Mimoevropské firmy usilující o převzetí společností na starém kontinentě budou muset Evropské komisi oznámit, zda v mateřské zemi pobírají vládní dotace. A prokazovat tak, že oproti konkurenci nemají neoprávněnou finanční výhodu. Podobně jako starší opatření o prověřování mimoevropských investic do citlivých oblastí na národní úrovni jde opět o krok k ochraně evropského trhu.
„Je zřejmé, ač oficiálně nevyřčené, že tyto regulace mají dopadat zejména na čínský kapitál a omezit možnost čínských investorů kontrolovat podniky ze zemí Evropské unie,“ řekl týdeníku Ekonom Ivo Janda z advokátní kanceláře White & Case. Nařízení nicméně dopadne i na zájemce o evropské firmy z USA či Blízkého východu.
Rovné podmínky
Regulace právě vstupující do praxe se týká nejen fúzí, ale i mimoevropských firem ucházejících se v unii o rozsáhlejší veřejné zakázky. „Povinnost notifikovat podle stanovených podmínek platí od 12. října 2023,“ připomíná advokát Ivo Janda.
Evropský parlament reaguje novým opatřením na skutečnost, že vládní financování byznysu se ve světě stalo rozšířenou praxí. „Pokud zahraniční společnosti chtějí převzít kontrolu nad evropskými podniky nebo se účastnit evropských veřejných zakázek, musí Evropská komise zajistit, aby fungovaly za podobných podmínek jako naše společnosti,“ obhajuje regulační zásah jeden z navrhovatelů, lucemburský europoslanec Christophe Hansen. Dodává, že evropské firmy na rozdíl od cizích podléhají přísnému režimu, který veřejnou podporu z větší části znemožňuje.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později