Popularita umělé inteligence pronikla z technologických kruhů přes firemní sektor mezi individuální uživatele, v posledních měsících je pak zřetelně patrná i na akciových trzích. Podíly ve vývojářských společnostech poptávají investoři všech velikostí. Všeobecné nadšení krotí Jeremy Grantham, spoluzakladatel a hlavní stratég investiční společnosti GMO. Trend vnímá jako ukázkovou spekulativní bublinu. Jeho slova nelze brát na lehkou váhu, neboť právě on před čtvrtstoletím předpověděl neslavný konec takzvané internetové horečky na investičních trzích.
Fenomén investičních bublin nelze spojovat pouze se 20. stoletím. S trochou nadsázky se dá říci, že jsou staré jako samotné investování. V minulosti zásadním způsobem ovlivnily vývoj v mnoha evropských zemích a přinesly razantní společenské a politické změny.
Démonizované cibulky ožebračily holandské mistry
Za učebnicový příklad investiční bubliny je považována takzvaná tulipánová horečka v Nizozemsku mezi lety 1634 a 1637. Jak název napovídá, v jejím centru stály populární liliovité rostliny. Do Evropy pronikly z Osmanské říše ve druhé polovině 16. století a záhy se staly vyhledávaným módním doplňkem a luxusním zbožím.
V následujících letech se po celém Nizozemsku začaly šlechtit nové okázalé odrůdy a z cibulek se stal žádaný obchodní artikl. Ve 30. letech 17. století situace kulminovala. Po celé zemi se začaly objevovat tulipánové burzy a na nich se obchodovalo v částkách na tu dobu astronomických. Na vrcholu nákupní horečky se podle některých pramenů prodávaly cibulky vzácnější odrůdy za 10 000 guldenů – za podobnou částku bylo možné pořídit dům v Amsterdamu. Právě hlad po tulipánech přivábil různé spekulanty. Nerozvinuté rostliny skupovali a následně se ziskem prodávali. Bublina praskla v únoru 1637, kdy se již nedařilo najít nikoho, kdo by cibulky za přemrštěné ceny poptával. Přesycený trh se kompletně zhroutil.
Tulipánovou horečku o dvě století později proslavil skotský literát Charles Mackay v knize Mimořádné populární bludy a šílenství davů. Popisuje i drtivé následky splasknutí bubliny a v jeho vyprávění nabírají až apokalyptických rozměrů. Spisovatel líčí příběhy osob, které měl obchod s tulipány zcela ožebračit a některé dohnat k sebevraždě. Krachem trhu měli být poškozeni i známí malíři Rembrandt van Rijn a Jan van Goyen, ten ztrátou většiny majetku.
Prvním varovným signálem byl hromadný prodej vlastních akcií vedením Jihomořské společnosti. Vyšetřování posléze ukázalo, že do skandálu byli zataženi členové britské vlády.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později