Jeden z největších realitních obchodů roku má za sebou česká investiční skupina Plan B Investments podnikatelů Zdeňka Šoustala a Josefa Malíře. Od německé společnosti Trei Real Estate koupila šedesát supermarketů a deset maloobchodních parků. Kontrakt zhruba za šest miliard korun se podařilo uzavřít i v nejistotě, která realitním trhem otřásá od vypuknutí války na Ukrajině. A podle advokáta Jakuba Adama z Taylor Wessing, který zastupoval Trei Real Estate, bude podobných transakcí přibývat. V následujících měsících se vytvoří prostor pro investory, kteří budou schopni pořizovat si nemovitosti z vlastního kapitálu. „To je příležitost pro ty domácí, kteří se finančně předzásobili,“ očekává Adam.

Je teprve červen a prodej nemovitostí Trei Real Estate české investiční skupině Plan B Investments aspiruje už teď na to být vůbec největším realitním obchodem celého roku. Jak obtížné bylo jej dotáhnout do úspěšného konce?

Přestože se jednalo o velmi kvalitní portfolio nemovitostí, jednání nebylo jednoduché. Vyjednávání přesáhlo 12 měsíců, což je poměrně dlouho. Důvodem je, že tržní podmínky se v jeho průběhu dramatický změnily. Kombinace geopolitických otřesů a ekonomické krize vedla k tomu, že jsme původní časovou osu transakce museli úplně předělat.

Jak rychle by bylo možné obchod této velikosti uzavřít za normální situace?

Troufám si tvrdit, že za příznivějších ekonomických a politických podmínek by se dal do šesti měsíců zvládnout.

Proč zrovna tuhle tak poznamenaly vnější geopolitické a ekonomické vlivy? Šlo přece o nemovitosti z maloobchodního segmentu, který je vnímán jako poměrně stabilní.

V současné situaci to není neobvyklé. Prakticky každá transakce, která byla zahájena před jarem 2022, prošla nějakou revizí. Dramaticky také narostl podíl zrušených transakcí. V důsledku zhoršení investorského sentimentu se enormně zvýšil tlak investorů na cenu. Ačkoliv v tomto případě šlo o maloobchodní prodejny s dobrým mixem nájemců, jednání se neodehrávala ve vzduchoprázdnu.

Český trh drží čeští investoři. Ve střední Evropě je to unikátní. Má to zásadní vliv na stabilitu zdejšího podnikatelského prostředí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.