Lidé ze startupové scény mluví o loňsku jako o krizovém roce. Investoři jim ve srovnání s předchozím obdobím poslali jen zlomek kapitálu. Zakladatelé nadějných firem žili v nejistotě, zda kvůli nepříznivé makroekonomické situaci vůbec někdo jejich projekt podpoří. První měsíce letošního roku však přinesly první náznaky oživení.
Před pár dny získal například poskytovatel systému pro správu ubytovacích zařízení Mews investici 110 milionů dolarů, v přepočtu 2,5 miliardy korun. Firma s českými kořeny se díky čerstvým penězům vyhoupla mezi jednorožce, tedy start‑upy s hodnotou přes miliardu dolarů. Zakladatel Mews a bývalý hoteliér Richard Valtr chce získané prostředky využít ke globální expanzi, dalšímu vývoji a akvizicím.
Podle lidí z oboru nebyla tahle investice náhoda ani jednorázová záležitost. Očekávají, že objem kapitálu i počet startupových transakcí, akvizic či odprodejů, ve srovnání s loňskem razantně stoupne. „Do start‑upů v rané fázi, na které se soustředíme, probíhaly investice neustále, i když s jinými parametry. Ale teď vidíme, že se mohou zase začít objevovat investice v růstových kolech,“ říká partner DEPO Ventures Petr Šíma. Valuace však podle něj budou přiměřenější než při doznívání pandemie, kdy je vysoké objemy levného kapitálu nezdravě přifukovaly.
Více než polovina zakladatelů start‑upů se podle čerstvého průzkumu pro fond Presto Ventures shoduje, že získat kapitál je nyní složitější než dříve. A 56 procent startupistů se obává, že právě nedostatek kapitálu by mohl ohrozit jejich další rozvoj. „Nicméně teď stojíme na začátku nového ekonomického cyklu, který start‑upům i investorům nahrává,“ říká partner Presto Ventures Vojta Roček.
Start‑upy se víc orientují na finanční udržitelnost a ziskovost. Ubývá naivity v uvažování o tom, jak získat a uspokojit investory.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později