho zvolení nečekaný impulz investičním fondům zaměřeným na udržitelnost a ESG (environmentální, sociální a správní oblast podnikání). Logika byla jasná: pokud nová administrativa nebude podporovat přechod na čistší energii – a Trump to skutečně ani tehdy nepodporoval –, mohly by tuto roli převzít kapitálové trhy. Letos je to jinak. Pouhý týden po znovuzvolení republikánského kandidáta dosáhl americký akciový trh svého největšího týdenního růstu za poslední rok, ovšem akcie firem ze sféry čisté energie zaznamenaly propad. Investoři se obávají, že iniciativy dosluhujícího prezidenta Joea Bidena na podporu obnovitelných zdrojů energie nahradí politika přezdívaná „vrtej, baby, vrtej“.
„ESG je chodící mrtvola,“ citovala agentura Bloomberg ředitele neziskové organizace Consumers’ Research Willa Hilda. Ačkoliv se Trump k problematice udržitelnosti přímo nevyjádřil, experti připomínají jeho dříve proklamovanou podporu fosilních paliv. Příští prezident již naznačil, že až se ujme úřadu, USA odstoupí od Pařížské dohody o klimatu. Současná Bidenova administrativa přitom plánovala snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 50 procent ve srovnání s rokem 2005.
„Pařížská dohoda z hlediska svých závazků nebyla příliš zajímavá ve vztahu k USA. Důležité bylo rozhodnutí prezidenta Bidena investovat do zelených technologií v rámci Inflation Reduction Act. Zda jej Trump zastaví, není jisté, protože by tím poškodil spoustu republikánských politiků, kteří z investic zahrnutých do tohoto balíku hospodářských investic zásadně profitují na úrovni jednotlivých států USA,“ říká Pavel Franc, ředitel expertní skupiny Frank Bold. Dodává, že očekávaný globální pokles cen energií by mohl snížit ambice firem, včetně evropských, v dosahování úspor emisí CO₂.
Další komplikací pro ty, kdo by chtěli vložit peníze do ESG, je jmenování Viveka Ramaswamyho spolupředsedou Trumpova týmu pro efektivnější řízení vlády. Bohatý podnikatel je známý obřím odporem vůči ESG. I tento krok naznačuje nepříznivou budoucnost pro udržitelně zaměřené investování.
Peníze tečou jinam
Tlak na ESG fondy je patrný již několik měsíců. Od konce roku 2022 z nich podle analytické společnosti Morningstar odteklo přibližně 26 miliard dolarů (621 miliard korun). Současně se označení inkriminovanými třemi písmeny zbavilo na 80 amerických fondů. „Trumpova politika bude výrazně podporovat fosilní paliva, což oslabí marketing ESG fondů. Americké firmy navíc získají více volnosti a nižší administrativní zátěž při investicích do projektů, které nemusí být ekologicky přívětivé. To přináší okamžité úspory,“ vysvětluje Boris Tomčiak, analytik společnosti Finlord.
Spojené státy nikdy nebyly lídrem v oblasti ESG investování. Podle Morningstar se v zemi spravuje pouze 11 procent z celkových 3,3 trilionu dolarů takových aktiv (78,9 trilionu korun). Naprostá většina, konkrétně 84 procent, připadá na Evropu. „Lze očekávat, že američtí investoři sníží své závazky vůči ESG, zatímco Evropská unie pravděpodobně přijde se zjednodušením standardů, nikoliv však s jejich zrušením,“ domnívá se Franc. Přesto ESG investování vidí globálně jako růstové, zejména díky pokračujícím investicím do obnovitelných zdrojů energie.
Marketing jménem ESG
Podle analytiků je problém, že správci fondů použili ESG jako marketingovou značku, kolem které mohli postavit nabídku nových investičních instrumentů a přilákat investory. „Od počátku se vědělo, že ESG jako téma dlouho nevydrží a nahradí ji další témata. Kupříkladu teď to je vše spojené s AI nebo kryptoměnami, které lákají do fondů mnohem více kapitálu,“ říká Tomčiak.
A tak je v portfoliu fondů zaštiťujících se ESG oblíbenou Nvidia Corp. Podle dat jich čipového giganta nabízí více než 3600. Kritici přitom upozorňují, že Nvidia a další společnosti vyvíjející umělou inteligenci rychle vyčerpávají přírodní zdroje, protože datová centra, na kterých jsou závislé, spotřebovávají obří množství energie a vody. Z tohoto důvodu nejsou republikáni jediní, kdo zacházení se zkratkou udržitelnosti kritizují. Nabízí se pod ní všechno možné, od datových center, která spotřebovávají energii, přes bitcoin, a dokonce až po ta fosilní paliva. A Exxon Mobil, největší americká ropná a plynárenská společnost, je zastoupena ve více než tisícovce ESG fondů.