Než dočtete tuto větu, zadají lidé po celém světě na Googlu 300 tisíc dotazů na vyhledávání. Není divu, že datová centra společnosti Google spotřebují ročně zhruba 15,5 terawatthodiny elektřiny. Pro představu, to je stejná spotřeba energie, jako má Paraguay. Když pracujete s takovým množstvím informací, potřebujete prostě velký výpočetní výkon.

Nejen Google má ale co dělat s velkým množstvím dat. Podle jedné studie Kalifornské univerzity průměrný Američan denně vstřebá 100 tisíc slov – z televize, rádia, novin, hudby, konverzace a podobně. To je 34 gigabajtů informací – což je zhruba tolik, jako kdybyste desetkrát za sebou zhlédli trilogii Pán prstenů.

S takovým množstvím informací, které nás bombardují, je těžké udržet krok. Naše pozornost, soustředění a schopnost řešit problémy se pod náporem příliš velkého množství práce zpomalí. Je to jako snažit se spustit vyhledávání Googlu z počítače po dědečkovi. To samozřejmě zhorší funkčnost. A tak paradoxně platí, že čím více se toho snažíme zpracovat, tím méně toho ve skutečnosti dokážeme.

Jakožto šéfredaktor časopisu bych vám to vlastně neměl říkat, ale je dobré přijmout své limity a nesnažit se přečíst všechny zprávy. Koneckonců je lepší si něco málo zapamatovat než hodně zapomenout.

Přeji pěkné čtení.

Související