Myšlenková zkreslení, kterých se naše mysl občas dopouští, se nevyhýbají ani úvahám o ekonomice. Častými jsou neoprávněná zobecnění či chybné analogie, kterým se tu a tam neubrání ani vedoucí představitelé firem či tvůrci hospodářské politiky.

Jednou z ekonomických iluzí, které na tomto základě vznikají, je představa, že co platí pro jednotlivé ekonomické subjekty, většinou podniky či domácnosti, platí i pro ekonomiku jako celek. Nejčastější podobou této iluze je, že co je výhodné pro firmu či domácnost, musí být výhodné i pro celé hospodářství, a že budou‑li všechny podniky nebo domácnosti postupovat určitým způsobem, prospěje to ekonomice jako celku.

Tato intuitivně logická představa ve skutečnosti neplatí: ekonomika je složitější. Důvodem je, že jednání pro některé subjekty výhodné může být pro jiné nepříznivé, a nevhodné tak může být i pro ekonomiku jako celek. V konečném důsledku tak všichni, vedeni snahou si polepšit, ve skutečnosti „prohrávají“.

Paradox úspor a likvidity

K nejznámějším příkladům chybné paralely mezi ekonomikou na straně jedné a domácností nebo firmou na straně druhé patří takzvaný paradox úspor nebo spoření. Týká se jednání jednotlivců, domácností, firem a vlád v podmínkách recese.

Jeho podstatou je, že dostane‑li se ekonomika do problémů, je z pohledu jednotlivců, domácností i firem rozumné své výdaje v očekávání budoucího poklesu příjmů omezit. Co je však rozumné na „mikroúrovni“, může mít na úrovni ekonomiky jako celku dopady zcela odlišné.

Mezi nebezpečné iluze patří i představa, že to, co je výhodné pro určitý podnik nebo odvětví, je výhodné i pro ekonomiku jako celek.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.