Podstatou investičního světa je kontinuální hledání příležitostí, které mohou přinést výnos, ideálně maximální výnos. Nicméně výnos, respektive zisk není jediným atributem, který investoři musí zohledňovat. Dalšími jsou likvidita a především riziko, které je charakterizováno možným nenaplněním výnosových očekávání, popřípadě částečnou nebo úplnou ztrátou jistiny. Investoři skládají svá portfolia z instrumentů, které můžeme rozdělit na dvě skupiny podle trhu, na kterém je možné s nimi obchodovat – investiční nástroje privátního a veřejného trhu, burzy. 

Veřejný versus privátní trh

Instrumenty přijaté k obchodování na veřejném trhu jsou jednoznačně likvidnější. Veřejný trh však zároveň přináší z podstaty věci větší volatilitu. Tato vlastnost může být pro některé investory přinejmenším nepříjemná. Alternativu pro ně proto představují produkty privátního trhu, kde je jejich cena (nákupní a prodejní) většinou určena nezávislým znalcem a případnou individuální nabídkou. Privátní trhy jsou méně senzitivní ke krátkodobému kolísání.

Investoři se intenzivně zabývají otázkou správného načasování investice. Uvedené je relevantní spíše pro investiční nástroje veřejného trhu, zejména právě kvůli zmíněné volatilitě. Při zpětném vyhodnocení je pak jednoduché identifikovat správné nákupní, respektive prodejní okamžiky. Pro rozhodování o střednědobých investicích je však nutné sledovat a vyhodnocovat především trendy, které budou určující pro vývoj a ziskovost investice v rámci investičního horizontu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.