Když se české bankovní domy pokusily k hlavnímu byznysu, tedy správě peněz, úvěrům a zvládání rizik nabídnout služby, jako jsou energie či telekomunikace, šlo o nesmělé pokusy se rozkročit. Výjimkou bylo, když se spojily, aby lidem a firmám nabídly BankID – z možnosti prokázat se snadno digitálně i online je dnes už standard.

Tentokrát jdou ale banky dál. Ty největší se rozhodly jít do konkurence společnostem, jako jsou EY, PwC, KPMG či Deloitte. Za úplatu začaly poskytovat firemním klientům poradenství v udržitelnosti a ESG. Nejdál jsou v tom Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka.

Podle zdrojů z bankovního trhu oslovených týdeníkem Ekonom se může obrat jednotlivých velkých českých bank na poli ESG poradenství v následujících letech pohybovat v řádu desítek, možná i stovek milionů korun.

Velká trojka jde do toho

„ESG trend jednoznačně vnímáme jako dlouhodobou obchodní příležitost prostě proto, že zelenější energetika a transparentnější a sociálně odpovědnější podnikání logicky implikují udržitelnější ekonomiku a vyšší prosperitu,“ potvrzuje mluvčí České spořitelny Filip Hrubý, že z nutnosti dodržovat pravidla ESG, jak to byznysu v členských zemích ukládá Evropská unie, se stává i obchodní příležitost.

Proto spořitelna buduje vlastní specializovaný tým. Od loňského roku se zaměřuje na komplexní ESG poradenství pro firemní klienty. Zahrnuje základní posouzení připravenosti na tyto nové povinnosti, umění nastavit mechanismy ESG reportingu, který vyžaduje legislativa, i tvorbu strategie udržitelnosti na míru.

Banky nový trend jen tak neopustí, nabraly ho už před několika lety. Nasměrovaly je jejich zahraniční matky.

Komerční banka vykročila stejným směrem, potvrzuje manažer KB EU Point Jan Hanuš: „Odborné poradenství vnímáme jako klíčovou hodnotu, kterou korporátní klienti potřebují i oceňují při realizaci a financování svých investičních záměrů. Naše dceřiné společnosti KB Advisory a Enviros poskytují technické a ekonomické poradenství v ESG, energetice, životním prostředí a třeba i v EU dotacích.“

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.