Jihomoravská metropole se stala centrem českého kosmického průmyslu. Seskupení Brno Space Cluster sdružuje přes dvacet členů, kteří se již podíleli na desítkách vesmírných projektů. V Brně se vyrábějí složité díly evropských raket i vědeckých přístrojů, ale také se tam například zrodil plán, jak dostat českou vlajku na Měsíc.
Počátky brněnského kosmického boomu jsou úzce spojeny s Luďkem Graclíkem, zakladatelem, majitelem a ředitelem společnosti G.L. Electronic. Jeho firma se zabývá například montáží kabelových svazků a jejich konečnou integrací do družic. A také osazováním desek plošných spojů pro zařízení a přístroje, které slouží ve vesmíru či při startu rakety.
„Zkušenosti a možnosti společnosti G.L. Electronic jsou pro brněnský vesmírný průmysl klíčové,“ říká Lukáš Seget, jednatel společnosti SAWtronics, jež se zabývá vývojem elektroniky. „Vybudovat od píky společnost, která je autorizována Evropskou kosmickou agenturou pro pájení letových komponent, návrh i výrobu kabelových svazků, je obdivuhodný výkon a jeden z pilířů zdejšího vesmírného průmyslu,“ dodává.
Luděk Graclík, jemuž letos bude 50 let, vystudoval průmyslovku v Lipníku nad Bečvou, obor rádiové a televizní komunikace. Působil jako technik měření a regulace v Technoplastu, později jako technik dialyzačních přístrojů v nemocnici. Následně se stal mistrem odborné výchovy v kroměřížském Centru odborné přípravy technické. Zde se snažil propojovat výuku s praxí a navazoval kontakty s firmami. Díky tomu se později dostal na stáž v italské společnosti Laben, dnešní Thales Alenia Space. „Odjížděl jsem v domnění, že v cizině strávím několik týdnů, nakonec z toho bylo více než dvanáct let,“ uvádí Graclík.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později